David Svoboda získal v pětiboji senzační zlato

1. Svoboda 2. Cchao Čung-žung, 3. Marosi
David Svoboda je novým olympijským vítězem v moderním pětiboji David Svoboda je novým olympijským vítězem v moderním pětiboji Foto: ČTK

Londýn - Český moderní pětibojař David Svoboda získal senzační zlato na olympijských hrách. Na olympiádě v Londýně je to už třetí nejcennější kov pro českou výpravu.

"Pocity jsou skvělé, jsem v euforii a trošku ve vzduchu," radoval se Svoboda, který si pro zlatou medaili došel jen několik chvil po skončení závodu. "Závod byl příjemný. Snažil jsem se udržovat v hlavě klid, nepřipouštěl jsem si, že jsem na olympiádě," prozradil.

Stříbro vybojoval Číňan Čung-žung, z bronzu se raduje Maďar Maroši. Druhý český závodník Ondřej Polívka skončil patnáctý.

Skvělý úvod

Sedmadvacetiletý pětibojař z pražské Dukly položil základ ke svému triumfu hned v samém úvodu. Šerm totiž ovládl vyrovnáním olympijského rekordu, když vyhrál 26 z celkových 35 soubojů.

V bazénu pak na trati 200 metrů dohmátl ve své rozplavbě na sedmém místě a v celkovém pořadí před sebe pustil Číňana Čung-žunga.

Drama v běhu i na střelnici

Při parkúru si Svoboda sice připsal tři chyby a i vinou nedodržení časového limitu odečítal 68 bodů, ovšem jeho nejbližší pronásledovatelé kazili ještě více, a tak do závěrečné společné disciplíny, běhu se střelbou, vyrážel jako první s odstupem jedné vteřiny na Čung-žunga.

Číňan v dramatickém souboji sice lépe a rychleji střílel, ovšem Svoboda si lépe počínal v běžecké čási a definitivně soupeře předběhl v polovině posledního okruhu. Se slušným náskokem pak mohl ve finiši vítězoslavně protrhnout cílovou pásku.

• moderní pětibojmužišerm11.08. 09:45 1. Svoboda 1024 bodů - OR
    2. Lesun (Rusko), Cao (Čína) 1000
    4. Cerkovskis (Litva) 952
    5. Moiseev (Rusko) 928
    6. Marosi, Kasza (Maďarsko), Gebhardt (Německo) 880
    34. Polívka (ČR)
  • moderní pětibojmužiplavání11.08. 14:20 Vítězové rozplaveb:Kollner (Německo-2:11,71), Žuraulio (Bělorusko- 2:06,80), Weale (Velká Británie-2:03,40), Kasza (Maďarsko- 2:01), El Geziry (Egypt-1:55)
    Polívka 3., Svoboda 7. ve svých rozplavbách
  • moderní pětibojmužijízda na koni11.08. 16:20 Umístění po parkuru:
    Polívka - 15.
    Svoboda - 16.
  • moderní pětibojmužistřelba a běh11.08. 19:45 15. Polívka Medailové pozice: Svoboda (Česká republika) Cao (Čína) Marosi (Maďarsko)

Sport - 11. 8. 2012 18:55 aktualizováno