Cleveland vyrovnal sérii s Bulls, James rozhodl se sirénou

11. 5. 2015 8:33
LeBron James po rozhodující střele.
LeBron James po rozhodující střele. | Foto: Reuters

Chicago - LeBron James těžkou střelou se závěrečným klaksonem rozhodl o výhře basketbalistů Clevelandu na hřišti Chicaga 86:84, Cavaliers tak vyrovnali stav série 2. kola play off NBA na 2:2. Už 3:1 na zápasy vedou Los Angeles Clippers, kteří smetli Houston 128:95.

V Chicagu se hrál nepříliš pohledný basketbal s bizarní koncovkou, v které měl poslední slovo LeBron James. Cleveland tím dokonale vrátil domácím prohru z třetího utkání, v němž Bulls zvítězili zásluhou trojky Derricka Rose se závěrečnou sirénou.

Oba týmy se trápily v útoku. Bulls měli ve druhé čtvrtině sedmiminutový úsek bez bodu. To samé předvedli Cavaliers ve třetí části a prohrávali až o 11 bodů. V poslední čtvrtině ale hosté dokázali převzít vedení i díky třem trojkám J. R. Smithe.

Osmnáct vteřin před koncem vedl Cleveland o dva body a měl k dispozici vyhazování z autu. Jen na uvedení do hry spotřebovali Cavaliers tři oddechové časy. Když konečně vyhodili na LeBrona Jamese, byl mu odpískán útočný faul na Mikea Dunleavyho. Chicago se tak dostalo k míči a Rose devět vteřin před koncem vyrovnal. Trenér Cavaliers David Blatt si chtěl vzít time out, ačkoli už měl všechny vybrány a od technické chyby ho uchránil asistent Tyronn Lue.

Hosté přesto dostali ještě jednu šanci k poradě, protože se rozhodčí v samém závěru dohadovali, kolik času nastaví na poslední akci pod domácím košem. Nakonec Cleveland dostal k dispozici 1,5 sekundy, což LeBronu Jamesovi bohatě stačilo k úspěšné střele z šesti metrů.

"Trenér chtěl, abych vyhazoval z autu. Řekl jsem mu, že to ani náhodou, protože z autu koš nedám. Ať jde vyhazovat někdo jiný a nahraje mi," uvedl James. V utkání nasbíral 25 bodů, 14 doskoků a osm asistencí, ale i osm ztrát. Bulls nestačilo Roseových 31 bodů.

Los Angeles Clippers jsou jedinou výhru od postupu do finále Západní konference. Houston ve čtvrtém utkání opět sáhl k taktickému faulování DeAndreho Jordana, přesto Rockets prohráli rozdílem třídy.

Jordan jen v první půli házel 28 trestných hodů. Celkem v utkání proměnil 14 z 34 šestek, k 17 doskokům přidal 26 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Stejně jako ve třetím duelu Clippers rozhodli ve třetí čtvrtině, kterou tentokrát ovládli 43:25. Zápas nedohrál pivot Rockets Dwight Howard, který dostal dvě technické chyby. Hosté si připsali 21 ztrát, zatímco domácí jen jedenáct.