David Svoboda vybojoval historicky první zlato pro český moderní pětiboj.
David Svoboda je novým olympijským vítězem v moderním pětiboji
David Svoboda je novým olympijským vítězem v moderním pětiboji | Foto: ČTK

Londýn - Český moderní pětibojař David Svoboda získal senzační zlato na olympijských hrách. Na olympiádě v Londýně je to už třetí nejcennější kov pro českou výpravu.

"Pocity jsou skvělé, jsem v euforii a trošku ve vzduchu," radoval se Svoboda, který si pro zlatou medaili došel jen několik chvil po skončení závodu. "Závod byl příjemný. Snažil jsem se udržovat v hlavě klid, nepřipouštěl jsem si, že jsem na olympiádě," prozradil.

Stříbro vybojoval Číňan Čung-žung, z bronzu se raduje Maďar Maroši. Druhý český závodník Ondřej Polívka skončil patnáctý.

Skvělý úvod

Sedmadvacetiletý pětibojař z pražské Dukly položil základ ke svému triumfu hned v samém úvodu. Šerm totiž ovládl vyrovnáním olympijského rekordu, když vyhrál 26 z celkových 35 soubojů.

V bazénu pak na trati 200 metrů dohmátl ve své rozplavbě na sedmém místě a v celkovém pořadí před sebe pustil Číňana Čung-žunga.

Drama v běhu i na střelnici

Při parkúru si Svoboda sice připsal tři chyby a i vinou nedodržení časového limitu odečítal 68 bodů, ovšem jeho nejbližší pronásledovatelé kazili ještě více, a tak do závěrečné společné disciplíny, běhu se střelbou, vyrážel jako první s odstupem jedné vteřiny na Čung-žunga.

Číňan v dramatickém souboji sice lépe a rychleji střílel, ovšem Svoboda si lépe počínal v běžecké čási a definitivně soupeře předběhl v polovině posledního okruhu. Se slušným náskokem pak mohl ve finiši vítězoslavně protrhnout cílovou pásku.