Peterhansel získal Peugeotu vysněný triumf. Loeb poznal záludnosti Dakaru

Radek Vičík Radek Vičík
20. 1. 2016 14:44
Peugeot se dočkal pátého triumfu na Rallye Dakar. Rallyovou hvězdu Sébastiena Loeba ale předčil dakarský specialista Stéphane Peterhansel, který si připsal už dvanáctý triumf ve slavné dálkové soutěži.
Peugeot oslavil páté vítězství na Rallye Dakar. Po sérii v letech 1987 až 1990 vybojoval tentokrát francouzské značce triumf Stéphane Peterhansel. | Foto: Marcelo Maragni/Red Bull Content Pool

Paříž - Po 26 letech vybojoval Peugeot díky Stéphanu Peterhanselovi trofej pro nejlepší automobil na Rallye Dakar. Ale návrat francouzské značky na piedestal se nerodil snadno. Dokonce i Sébastien Loeb poznal, že dálkové soutěže jsou "jiné kafe".

Peugeot začal ofenzívu na dakarské vítězství už loni. Jenže premiérový start skončil debaklem, nejlepší z týmu Peterhansel skončil až na 11. pozici. Tím se nenechali šéfové Peugeot Sport nijak znechutit, v rámci koncernu PSA od Citroënu převeleli rallyovou legendu Loeba a začali zbrojit na frontální útok za vysněným "beduínem".

"Budu potřebovat čas k učení, a tomu jsem se věnoval při testování a také při Marocké rallye," přiznal devítinásobný mistr světa, že přechod do světa maratonských soutěží nebyl ani pro něj jednoduchý.

Loebovy výhry i trable

Ovšem hned po startu Rallye Dakar Loeb dokázal, že si brzy zvykne na všechno, co má čtyři kola. Z prvních čtyř "ostrých" etap vyhrál tři a zdálo se, že míří k metám nejvyšším.

Ovšem s tím, jak končily extrémně rychlé etapy z části vytýčené po trati Argentinské rallye, přišly i na 41letého Francouze problémy. V osmé etapě coby lídr soutěže tratil šest minut uvíznutím písku po startu do druhé poloviny zkoušky a pak se asi pouhých 10 kilometrů před cílem převrátil.

Havárie Sébastiena Loeba v osmé etapě:

Následoval další chaotický den. Po čtyřnásobném uvíznutí v písku musela francouzsko-monacká posádka 30 kilometrů před cílem měnit hřídel. Nabrala tak ztrátu hodinu a 13 min a definitivně přišla o šanci na celkový triumf. Loeb na chvíli dokonce vypadl z první desítky průběžného pořadí.

Pak se ale dal rodák z Alsaska postupně dohromady, celou soutěž završil vyhranou závěrečnou 13. etapou. Celkově obsadil ve svém premiérovém Dakaru deváté místo.

"Jsem opravdu šťastný, že jsem se dostal do konce! Bylo několik pozitivních a negativních věcí, ale celkově jsme předvedli opravdu dobrý výkon. Udělali jsme několik chyb v etapách, v nichž jsme se necítili tak pohodlně, neboť nám v nich chyběly zkušenosti," řekl v cíli unavený ale spokojený Loeb.

Peterhansel věděl, jak udržet vedení

Po jeho zaváhání se ve vedení v rychlém sledu vystřídali další exšampion  v rallye Carlos Sainz a "Peter" Peterhansel. V desáté etapě ale Sainzův speciál 2008 DKR postihly tak vážné technické problémy, že se tým rozhodl zkušeného Španěla ze soutěže stáhnout.

Od té doby si Peterhansel jistil komfortní náskok v čele a v Rosariu se mohl radovat z rekordního dvanáctého vítězství v Rallye Dakar. První šest dosáhl v sedle motocyklu, další půl tucet přidal jako řidič auta.

Oslavy Stéphana Peterhansela v cíli Rallye Dakar:

"Je to pro nás obrovské zadostiučinění. Bylo pro nás krásným překvapením vidět, že náš vůz byl v etapách ve stylu WRC mimořádně konkurenceschopný. Během těchto dní jsem se jen snažil zůstat v kontaktu, neboť jsem věděl, že Carlos a Seb jsou rychlejší než já. Jeli jsme čistou soutěž s maximálním útokem v jednom dni, a pak jsme se ocitli v čele závodu s velmi pohodlným odstupem 50 minut s pouhými třemi dny do konce. Pak už šlo jen o to udržet si tento náskok co nejinteligentněji," uvedl v cíli závodník, jenž na Dakaru triumfoval rovných 25 po svém prvním vítězství.

Úspěch Peugeotu podtrhl další "přeškolený" motorkář Cyril Després, jenž dovezl svůj vůz na konečném sedmém místě.