Djokovič napodobil Petru. Je podruhé wimbledonským šampionem

Novak Djokovič stejně jako Petra Kvitová ovládl po třech letech dvouhru na Wimbledonu, díky čemuž získal sedmý grandslamový titul a v pondělí se vrátí na pozici světové jedničky.
Na vítězství Novaka Djokoviče ve finále Wimbledonu se přišli podívat například David Beckham a jeho manželka Victoria.
Účast na vyvrcholení tenisového svátku je samozřejmě povinná i pro anglickou šlechtu. Princ William a jeho žena Kate, vévodkyně z Cambridge, právě usedají do lóže.
Mirka Federerová má účast také povinně, od pečování o novorozence si odskočila podpořit svého manžela.
Herec Samuel L Jackson a Sofia Davis si také finále nenechali ujít.
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
6. 7. 2014 19:10
Srbský tenista Novak Djokovič ovládl tenisový Wimbledon, když porazil ve finále Švýcara Rogera Federera 3:2 na sety.

Londýn - Stejně jako Petra Kvitová i Srb Novak Djokovič získává po třech letech zpět do rukou trofej pro vítěze dvouhry na Wimbledonu. V nedělním téměř čtyřhodinovém finále totiž udolal Švýcara Rogera Federera po setech 6:7, 6:4, 7:6, 5:7 a 6:4. Utkání jsme sledovali online ZDE.

Stejně jako při prvním wimbledonském vítězství v roce 2011 si tak Djokovič s Kvitovou zatančí na závěrečném plese šampionů.

Djokovič za stavu 2:1 na sety a 5:2 nevyužil ve čtvrté sadě mečbol a poté prohrál pět her v řadě. "Doufal jsem (při mečbolu), že netrefí první servis. Když jsem prohrál čtvrtý set, nebylo jednoduché se zkoncentrovat," řekl Djokovič po utkání s pohárem v náručí.

Djokovič překonal Beckera s Edbergem

Federer si tak vynutil pátý set, který se hrál ve finále dvouhry na Wimbledonu poprvé po pěti letech (tehdy v něm Federer udolal Andyho Roddicka 16:14). Za stavu 5:4 a 40:15 však už tentokrát Srb mečbol proměnil.

Sedmadvacetiletý Djokovič tak po čtyřech triumfech na Australian Open, dvou na Wimbledonu a jednom na US Open vybojoval sedmý grandslamový titul, díky čemuž překonal svého trenéra Borise Beckera i Federerova kouče Stefana Edberga.

Triumfem na Wimbledonu si zároveň po devíti měsících zajistil návrat na pozici světové jedničky před Rafaela Nadala.

"Mám to tu rád. Uvidíme se za tok"

Velmi emotivní pak byl Djokovičův proslov po zápase. Ve středu se totiž žení se svou těhotnou přítelkyní Jelenou Rističovou, s níž čeká narození prvního dítěte, kterým titul věnoval. Stejně tak poděloval týmu kolem kouče Beckera a vzpomněl si i na první trenérku v jeho kariéře Jelenu Genčičovou, která loni zemřela.

"Vždycky jsem pro tebe chtěl vyhrát, tohle je pro tebe," řekl Djokovič se slzami v očích.

Zároveň pochválil za velmi dobrý výkon Federera, kterému se při jeho proslovu po zápase také leskly v očích slzy.

"Bylo to skvělé finále. Ani jsem nevěřil, že to dotáhnu do pěti setů. Ale chtěl bych pogratulovat Novakovi k zaslouženému vítězství. Znovu jsem se tady cítil dobře. Uvidíme se za rok," řekl Švýcar a vysloužil si od publika bouřlivý potlesk.

Federer se v historii neosamostatnil

Djokovič tak ukončil svou nelichotivou bilanci ve finálových zápasech na grandslamech, kde vyhrál jen jednou z šesti případů a ve třech posledních finálových zápasech (Wimbledon 2013, US Open 2013 a French Open 2014). Zároveň tak srovnal svou bilanci výher ve finále na 7:7.

Naopak dvaatřicetiletý Federer prohrál teprve druhý zápas ve finále Wimbledonu po prohře s Nadalem v pětisetové bitvě v roce 2008. Zároveň prohrál v teprve sedmém grandslamovém finále z 25 účastí.

Nevyužil tak šanci se osmým triumfem v All England Clubu osamostnit v historickém pořadí v čele před Petem Samprasem, zároveň nevyužil šanci zvýšit rekordní počet grandslamových titulů na osmnáct.

Djokovič tak snížil bilanci vzájemných zápasů na 17:18, a zároveň tak vrátil Federerovi předloňskou porážku ze semifinále i z dosud jediného vzájemného zápasu v grandslamovém finále z US Open 2007.

Djokoviče poraněný kotník nabudil

V opatrném prvním setu si ani jeden z obou tenistů nevypracoval jediný brejkbol, a tak se muselo rozhodnout v tie-breaku. V něm měl Djokovič setbol za stavu 6:5 i 7:6, ani jeden však neproměnil, naopak Federer hned první setbol za stavu 8:7 ano.

I když Djokovič v úvodu druhého setu uklouzl, po čemž si poranil kotník a musel být ošetřován, za stavu 1:1 sebral poprvé v zápase soupeři servis a set poté dopodával do vítězného konce.

Ve třetím setu naopak žádný z tenistů opět o svůj servis nepřišel, a tak opět musela o vítězi v sadě rozhodnout zkrácená hra. Tentokrát však Djokovič využil setbol za stavu 6:4 využil a dostal se do vedení.

Až teprve čtvrtý set začal diváky na stadionu zvedat ze sedadel. Za stavu 2:1 pro Djokoviče přišli aktéři dnešního zápasu třikrát v řadě o svůj servis. Srb se díky tomu dostal do vedení 5:2 a zdálo se, že je o vítězi rozhodnuto. Zvlášť tehdy, když měl Djokovič za stavu 30:40 mečbol.

Federer senzační obrat nedotáhl

Federer jej však odvrátil, snížil, a tím začala jeho skvělá stíhací jízda. Za stavu 3:5 si vzal ztracené podání zpět, za stavu 5:5 Djokoviče opět brejknul a v další hře využil hned svůj první setbol.

Zvlášť za stavu Djokovičova servisu za stavu 3:5, pak esem odvrátil mečbol a velký obrat završil výhrou 7:5.

V pátém setu si nechal Djokovič nejprve znovu ošetřit nohu a za stavu 3:3 navíc musel odvracet soupeřův brejkbol. Hned vzápětí to byl on, kdo měl k dispozici tři brejkboly, ale ty i Federer odvrátil.

Za stavu 5:4 a 15:40 si vypracoval Djokovič svůj druhý mečbol, a ten už tentokrát proměnil a po čtyřech hodinách hry mohl zvednout ruce k nebi na znamení vítězství.

Stejně jako Kvitová si Djokovič za triumf vydělal 1,76 milionu liber, tedy v přepočtu 60,9 milionu korun.

Poslední wimbledonskou trofej získali ve smíšené čtyřhře Srb Nenad Zimonjič a Samantha Stosurová z Austrálie, kteří porazili Maxe Mirného z Běloruska a tchaj-wanskou tenistku Hao-Ching Chan 6:4, 6:2.

Výsledek:

Muži:

Dvouhra - finále:

Djokovič (1-Srb.) - Federer (4-Švýc.) 6:7 (7:9), 6:4, 7:6 (7:4), 5:7, 6:4.

Junioři:

Rubin (USA) - Kozlov (6-USA) 6:4, 4:6, 6:3.

Juniorky:

Ostapenková (Lot.) - Schmiedlová (8-SR) 2:6, 6:3, 6:0.

Čtyřhra - finále:

Grendeová, Čchiou Jü Jie (Indon./Čína) - Bouzková, Galfiová (ČR/Maď.) 6:2, 7:6 (7:5).