Češi do třetice vyhráli po nájezdech s Ruskem, Karjalu opanovali Švédové

8. 11. 2015 14:29
Třetí zápas na turnaji Karjala už čeští hokejisté pod novým trenérem Vladimírem Vůjtkem zvládli. Vyhráli 4:3 po nájezdech nad Ruskem. Rozhodující nájezd proměnil Jan Kovář.
Jan Kovář proměnil rozhodující nájezd
Jan Kovář proměnil rozhodující nájezd | Foto: Milan Kammermayer

Helsinky - Třetí zápas na turnaji Karjalačeští hokejisté pod novým trenérem Vladimírem Vůjtkem zvládli. Vyhráli 4:3 po nájezdech nad Ruskem. Rozhodující nájezd proměnil Jan Kovář.V odpoledním zápase proti sobě představily týmy domácího Finska a Švédska. Svereské derby nabídlo zápas o první místo na turnaji. Tři korunky zvítězily 3:2 a obhájily tak vítězství na turnaji z minulého roku.

Češi se výhry dočkali proti Rusům

Rusové začali náporem a v úvodních minutách se usadili v obranném pásmu soupeře. Největší šanci měli ve třetí minutě po brejku. Trončinský zaváhal na útočné modré čáře, gólman Jakub Kovář však Gusevův únik zlikvidoval. Hned z protiútoku se dostal do dobré střelecké pozice Řepík, ale chyběla mu přesnější muška.

Sborná zůstala v tlaku i po Radilově vyloučení. Český gólman ale vyrazil Mozjakinovu ránu a další pokus kanonýra Magnitogorsku mířil mimo. Na druhé straně měl náznak šance Gulaš, zahrozili také Birner a Filippi.

Po Dadonovově faulu se český tým po zákrocích Gulaše a Koláře dostal rychle do oslabení, ale odolal ve třech proti čtyřem i půl minuty proti pěti. V největší šanci netrefil branku Šipačov. Další přesilovku nabídl Znarokovu týmu Filippi, ale Dadonovovu střelu Jakub Kovář kryl. Sorokina zase nepřekvapil z úhlu Radil.

Úvod druhého dějství vyšel českému týmu a po 26 vteřinách se po Sobotkově přihrávce trefil Zohorna z pravého kruhu přesně do horního rohu Sorokinovy branky. Gólmana CSKA Moskva následně ještě prověřili Sobotka a Kubalík. V 25. minutě ale Mozjakin uvolnil Širokova, který střelou nad levý beton překonal Jakuba Kováře.

Gulaš znovu skóroval

Na druhé straně střílel Horák a Češi měli vzápětí štěstí, že Mozjakin zvolil místo střely po kombinaci s Dadonovem nepřesnou přihrávku zpět na spoluhráče. Při Kartajevově vyloučení dvakrát ohrozil Sorokina Jan Kovář. V 32. minutě se dostal do úniku Horák, ale s pokusem mezi betony neuspěl. Při jeho trestu byl v ideální pozici Dadonov, kterému utekl puk z hokejky. Sorokina nepřekonal z pravého kruhu Kundrátek.

Na začátku třetí třetiny netrefil v dobré pozici skákavý puk Birner a udeřili naopak Rusové. Andronov ještě minul, ale v 45. minutě Grigorjev zamířil z levého kruhu přesně. Vyrovnat se snažili nejdříve Kempný a Řepík, povedlo se to v 50. minutě Douderovi. Při Mozjakinově vyloučení jej našel před brankou sborné Jan Kovář a třinecký bek oslavil v šestém reprezentačním utkání premiérovou branku.

Za 126 vteřin už Češi vedli, když Kubalík našel volného Gulaše, který po blafáku do bekhendu skóroval i ve třetím utkání na turnaji. Vedení ale Češi neudrželi. V 56. minutě při Birnerově trestu skončil za zády Jakuba Kováře Antipinův tečovaný pokus. Odvrátit prodloužení ještě mohl Zohorna. V nastavení šance na obou stranách nerozhodly a v rozstřelu rozuzlil zápas ve třetí sérii Jan Kovář.

Švédové ovládli Karjalu

Finům stačilo k výhře na turnaji získat jeden bod, což se jim ale nepodařilo. Při Rahimiho vyloučení se sice mohli dostat do vedení, pozorného brankáře Fastha, jenž si v první třetině připsal dvakrát tolik zákroků než jeho protějšek Metsola, však nepřekonali. Do vedení se tak zásluhou Lundqvista dostali ve 14. minutě hosté.

Poté co Fasth zlikvidoval velké šance Kontioly, Jormakky nebo Pyöräly, udeřili Švédové podruhé. Na 2:0 zvýšil po Kronwallově přihrávce Ericsson. Až poté se Finsku podařilo zásluhou přesilovkové trefy obránce Lepista snížit. V polovině třetí třetiny se v početní výhodě prosadili i hráči Tří korunek, Metsolu tentokrát překonal Omark.

Domácí výběr se nadále snažil, výborný Fasth si však v zápase připsal řadu skvělých zákroků. Podruhé kapituloval až osm sekund před koncem, kdy jej při přesilové hře podpořené odvoláním brankáře překonal Kuusela. Čas na vyrovnání, které by Finsku zajistilo triumf na turnaji, však již domácí neměli.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour:

ČR - Rusko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 21
. T. Zohorna (Sobotka, Radil), 50. M. Doudera (Jan Kovář, Gulaš), 52. Gulaš (T. Kubalík, M. Doudera), rozhodující sam. nájezd Jan Kovář - 25. Širokov (Mozjakin), 45. Grigorjev (Cvetkov, Širokov), 56. Antipin (Šipačov, Dadonov). Rozhodčí: Pajula, Rantala - Nieminen, Puolakka (všichni Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 3384.

ČR: Jakub Kovář - Kundrátek, Kempný, Jeřábek, M. Doudera, Trončinský, Kolář II, Stříteský, Krejčík - Radil, Sobotka, T. Zohorna - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - Řepík, Filippi, Birner - Olesz, Horák, J. Hruška. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Rusko: Sorokin - Zajcev, Kiselevič, Čudinov, Antipin, Jakovlev, Višněvskij, Pašnin, Grigorjev - Andronov, Prochorkin, Kovalčuk - Dadonov, Šipačov, Mozjakin - Burdasov, Cvetkov, Širokov - Apalkov, Kartajev, Gusev. Trenéři: Oleg Znarok, Igor Nikitin a Harijs Vitolinš.

Finsko - Švédsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Lepistö (Hietanen, H. Pesonen), 60. Kuusela (Koivisto) - 14. Lundqvist (Johansson, Axelsson), 24. Ericsson (S. Kronwall, Norman), 50. Omark (Hersley). Rozhodčí: Hribik, Hradil (oba ČR) - Suominen, Hägerström (oba Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. Diváci: 11.295.

Finsko: Metsola - Salmela, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Lepistö, Elorinne, Kivistö - Koivisto, Koskiranta, Jormakka - Huhtala (25. Kiiskinen), Sallinen, Kuusela - Osala, Kontiola, H. Pesonen - Pyörälä, Lajunen, Hartikainen. Trenér: Kari Jalonen.

Švédsko: Fasth - Nygren, Gustafsson, Ahnelöv, Fransson, Junland, Rahimi, Hersley, S. Kronwall - Johansson, Lundqvist, Axelsson - Norman, Ericsson, Sörensen - Lundberg, Rosen, Ullström - Danielsson, Engqvist, Omark. Trenér: Pär Marts.