Sen o světové medaili v Táboře zhatily Nash dva pády

V Táboře je živo, prohlédněte si fotografie z bojů na trati i zákulisí MS.
V Belgii je cyklokros národním sportem a příznivci terénních závodů jím žijí.
Co se netradičnosti kostýmů týče, němečtí "panteři" se nenechali Belgičany nijak zahanbit.
Pro velké i malé české příznivce cyklokrosu byla dnes jedničkou Kateřina Nash.
Kateřina Nash opravdu dlouho bojovala o historický titul mistryně světa.
31. 1. 2015 14:53
Dva pády v posledním kole připravily Kateřinu Nash o medailový sen v závodě žen na MS v cyklokrosu v Táboře. Česká závodnice skončila pátá, pro titul si dojela Pauline Ferrand-Prévotová z Francie .

Tábor - Dva pády v posledním kole připravily Kateřinu Nash o medailový sen v závodě žen na MS v cyklokrosu v Táboře. Česká závodnice skončila pátá.

Pro titul si dojela Pauline Ferrandová-Prévotová z Francie, úřadující světová šampionka na silnici tak završila double.

Sedmatřicetiletá Nash bojovala o cenný kov na rozbahněné trati do poloviny závěrečného kola, kdy sváděla souboje s nizozemskou hvězdou Marianne Vosovou.

Před pravotočivou zatáčkou ji však postihl pád, kromě Vosové se před ní dostala ještě Britka Nikki Harrisová a rozhozená česká reprezentantka skončila na zemi poté ještě jednou krátce před nájezdem do cílové rovinky na silnici.

"Měla jsem zmrzlé ruce, bylo v tom i to napětí posledního kola," komentovala Nash klíčové okamžiky závodu. Prachatické rodačce se nepodařilo vylepšit čtvrté místo z předchozího MS v Táboře v roce 2010 a její jedinou cyklokrosovou medailí zůstává bronz ze šampionátu v roce 2011 v St. Wendelu.

O mistryni rozhodl spurt

O titul svedly souboj Ferrandová-Prévotová s Belgičankou Sanne Cantovou, přičemž více sil měla Francouzka. Dvaadvacetiletá cyklistka potvrdila svou univerzálnost po loňském triumfu v závodě s hromadným startem na MS na silnici a zisku zlata mezi jezdkyněmi do 23 let na ME na horských kolech.

Pro bronz si s odstupem 15 sekund dojela světová šampionka z předchozích šesti let Vosová, jež v Táboře startovala se zraněním nohy. Harrisová byla se ztrátou 20 sekund čtvrtá, zklamaná Nash dojela do cíle 36 sekund po vítězce.

Lechnerová se překvapením nestala

Ze hry o medaile vypadla záhy po brzkém pádu Italka Eva Lechnerová, vítězka posledního závodu Světového poháru v Hoogerheide. Smůlu se spadlým řetězem měla Martina Mikulášková, na zemi se hned v prvním kole ocitly Karla Štěpánová s Nikolou Noskovou. Mikulášková i přesto dojela na 16. příčce a byla po Nash druhou nejlepší Českou.

"Spadl mi řetěz, udělala se mi tam smyčka a omotal se kolem kliky. Ta ztráta byla obrovská, jela jsem poslední... Pak jsem jela s tím, že nemám co ztratit. Čekala jsem, že budu lepší, ale nechala jsem tam všechno. Takže jsem spokojená i nespokojená," uvedla Mikulášková.

"Podmínky byly těžké, ale stejné pro všechny. Na nic si nestěžuju, trať se mi strašně líbila, jen moje kondice není v posledních třech týdnech optimální. Bylo to o tom udělat co nejmíň chyb. Padaly jsme skoro všechny, brzdit se na tom ledu opravdu nedalo. Bylo to jen o tom jet na správné pozici a vyhnout se pádům," řekla jednadvacátá Pavla Havlíková.

Hodně krvavá kolena si do cíle přivezla Štěpánová. "Těch pádů bylo opravdu mnoho, jen v prvním kole jsem spadla třikrát. Počítat jsem je přestala u pátého. Bylo to jen o tom udržet se v sedle, což se mi moc nedařilo. Ještě nikdy v životě mi to takhle neklouzalo. Ale doma se závod nevzdává," prohlásila 43. žena v cíli.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře:

Ženy: 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 49:10, 2. Cantová (Belg.) -1, 3. Vosová (Niz.) -15, 4. Harrisová (Brit.) -21, 5. Nash (ČR) -36, 6. Chainelová-Lefévreová (Fr.) -56, 7. Wymanová (Brit.) -1:21, 8. Van Loyová (Belg.) -1:35, 9. Majerusová (Luc.) -1:54, 10. De Boerová (Niz.) -1:56, ...16. Mikulášková -3:01, 21. Havlíková -3:19, 36. Nosková -5:48, 43. Štěpánová (všechny ČR) -8:37.