Doktor věří v povedené OH. Kulhavému sedí trať, vodní slalom staví Češi

Podívejte se, kdo se ještě může kvalifikovat na OH
Atletika - Česká atletika do Ria jistě vyšle minimálně 26 atletů, kteří už splnili požadované limity. Čas je do 11. června. Když atleti splní A limit, mohou z jedné země na OH až tři v jedné disciplíně. Jistotu Ria ještě nemají některá známá jména české atletiky, například šampionka z posledních dvou olympiád oštěpařka Barbora Špotáková. Vrací se po zranění a o limit se pokusí už o víkendu na Diamantové lize v Římě.
Box - Tady to z českého pohledu nevypadá dobře. Evropské hry v Baku boxerům nevyšly, stejně tak světový šampionát. Šance už je pouze v dodatečné světové kvalifikaci. Tam si ovšem zajistí místo pouze první tři boxeři s tím, že platí, že v jedné váhové kategorii smí reprezentovat zemi pouze jeden boxer. Možností je i kvalifikace skrze žebříček, ale tam si Češi nevedou tak slibně. Boxerská kvalifikace se uzavírá posledním turnajem 19. června 2016.
Badminton - Celkem 38 míst v singlových a 16 v deblových soutěžích obsadí badmintonisté podle žebříčku, jistou má Kristýna Gavnholt, mezi muži ještě čeká na oficiální zvací dopis Petr Koukal, ale v úterý 31. května by jeho kvalifikace také měla být potvrzena. Figuruje totiž na hraně nominace.
Basketbal - Poslední naděje, jak ještě dostat na olympijské hry nějaký české želízko v týmovém sportu. Basketbalisté si to rozdají o poslední místo na speciálním turnaji. Odehraje se od 5. do 11. července v Srbsku. Ve skupině B je čeká Japonsko a Lotyšsko.
Foto: ČTK
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 12. 2015 7:09
Šéfa české olympijské výpravy Martina Doktora teď nejvíce vytěžuje to, jak reprezentanty co nejpohodlněji a zároveň co nejlevněji do Ria de Janeira v létě dostat. V rozhovoru pro Aktuálně.cz se rozpovídal i o tom, jak to v dějišti her nyní vypadá a jak to vidí s českými nadějemi.

Praha - Už jen něco málo přes půl roku chybí k tomu, než opět zažehne olympijský oheň a sportovci z celého světa budou pod pěti kruhy bojovat o nejcennější medaile v jejich kariéře.

Šéfa české výpravy Martina Doktora teď nejvíce vytěžuje to, jak reprezentanty co nejpohodlněji a zároveň co nejlevněji do Ria de Janeira v létě dostat. V rozhovoru pro Aktuálně.cz se rozpovídal i o tom, jak to v dějišti her nyní vypadá a jak to vidí s českými nadějemi.

Co musí šéf české olympijské mise řešit teď necelých osm měsíců před začátkem her nejintenzivněji?
Ten nejtěžší úkol, o kterém jsme věděli a který zůstává, je doprava do Ria. To teď řešíme velice intenzivně, protože cena letenek stoupá do astronomických hodnot. Budeme se snažit to udělat tak, abychom byli spokojení s cestou, ale zároveň jsme se vešli do rozumného rozpočtu, takže bychom chtěli charterové lety. Řešíme ale i to, jak budou vypadat akreditace na místě, jak celá výprava, sledujeme kvalifikační proces a řadu dalších věcí.

Pro vás je to už druhá olympijská zkušenost v této funkci, jak velký rozdíl je příprava na Rio od té, která probíhala před Soči?
Je to samozřejmě těžší už jenom z toho pohledu, že jede víc lidí. Letíme do vzdálenější destinace, takže celkově na organizaci je to složitější.

Říkal jste, že sledujete kvalifikační procesy sportovců, tak jak jste zatím spokojený s tím, jak se jim daří?
Jak jsem spokojený já, není tak úplně podstatné, důležité je, aby byli spokojení sportovci a sportovní svazy. V některých sportech je ještě relativně čas. Mrzí mě jen, že se nepodařilo kvalifikovat žádnému týmu. Teoretickou šanci už mají jen kluci baskeťáci. Nevím, čím to je, že se dlouhodobě českým týmům nedaří kvalifikovat na olympiádu, přeci jen je to prestiž. Kdyby se to povedlo klukům v basketu, byl by to velký úspěch. Pro nás už by to bylo složitější, protože bychom se to dozvěděli v době, kdy už budeme mít v podstatě schválenou nominaci. Ale to by byly příjemné starosti.

Do Londýna nakonec jelo 133 sportovců, máte předběžný odhad, kolik by to mohlo být pro Rio?
Pokud by se povedlo basketbalistům postoupit, tak bychom se, doufám, dostali na podobná čísla jako v Londýně. Jinak to bude o něco nižší.

"Fuksovi fandím, snad přiveze medaili"

Tak či tak, bude co obhajovat, před čtyřmi lety výprava přivezla 10 medailí, kde vidíte největší potenciál?
Nechtěl bych na někoho zapomenout, ale stačí se podívat na výsledky z posledních tří let, kdo vozil medaile z MS nebo ME. Tím pádem musím začít u toho, k čemu mám nejblíž, tedy u kanoistů, jak rychlostních, tak slalomářů. Stejně tak si dlouhodobě vedou dobře skifaři Mirka (Topinková-Knapková) s Ondrou (Synkem). Nahoru dolu je to s moderními pětibojaři, když se nezadaří jednomu, může to vyjít druhému. V atletice máme těch želízek hned několik. Uspět můžou cyklisté. Ale bude to těžký. Všechny země se na olympiádu připraví pořádně.

Není vám jako bývalému kanoistovi líto, že reprezentovat může jen jeden, i když by jich na medaili mělo víc? A čím to je, že jsou Češi u vody tak úspěšní?
Takové jsou kvóty, s tím se nedá nic dělat. Rychlostní kanoisté tohle omezení mají i na mistrovství světa. Samozřejmě teď se nám to může zdát škoda, že máme dva až tři sportovce, kteří by mohli jet, ale tak to je... Čím to je, že jsme tak úspěšní? Asi jsme přirozeně šikovný národ na vodu. Koneckonců jsme získali medaile i v jachtingu a vůbec nemáme moře.

Po dlouhé době to vypadá, že by se na olympiádě mohl představit stejně nadějný kanoista, jakým jste byl vy, co říkáte na rozjíždějící se kariéru Martina Fuksy?
Já mu strašně fandím, je to úplně skvělý, jak se mu daří. Moc mu přeju, aby se mu to v Riu povedlo a nějakou tu medaili přivezl, protože pro ni tam určitě pojede. Věřím, že on i všichni kolem něj pro to udělají maximum. Nakonec to v tom závodě stejně bude na něm, ale to on moc dobře ví a ve svém věku už je hodně zkušený a určitě se s tím popasuje.

Zpátky k Brazílii, vy jste tam v létě byl na inspekci, jak to tam vypadá a jaké máte zprávy o dostavbách sportovišť, stihne se všechno, jak má?
Zprávy, jak to tam vypadá, máme průběžně. Tak různě na střídačku tam od nás někdo jezdí. Naposledy tam byl například doktor Jiří Neumann na medicínském semináři, takže ten mohl vidět nejčerstvější progres. Proto myslím, že Brazilci jedou celkem slušně. Jediný kámen úrazu vidím v dopravě, to doufám, že ještě doladí, jinak by to tam během olympiády určitě kolabovalo.

A kdybyste to měl porovnat například s přípravami v Soči?
Když jsem to viděl v Riu, měl jsem z toho daleko lepší pocit než před Soči, kde jsem byl čtyři měsíce před začátkem. Zatímco v Brazílii jsou olympijské vesnice už téměř hotové, v Soči ještě dolepovali dlaždičky, když jsme si šli přebírat pokoje.

"V jezeře pro vodáky plave tráva"

Na některých sportovištích už proběhly i první testovací závody, i z toho máte dobré signály?
Na všech sportovištích by měl proběhnout nějaký testovací závod, to je pravda. Většinou z nich mám dobré zprávy. Musíme ale chápat, že jsou to testovací závody, takže se předpokládá, že tam budou věci, které by ještě nemusely fungovat. Máme třeba pozitivní informace od cyklistů, Jarda Kulhavý říkal, že ta trať je podobná tomu, co zažil při vítězství v Londýně, navíc je to u hladiny moře, což je pro jeho dýchání ideální. Dobrá zpráva je i to, že Češi tam připravují vodní slalomovou dráhu, konkrétně rodina Pollertových, takže by nám to mohlo sedět.

Neříkejte, že je všechno tak růžové...
Když už tam byly nějaké negativní věci, tak se musely hned předělat. Například trať pro BMX byla tak nebezpečná, že se tam báli jet i ti nejlepší. Na jezeře, kde budou skifaři a rychlostní kanoisté, zase plave moc vodní trávy, s tím taky něco musí udělat. Ale to jsou problémy, které normálně přicházejí a je čas je odladit.

V Londýně se Češi proslavili svým velkolepým českým domem. Pro Rio se nic podobného nechystá?
V Riu by samozřejmě něco takového nemělo smysl dělat. Nepředpokládá se, že by do Brazílie přijelo tolik českých fanoušků jako do Londýna, i když tam to bylo úžasné a všichni nám to záviděli. Český dům mít budeme, ale ne takových rozměrů jako před čtyřmi lety. Doufejme, že další olympijské hry už přiklepnou nějakému evropskému městu, abychom nemuseli tak daleko. Ale takovou tu atmosféru určitě dokáže navodit například olympijský park na Lipně, který tam vyroste během her v Riu.

Ovlivní olympijské hry probíhající ruská dopingová kauza?
Doufám, že je to ovlivní, ale pozitivně. Je potřeba s dopingem bojovat, a to intenzivně, ale pozor, zase ne tak, aby tím trpěli sportovci, kteří jsou čistí. Ano, může se systém zpřísnit, ale nemělo by se ke sportovcům přistupovat tak, že jsou vinni už předem. Dobrý je příklad Romana Kreuzigera, jak dlouho trvalo, než na mezinárodní federaci pochopili, že to je jejich problém, a ne jeho.

Umíte si představit, že by na hrách nebyla vůbec atletika, jak se původně spekulovalo?
To je nesmysl, to se nemůže stát. Ale je dobře, že se doping řeší. Je pořád ještě relativně dost času. Uvidíme, jak se s tím do her poperou Rusové. Když tu byl na konferenci šéf MOV Thomas Bach, nastínil, že nějaké změny ohledně antidopingového kodexu proběhnou. Snad to bude fungovat.

 

Právě se děje

Další zprávy