Ve Francii se kolem stadionu vraždilo, Džeko drží Bosnu v boji o Euro

Aktualizováno 14. 11. 2015 0:01
V Paříži šlo během přátelského duelu mezi Francií a Německem o život, nedaleko stadionu totiž umírali po teroristických útocích lidé. Přímo ze stadionu musel být evakuován prezident Francois Hollande. Fotbalisté Bosny a Hercegoviny pak remizovali v prvním zápase baráže o postup na mistrovství Evropy s Irskem 1:1.
V okolí stadionu Stade de France vybuchla jedna z náloží, která zabila tři lidi. Fanoušci museli zůstat na stadionu i po skončení duelu.

Zenica - Fotbalisté Bosny a Hercegoviny remizovali v prvním zápase baráže o postup na mistrovství Evropy s Irskem 1:1. Hosté se dostali do vedení v 82. minutě zásluhou Roberta Bradyho, o tři minuty později vyrovnal Edin Džeko.

Ve Francii se fanoušci báli

K hodně divokým a zajímavým událostem došlo ve Francii na "Stade de France" při zápase Francie - Německo, které nakonec domácí vyhráli zásluhou branek Girouda a Gignaka 2:0. Míč na plac totiž dovezlo auto na dálkové ovládání.

To byla ale jediná příjemná kuriozita duelu. Ten ovlivnily teroristické útoky ve francouzské metropoli, které si vyžádaly už 30 obětí. Na 80 tisíc fanoušků muselo zůstat v rámci bezpečnosti na obřím stadionu, jediným evakuovaným mužem byl francouzský prezident Francois Hollande. Více o útocích ZDE!

Podle uzbeckého novináře Karena Adamjana byli ještě hodinu po zápase všichni diváci uzavření na stadionu, který byl ohraničený kordonem policistů, nad jejich hlavami létaly helikoptéry.

Hráči o ničem nevěděli

Dle jejich zástupců byli kulisy šestého největšího evropského stánku nejbezpečnějším místem v Paříži. Z jeho útrob byli lidé evakuováni postupně. V blízkosti stadionu zazněly dle svědků první výbuchy, které zabili tři lidi, ve 21:17 a 21:19 hodin.

Dle Noëla Le Graëta, prezidenta fotbalového francouzského svazu, a tajemníka pro sport Thierryho Braillarda, neměli hráči o původu výbuchů ponětí. O celé situaci byli informování až po závěrečném hvizdu. Francouzský svaz zároveň uvažuje o zrušení přátelského souboje s Anglií, který se měl odehrát v úterý na britských ostrovech.

Do Francie poslal svá slova i reprezentační kouč Belgie Marc Wilmots, jehož svěřenci porazili Itálii 3:1. "Nechci mluvit o fotbale. To není nic ve srovnání s tím, co se stalo v Paříži. Všechny moje myšlenky jsou nyní s Francouzi, tohle jsou pro ně hodně bolestivé chvíle," řekl na pozápasové tiskovce.

Džeko zajistil Bosně remízu

Do první vážnější šance se dostal v 22. minutě Ibiševič, míč však nasměroval pouze do boční sítě. Se Zukanovičovým pokusem si následně poradil brankář Randolph, který dostal v brance Irska prostor místo zraněného Givena.

Po změně stran se hra vyrovnala, zhoršila se také viditelnost vinou mlhy. V 82. minutě dostal hosty do vedení záložník Norwiche Brady. Irové ale náskok udrželi pouze tři minuty, než po Vranješově přihrávce vyrovnal Džeko, jenž je s osmi góly nejlepším střelcem bosenské reprezentace v kvalifikaci.

České reprezentaci by se hodil postup Irska, neboť by v tabulce koeficientů udržela pozici v druhém koši. Zároveň svěřenci Pavla Vrby potřebují pomoc Slovinska, které v sobotu odehraje první zápas na půdě Ukrajiny. O dalších postupujících z baráže se rozhodne v duelech Švédsko - Dánsko a Maďarsko - Norsko.

Baráž o postup na fotbalové ME - první zápas:

Zenica: Bosna a Hercegovina - Irsko 1:1 (0:0)

Branky: 85. Džeko - 82. Brady. Rozhodčí: Brych (Něm.).

Přípravná utkání:

Priština: Kosovo - Albánie 2:2 (0:0)

Branky: 58. Celina, 69. Elbasani - 54. Manaj, 72. Rrahmani.

Dauhá: Katar - Turecko 1:2 (1:0)

Branky: 26. Asadalla - 69. Turan, 72. Tosun.

Lucemburk: Lucembursko - Řecko 1:0 (0:0)

Branka: 90.+1 Joachim.

Alicante: Španělsko - Anglie 2:0 (0:0)

Branky: 72. Mario Gaspar, 84. Cazorla.

Brusel: Belgie - Itálie 3:1 (1:1)

Branky: 13. Vertonghen, 74. De Bruyne, 83. Batshuayi - 3. Candreva.

Cardiff: Wales - Nizozemsko 2:3 (1:1)

Branky: 45.+3 Ledley, 70. Huws - 54. a 81. Robben, 32. Dost.

Trnava: Slovensko - Švýcarsko 3:2 (1:0)

Branky: 39. a 49. Ďuriš, 55. Mak - 63. Derdiyok, 67. Drmic.

Belfast: Severní Irsko - Lotyšsko 1:0 (0:0)

Branka: 55. Davis.

Varšava: Polsko - Island 4:2 (0:1)

Branky: 76. a 80. Lewandowski, 52. Grosicki, 67. Kapustka - 4. Sigurdsson z pen., 69. Finnbogason.

Paříž: Francie - Německo 2:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Giroud, 86. Gignac.