Dvořák: Desetibojařský rekordman Eaton je sakra dobré zvíře

ČTK ČTK
29. 8. 2015 16:45
Desetibojařské legendy Tomáš Dvořák a Roman Šeble chválí světového rekordmana Ashtona Eatona.
Ashton  Eaton dnes v Pekingu znovu posunul hranici lidských možností v desetiboji.
Ashton Eaton dnes v Pekingu znovu posunul hranici lidských možností v desetiboji. | Foto: Reuters

Peking  - Když seděl Tomáš Dvořák s americkým desetibojařem Ashtonem Eatonem a jeho koučem Harrym Marrou na jídle v týmovém hotelu v Pekingu, Američané si z něj utahovali. "Máme to naplánované na 8903 bodů," rýpli si do bývalého světového rekordmana a nyní šéftrenéra české reprezentace. Dvořák totiž až do mistrovství světa držel rekord šampionátu součtem o bod horším ze závodu v Edmontonu v roce 2001.

"Je to kabrňák"

"To by mě pěkně naštval," usmíval se Dvořák už po rekordním klání. Celé ho strávil na tribuně, pečlivě sledoval každou disciplínu a počítal. "Už mi tedy neběhá mráz po zádech, ale sakra dobrý, je to kabrňák," hodnotil pekingský závod už v klidu. Eaton vytvořil světový rekord 9045 bodů, vlastní tři roky staré maximum překonal o šest bodů.

"Je to zvíře. Běžet patnáctistovku za 4:17 v takovém desetiboji...," kroutil Dvořák nevěřícně hlavou. "Ale Harry (Marra) říkal, že na to má fond, že má naběháno. Rozběhl to parádně a pohlídal si to. Už minule v Eugene, když udělal ten první světový rekord, tak běžel stejně. Jo, když máš v záloze...," konstatoval bývalý trojnásobný mistr světa Dvořák.

Šebrle Ameročanovi hned zavolal

Eatonovi po rekordním závodu okamžitě telefonoval český rekordman Roman Šebrle, první muž, který v roce 2001 v Götzisu zlomil hranici 9000 bodů. "Musím říct, že když mě překonal poprvé, trochu jsem smutnil. Ale teď jsem vstával každý den ve tři ráno a držel mu palce. U obrazovky jsem prožil opravdový desetibojařský orgasmus," napsal Šebrle na facebooku.

"Super, skvěle. Ještě teď mám husí kůži, jsem nadšený," chválil Eatona. "O to víc, když mi říkal, že jsem byl jeho inspirací. Je to král na svém místě a nejlepší vícebojař všech dob," pokračoval v superlativech.

Nezapomněl pogratulovat ani jedenáctému muži Adamu Sebastianu Helceletovi, který je pokračovatelem české vícebojařské školy. "Výborně, blahopřeji mu, krásný závod," uvedl Šebrle.

Rezervy tu jsou

Eaton může podle Dvořáka zlepšit světový rekord klidně ještě o dalších 200 bodů. "Ve vrzích má neskutečný potenciál. I v dalších disciplínách. Třeba výška, tyč i překážky mu moc neodsejpaly," všiml si Dvořák. "Vždyť on to na rozcvičováku všechno ještě trénoval, aby se to naučil," kroutil hlavou. "Nemá ty pohyby zažité, do výšky skočil snad dvacetkrát, překážky si při rozcvičení naběhl snad osmkrát."

Dvořák se loni hodně divil, proč Eaton s koučem sáhli k běhu na 400 metrů překážek, který si po titulu na MS v Moskvě 2013 zvolil. "To jsem trochu zíral, nebylo mi jasný proč. Zhubl o osm kilo, ale od víceboje si odpočinul a i když začal trénovat na desetiboj až od letošního ledna, tak mu to zjevně pomohlo. Ta čtyřstovka, to je něco příšernýho. Děs běs, šílenost, mimozemská záležitost," komentoval Eatonův čas 45,00 sekundy.

 

Právě se děje

Další zprávy