Cyklokrosový šampionát bez Štybara vyhrál mladík Ťoupalík

10. 1. 2015 12:15
Cyklokros - ilustrační foto
Cyklokros - ilustrační foto | Foto: CPA Eduard Erben

Slaný - Mistrem republiky v cyklokrosu se v náročném závodě ve Slaném stal poprvé v kariéře teprve osmnáctiletý Adam Ťoupalík. Druhý dojel Vojtěch Nipl, třetí Michael Boroš.

Český pohár Toi Toi Cup opanoval Jakub Skála, jemuž k triumfu v osmidílné sérii stačilo dnešní čtvrté místo. Hlavní favorité na domácí titul Radomír Šimůnek a Martin Bína, jenž prvenství obhajoval, nedojeli.

Na těžké a rozbahněné trati v prostředí slánského plochodrážního stadionu se brzy po startu oddělila pětice, v níž byli pozdější medailisté společně se Skálou a Bínou. Ti nabrali před polovinou závodu menší ztrátu. V tu dobu už nebyl v pelotonu Šimůnek, který patrně i kvůli nepovedenému startu závod již po jeho čtvrtině vzdal. A zanedlouho ho následoval také jeho stájový kolega Bína.

"Je to pro mě překvapení, že oba vzdali," připustil v rozhovoru pro Českou televizi reprezentační trenér Stanislav Bambula, pro něhož by oba jezdci měli být při ohlášené neúčasti Zdeňka Štybara hlavními aspiranty na boj o přední pozice na světovém šampionátu v Táboře za tři týdny. "Je to tu hodně těžká trať, tak věřme, že to byla pouze otázka toho jednoho závodu," doplnil Bambula.

Talent se bahna nezalekl

Talentovaný Ťoupalík, který má ve sbírce juniorský bronz z MS 2013, poté využil okamžiku, kdy Nipl měnil v depu kolo. Vyrazil vpřed a bez větších problémů si jakožto nejmladší v historii dojel pro titul. "Je to super. Navíc jsem na republice vyhrál popáté za sebou, předtím dvakrát v kadetech a dvakrát v juniorech," připomněl Ťoupalík.

"Dnešní závod byl opravdu extrémně těžký. Vytvořilo se tu hodně bahna, jak tu v noci a ještě ráno pršelo. K tomu navíc silný vítr, takže hodně těžké podmínky. Zpočátku jsem se nikam nehnal a šetřil se silami, ale pak jsem Vojtovi odjel, on to tempo neakceptoval a už jsem si to pohlídal," popsal Ťoupalík.

Nipl, který měl brzy po startu pád na překážce, kterou se pokusil přeskočit, měl s ohledem na okolnosti velkou radost i ze druhé příčky. "Tento týden jsem se necítil nejlépe, takže jsem ani nečekal, že pojedu takhle. Ale od začátku, jak jsem šlápnul do pedálů, tak jsem cítil, že to tam je. Udělal jsem chybu, když jsem měnil kolo z vedoucí pozice, brzy jsem to pochopil, ale to už bylo pozdě, Adam měl dnes velkou sílu," uznal Nipl.

Vítězný Ťoupalík získal prémii 10 500 korun, Skála za vítězství v celém seriálu 30 000 korun a navíc se může těšit i na tradiční zapůjčení automobilu Škoda na jeden rok.

Mistrovství ČR v cyklokrosu, osmý a závěrečný závod Českého poháru Toi Toi Cupu ve Slaném:

1. Ťoupalík (BKCP-Powerplus) 1:03:30, 2. Nipl (Puskinak.cz) -50, 3. Boroš -1:16, 4. Skála (oba ČEZ Cyklo Team Tábor) -2:42, 5. Petruš (BKCP-Powerplus) -3:19, 6. Hekele (Stevens Bikes-Emilio Sport) -5:18, 7. Lasák (Max Cursor) -6:03, 8. Paprstka (Remerx Merida Team Kolín) -7:02, 9. Kyzivát (Johnson Controls AŠ Ml. Boleslav) -7:33, 10. Eberl (Remerx Merida Team Kolín) -2 kola.