Stanislas Wawrinka - Tomáš Berdych

Stanislas Wawrinka
1:3
Tomáš Berdych

Dobrý den, vítejte u online reportáže z úvodní nedělní dvouhry 1. kola Světové skupiny Davisova poháru mezi Švýcarem Stanislasem Wawrinkou a Tomášem Berdychem. Utkání začíná ve 12:45.

Před začátkem klíčové dvouhry a soubojem týmových jedniček si připomeňte včerejší neuvěřitelný sedmihodinový maraton. Tomáš Berdych s Lukášem Rosolem po získali po výhře 24:22 nad párem Wawrinka - Chiudinelli důležitý druhý bod. Prohlédněte si fotogalerii.

V tuto chvíli už je jisté, že postupující z tohoto duelu pojede ke čtvrtfinálovému duelu do Kazachstánu, který v 1. kole doma postoupil přes Rakousko.

Oba aktéři úvodní nedělní dvouhry přicházejí na kurt za doprovodu kapitánů svých týmů.

Oba sedmadvacetiletí hráči se spolu utkali desetkrát, jedním z těchto duelů bylo i utkání v rámci baráže Davisova poháru v roce 2007 v Praze, které vyhrál Berdych.

0:0

Začíná podání, na podání začne Berdych.

15:0 Berdych začíná přímým bodem ze servisu.

15:15 Vzápětí však posílá bekhend po lajně za základní čáru.

15:30 Naopak Wawrinkovi se jednoručný bekhend po lajně povedl znamenitě.

15:40 Wawrinka má hned na úvod zápasu dva brejkboly. Jeho křiřný forhend na lajnu byl nechytatelný.

30:40 První brejkbol Berdych maže přímým bodem ze servisu.

40:40 Berdych šel do útoku a Wawrinka poslal forhendový úder do sítě.

A:40 A je tu další přímý bod Berdycha ze servisu.

0:1

Berdych se ze složité pozice zachránil a své úvodní podání uhájil. Hru zakončil povedeným volejem na síti.

15:0 Berdychův bekhendový return končí v autu.

15:15 Vzápětí končí Wawrinkův bekhend v autu.

30:15 Wawrinkův křižný bekhendový úder nedokázal Berdych vrátit přes síť.

30:30 Tentokrát však křižný Wawrinkův bekhend vylétl z kurtu.

30:40 Berdych má rovněž hned na úvod brejkbol. Wawrinkova první dvojchyba v zápase přiichází pro Švýcara nevhod.

0:2

A Berdych jej na rozdíl od soupeře využívá. Po bekhendové přestřelce zahrál Wawrinkovi míč do forhendu a ten poslal míč do sítě.

0:15 Berdych začíná gem na potvrzení brejku první dvojchybou v zápase.

15:15 Vzápětí si však pomohl dobrým prvním servisem a následným nechytatelným bekhendovým halfvolejem na síti.

15:30 Berdych vyhazuje křižný forhendový úder do autu.

30:30 Berdych zakončuje výměnu bekhendovým úderem mimo dosah soupeře.

30:40 Třetí hra a potřetí je tu šance na brejk. Wawrinkův křižný bekhendový úder končí mimo dosah Berdycha.

40:40 Berdych však i tentokrát brejkbol odvrací, pomohl si po dobrém servisu nechytatelným forhendovým úderem do rohu kurtu.

A:40 Wawrinka opět kazí forhendový úder, tentokrát jej vyhazuje do autu.

40:40 Kazí však i Berdych, bekhend po lajně posílá rovněž za základní čáru.

A:40 Tentokrát končí za základní čarou Wawrinkův return.

40:40 Nejhezčí dnešní výměnu zakončuje Wawrinka bekhendovým volejem na síti.

A:40 Berdych si však následně pomáhá velmi dobrým servisem ven z kurtu.

40:40 Wawrinka však srovnává forhendovým winnerem po lajně hned z returnu.

40:A Wawrinka má další brejkbol. Berdych šel po servisu k síti, forhendový halfvolej však posílá za základní čáru.

40:40 Znovu se však Berdych zachraňuje servisem, zahrál své první eso v zápase.

A:40 Znovu vynikající servis v podání Berdycha a poté zahrál forhendový halfvolej přesně do rohu kurtu.

0:3

Berdych zakončuje gem přímým bodem ze servisu, a potvrzuje tak předchozí brejk.

0:15 Další z Wawrinkových forhendů končí v síti.

15:15

30:15

40:15 Berdych podklouzl a bekhendový úder poslal jen do sítě.

1:3

Wawrinka získává svůj první gem, zakončil jej přímým bodem ze servisu.

15:0 Berdych zahajuje gem dobrým servisem a poté vítězným forhendovým halfvolejem do rohu kurtu.

30:0 Wawrinkův obranný forhend končí těsně za základní čarou.

40:0 Tentokrát posílá Wawrinka bekhendový úder do sítě.

1:4

Berdych získává servis čistou hrou, gem zakončil přímým bodem ze servisu.

15:0 Berdych se rozhodl pro kraťas, Wawrinka jej doběhl a Berdych poté poslal volej do sítě.

30:0 Wawrinka zakončuje dobrý servis náběhem na síť.

30:15 Vzápětí však vyhazuje bekhendový úder do autu.

40:15 Return Berdycha končí v autu.

40:30 Wawrinka se pokusil o stopvolej, míč však poslal do sítě.

40:40 Forhendový úder do rohu kurtu nedokázal Wawrinka vrátit přes síť.

A:40 Wawrinka si pomáhá přímým bodem ze servisu.

2:4

A dalším vítězným servisem získává Wawrinka hru pro sebe.

0:15 Bekhendový úder Berdycha končí v síti.

15:15 Berdych srovnává přímým bodem ze servisu.

30:15 A vzápětí přidává další.

40:15 Křižný bekhendový úder Wawrinky končí v autu.

2:5

Ani forhend po lajně Wawrinka do kurtu nevměstnal, a Švýcar tak po pauze půjde podávat na odvrácení konce prvního setu.

15:0 Wawrinka si však na úvod gemu pomohl přímým bodem ze servisu.

30:0 Berdych měl po špatném kraťasu Wawrinky nalito, forhend však poslal do sítě.

40:0 Wawrinka zahrál své první eso v zápase.

40:15 Bekhendový úder Wawrinky napříč kurtem končí v autu.

3:5

Wawrinka zakončuje gem přímým bodem ze servisu, nyní však půjde podávat na ukončení setu Berdych.

15:0 Wawrinka si vzal proti přímému bodu Berdycha ze servisu jestřábí oko a udělal dobře, pak ale Berdych zakončil výměnu nekompromisním bekhendem do rohu kurtu.

30:0 Vzápětí boduje Berdych přímo z podání.

30:15

40:15 a jsou tu první dva setboly pro Berdycha. Wawrinkovi se dnes na forhendu nedaří, opět jej poslal do autu.

3:6 = 0:1

Berdych hned ten první využívá přímým bodem ze servisu a za 40 minut vyhrává první set v poměru 6:3.

0:0

Začíná druhý set, na podání tentokrát začne Wawrinka.

0:15 Wawrinka zahajuje gem forhendovým úderem do autu.

15:15 Vzápětí si však pomáhá přímým bodem ze servisu.

15:30 Páska nadzvedla Wawrinkův forhendový úder do autu.

15:40 Berdych má dva brejkboly, po dalším prasátku Wawrinky zahrál Berdych nechytatelný forhend po lajně.

30:40 První brejkbol Wawrinka maže křižným forhendem ven z kurtu a Berdych nedokázal vrátit míč přes síť.

40:40 A Wawrinka odvrací i ten druhý, po dlouhé forhendové přestřelce posílá křižný úder do rohu mimo Berdychův dosah.

40:A Berdych má však další brejkbol. Jeho forhend po lajně nedokázal Wawrinka vrátit lobem do kurtu.

40:40 Wawrinka si ale pomáhá servisem a následně zakončuje výměnu nechytatelným halfvolejem.

A:40 Vzápětí přidává přímý bod ze servisu.

1:0

Parádním bekhendovým křižným prohozem jednoruč Wawrinka vytlouká na síti Berdycha do autu a úvodní gem prvního setu získává pro sebe.

0:15 Berdych zahajuje druhý set na servisu dvojchybou.

15:15 Vzápětí si však Berdych pomáhá přímým bodem ze servisu.

30:15 A následně přidává další.

40:15 Prasátko teď Berdychovi pomohlo po forhendovém úderu křížem.

1:1

Berdych srovnává na 1:1 dalším výborným servisem.

15:0 Na forhendový křižný úder Wawrinky byl Berdych krátký.

15:15 Bekhendový úder Wawrinky v nouzi končí v autu.

30:15 Následně ale Wawrinka uhrál bod ze servisu.

30:30 Forhendový úder Wawrinky končí v síti.

40:30 Wawrinka honil Berdycha po celém kurtu a jeho forhendový úder do rohu kurtu už nedokázal Berdych vrátit na druhou stranu kurtu.

2:1

Celý gem pak zakončil Wawrinka přímým bodem ze servisu.

15:0 Forhendový úder Wawrinky končí těsně za základní čarou.

30:0 Wawrinkův lob byl krátký, Berdych zakončil výměnu nekompromisní smečí.

30:15 Páska vymrštila Berdychův forhend za základní čáru.

40:15 Berdych poslal Wawrinku do rohu kurtu a jeho bekhend v nouzi skončil v síti.

2:2

Berdych zakončuje gem esem.

15:0 Wawrinka vyhazuje nahraný forhend do autu.

15:15 Berdychův forhend také končí v těsném autu.

30:15 Wawrinka si pomáhá bodem ze servisu.

30:30 Berdych posílá forhendový úder přesně do rohu kurtu a Wawrinkův záchraný úder se do kurtu nevešel.

30:40 Berdych má brejkbol, výměnu zakončil nechytatelným forhendem po lajně.

40:40 Wawrinka si však pomáhá bodem ze servisu.

A:40 A znovu Wawrinka boduje z podání.

40:40 Berdych však srovnává křižným forhendem přesně na lajnu.

A:40 Po dobrém servisu Wawrinka udeřil forhendem po lajně a Berdych nedokázal vrátit míč přes síť.

40:40 Berdych byl dlouho v defenzivě, z ní se však vymanil přesným forhendovým winnerem po lajně.

40:A Berdych má další brejkbol. Wawrinka dělá další chybu z forhendu, míč posílá do sítě.

2:3

A Berdych jej tentokrát využívá a podruhé v zápase bere wawrinkovi servis. Po výborném returnu šel do útoku a výměnu zakončil parádním forhendem po lajně.

0:15 Bekhendový úder po lajně vylétává Berdychovi z kurtu.

0:30 Wawrinka šel do útoku a na jeho forhend po lajně už nestačil Berdych reagovat.

15:30 Bekhendový úder Wawrinky po lajně naopak končíé v těsném autu.

15:40 Wawrinka má dvě šance na rebrejk. Berdychovi míš špatně skočil a poslal křižný forhend mimo kurt.

30:40 První brejkbol umazán, Wawrinka posílá forhend za základní čáru.

3:3

Ten druhý však už Berdych odvrátit nedokázal, nahraný forhend poslal do autu.

15:0 Wawrinka vstupuje na potvrzení gemu esem.

30:0 Berdych sice v nouzi úder do protipohybu vybral, Wawrinka však zahrál snadný stopvolej na síti.

30:15 po druhé Wawrinkově dvojchybě v utkání.

40:15 Berdych vyhodil forhendový úder do autu.

40:30 Bekhendový úder posílá Wawrinka do sítě.

4:3

Wawrinka však zakončuje gem svým dalším esem v zápase, a potvrzuje tak předchozí brejk.

15:0 Berdych vstupuje do další hry esem.

15:15 Wawrinka si však po dobrém returnu pomáhá bekhendovým winnerem.

15:30 Berdych trefuje forhendový úder rámem, míč letí daleko do autu.

30:30 Vzápětí si však pomáhá bodem ze servisu.

40:30 A vzápětí znovu přímý bod ze servisu.

4:4

Berdych srovnává na 4:4 po dalším vydařeném prvním servisu.

15:0 Také Wawrinka však začíná přímým bodem z podání.

15:15 Jeho bekhend po čáře však vzápětí skončil v těsném autu.

30:15 Tentokrát se Wawrinkovi bekhend po lajně povedl na jedničku.

30:30 Vzápětí však Wawrinka bekhend znovu vyhazuje z kurtu.

40:30 Na jeho povedený forhend křížem už Berdych nestačil reagovat.

40:40 Berdych poslal soupeře parádním forhendem míč do rohu a Wawrinka nedokázal vrátit míč na druhou stranu.

40:A Berdych má brejkbol. Prosazuje se chytrým stopvolejem.

4:5

Okamžitě jej využívá, opět bere Wawrinkovi servis a po pauze bude podávat na výhru ve druhém setu.

0:15 Křižný bekhendový úder Wawrinky těsně nad sítí je nejlepší na světě a opět to potvrdil.

15:15 Berdych si pomáhá přímým bodem ze servisu.

30:15 Znovu dobrý servis a Berdych poté výměnu zakončil přesným forhendovým halfvolejem.

40:15 Berdych má dva setboly. Znovu si pomohl nechytatelným servisem.

4:6 = 0:2

Hned ten první servis Berdych využívá. Přešel na síť, zahrál bekhendový úder do rohu kurtu a Wawrinka nedokázal vrátit míč do kurtu. Berdych tak vyhrál druhý set 6:4 a za hodinu a 25 minut se ujal vedení 2:0 na sety.

Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Tomáš Berdych
Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Tomáš Berdych | Foto: Reuters
0:0

Začíná třetí set, na podání začne opět Wawrinka.

15:40 Po třech nevynucených chybách Wawrinky má Berdych hned v úvodu setu dva brejkboly.

40:40 Wawrinka však oba brejkboly přímými body z podání odvrátil.

A:40 Delší výměnu zakončil Berdych do sítě. Výhoda Švýcarsko

1:0

Hru nakonec Wawrinka ukončil esem a ve třetí sadě vede 1:0.

0:15 Hodně technickou výměnu ukončil pěkným forhendovým prohozem švýcarský tenista.

15:15 Berdych si došel na síť, Wawrinka odpovídal lobem, ale příliš dlouhým.

15:30 Těsný Čechův aut znamená naději na brejk pro Wawrinku.

15:40 Dvojchyba. To je nepříjemné, dva brejkboly má pro změnu Švýcar.

Zvláštní rozhodnutí sudího. Berdych měl získat fiftýn, ale výměna se bude opakovat.

30:0 Dva Berdychovy bekhendy v nouzi končí v autu.

30:15 Berdychovi nyní pomohla páska.

40:15 Berdych si situaci dobře připravil, jeho finální prohoz byl ale příliš dlouhý. Třiadvacátá nevynucená chyba českého hráče.

40:30 Wawrinka zkazil na síti zdánlivě jednoduchý balon.

40:40 No vida, Švýcar opět kazí a je tu shoda.

A:40 Eso, Wawrinka má výhodu.

3:0

Švýcar to nakonec uhrál s velkým přehledem a jde do pohodlného vedení 3:0.

15:0 Přímý bod z prvního podání.

30:0 A znovu.

40:0 I do třetice se Berdychovi povedlo první podání.

3:1

Velmi snadná hra, Berdych snižuje na 1:3.

0:15 Berdych předvedl velmi rychlý a přesný return, který Wawrinka do kurtu nevrátil.

15:15 Berdychův křížný úder mířil těsně mimo růžek.

30:15 Berdych předvedl úžasnou defenzivu, bohužel nakonec zahrál těsný aut.

40:15 Wawrinkovo eso.

4:1

Berdych ještě zkoumá otisk míčku, jestřábí oko si ale tentokrát nebere. 4:1 pro Wawrinku.

15:0 Berdych začíná svůj servis esem. 207 kilometrů v hodině.

30:0 Wawrinka dobře odhadl stranu Berdychova útoku, ale trefil bekhendem pásku.

40:0 Švýcar zahrál vynikající return, Berdych ovšem ještě lépe odpověděl.

40:15 Těsný Berdychův aut.

4:2

Další snadný gam pro Berdycha, stav je 2:4 v jeho neprospěch.

15:0 Wawrinkův prohoz dopadl přesně na čáru.

30:0 Berdychovi se nepovedl return.

40:0 Osmé eso Stana Wawrinky.

5:2

To bylo hodně snadné. Švýcar vede 5:2 a je na nejlepší cestě snížit.

15:0 pro Berdycha.

15:15 Berdych lacino chyboval.

15:30 Další aut českého tenisty.

30:30 Berdych důrazně zaútočil a odměnou mu byla lahůdková smeč na síti.

40:30 Wawrinka měl na raketě setbol, ale na síti fatálně selhal.

5:3

Tomáš Berdych zakončil hru velmi sebevědomým forhendem - 5:3.

15:0 Čechův return po druhém servisu zaplachtil do autu.

30:0 Další nepovedený Berdychův return.

40:0 Wawrinka má k dispozici tři setboly.

6:3

Wawrinka vyhrává třetí sadu poměrem 6:3 a snižuje na 1:2 na sety.

Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Stanislas Wawrinka
Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Stanislas Wawrinka | Foto: Reuters
0:0

Začíná čtvrtý set, na podání začne tentokrát Berdych.

15:0 Wawrinka začíná čtvrtý set chybou z forhendu.

15:15 Vzápětí však nadvakrát uspěl křižným bekhendem.

15:30 Následně přidal Švýcar jednoručný bekhendový winner po lajně.

30:30 Berdych si pomohl dobrým servisem a výměnu pak zakončil forhendem po lajně.

40:30 Vzápětí Wawrinka posílá křižný bekhend do sítě.

0:1

Berdych ukončuje gem přímým bodem z podání.

15:0 Wawrinka otvírá nový gem úspěšným bekhendovým volejem na síti.

15:15 Berdych posílá bekhendový return po lajně a Wawrinka nezareagoval.

30:15 Wawrinka však odpověděl bodem z podání.

40:15 Wawrinka si pomohl křižným bekhendem na lajnu a Berdych nedokázal vrátit míč přes síť.

1:1

Švýcar hru zakončil přímým bodem ze servisu a srovnává na 1:1.

15:0

15:15 Wawrinka však odpovídá bekhendovým volejem na hlavou.

30:15 Také Berdychův bekhendový volej nad hlavou je výtečný a Wawrinka nedokázala dostat míč přes síť.

40:15 Vzápětí Berdych předvedl kombinaci dobrého servisu a forhendového úderu do rohu kurtu.

1:2

Berdych jde znovu do vedení, servisem wawrinku vyhnal do rohu kurtu a pak poslal bekhendem po lajně míč do jeho protipohybu.

0:15 Bekhendový úder Berdycha po lajně olízl čáru, Berdych si vzal jestřáví oko a usvědčil čárového sudího z omylu.

15:15

30:15 Wawrinka zatlačil Berdycha do úzkých a ten vrátil míč bekhendem do sítě.

40:15 Na forhendový úder Wawrinky po lajně nemohl Berdych reagovat.

2:2

Wawrinka zakončuje gem vítězným servisem a opět srovnává.

15:0 Wawrinkův pokus o forhendový prohoz po lajně končí v autu.

15:15 Berdych si na síti málo ustoupil a smeč napálil do sítě.

30:15 Wawrinka vyhazuje křižný forhend do autu.

40:15 Berdych skóruje esem z druhého servisu.

2:3

Berdych zakončuje gem esem a opět odskakuje do vedení.

15:0 Berdychův čopovaný bekhend v nouzi končí v síti.

30:0 Vzápětí posílá Berdych křižný forhend do těsného autu.

40:0 Opět končí obranný Berdychův bekhend v síti.

3:3

Wawrinka ukončuje gem esem a čistou hrou znovu srovnává stav.

0:15 Berdych se dostal do obrany a bekhendový úder v nouzi do kurtu nestlačil.

15:15 Wawrinka útočil, forhendový úder po lajně však vyhodil do autu.

15:30 Berdych dělá dvojchybu v nevhodnou chvíli.

30:30 Berdych si však pomohl útokem ze servisu hned po dobrém podání.

40:30 A vzápětí si pomohl bodem ze servisu.

3:4

Následně přidal další a opět ve vývoji setu odskakuje do vedení.

15:0 Také Wawrinka si ale pomáhá přímým bodem ze servisu.

15:15 Berdych prohodil Wawrinku bekhendem po lajně.

30:15 Následně si ale Švýcar pomáhá esem.

40:15 A vzápětí přidává další přímý bod ze servisu.

4:4

Třetím přímým bodem z podání v řadě srovnává Wawrinka na 4:4.

15:0 Křižný bekhend Wawrinky končí v autu.

15:15 Tentokrát končí v těsném autu nalitý forhendový úder Wawrinky.

40:0 Znovu končí Wawrinkův forhend v autu, nyní ho ale hrál Švýcar z obtížné pozice.

4:5

Berdych čistou hrou znovu odskakuje, po špatném kraťasu Wawrinky míč zabil nekompromisně forhendem a Wawrinka půjde po pauze podávat na udržení se v zápase.

15:0 Wawrinka do důležitého gemu vstupuje přímým bodem z podání.

15:15 Berdychovi pomáhá po křižném forhendu páska, která míč ztlumila mimo dosah Švýcara.

30:15 Wawrinka poslal forhendový úder přesně do rohu.

40:15 A vzápětí si pomohl dalším bodem ze servisu.

40:30 Po výborném retuenu Berdycha poslal Wawrinka míč forhendem do sítě.

5:5

Je srovnáno, Wawrinka nadvakrát zakončil na síti výměnu smečí.

0:0 Křižný forhend z rakety Wawrinky končí na lajně, což potvrdilo jestřábí oko. Výměna se tedy bude opakovat, s čímž Wawrinka nesouhlasí.

15:0 Wawrinkův return končí v autu.

30:0 A další Wawrinkův return končí v těsném autu.

30:15 Vynikající výměna, Berdych dlouho útočil, Wawrinka se bránil a poslední Berdychův útok zastavila páska.

40:15 Forhendový úder do rohu kurtu nedokázal Wawrinka vrátit přes síť.

5:6

Tentokrát Berdych poslal bekhendovým úderem míč do rohu kurtu a Wawrinka v nouzi míč vyhodil z kurtu. Wawrinka tak po pauze bude na servisu opět stát před hrozbou konce zápasu.

15:0 Berdychův křižný forhend vylétl z kurtu.

30:0 Tentokrát končí v síti Berdychův forhendový úder v nouzi.

30:15

40:15 Wawwrinka však svou chybu odčiňuje svým 11 esem v zápase.

40:30 Vzápětí však posílá forhendový úder po lajně do sítě.

6:6

Gem však zakončuje přímým bodem ze servisu a vítězi čtvrté sady tak bude muset rozhodnout tie-break.

1:0 Hned na úvod zkrácené hry je tu minibrejk. Berdych vyhazuje bekhendový úder po lajně do autu.

2:0 Znovu končí bekhendový úder Berdycha za základní čarou.

3:0 A vzápětí přidává Švýcar eso.

3:1 Berdych si však také pomáhá bodem ze servisu.

3:2 A následně přidává eso.

4:2 To je škoda, nabíhaný forhendový volej Berdycha končí v síti.

5:2 A vzápětí si Wawrinka pomáhá bodem z podání.

5:3 Wawrinka forhend po lajně do kurtu nedostal.

5:4 Berdych opět snižuje díky esu.

5:5 Berdych si bere ztracený minibrejk zpět. Berdych šel na síť a Wawrinkův pokus o bekhendový prohoz končí v autu.

6:5 Berdych má mečbol. Opět bere Wawrinkovi servis a nyní bude podávat na výhru v zápase. Začal výborném returnem, šel do útoku a výměnu zakončil forhendovým úderem do rohu kurtu.

6:7 =1:3

Berdych vyhrává čtvrtý set, za tři hodiny a 10 minut pak celý zápas 3:1 na sety a Češi díky třetímu získanému bodu postupují do čtvrtfinále, kde se utkají s Kazachstánem na půdě soupeře.

Tomáš Berdych a Lukáš Rosol v nejdelším zápase Davis Cupu (soupeři byli v roce 2013 Švýcaři Chiudinelli s Wawrinkou) | Foto: Reuters

Dohrát by se měla ještě poslední dvouhra, do níž by měl sice podle původního rozhodnutí kapitána Jaroslava Navrátila nastoupit Lukáš Rosol, očekává se však, že příležitost ve svém prvním zápase dostane mladíček Jiří Veselý.

Tímto se s vámi loučím a u další tenisové online reportáže se těším na shledanou.