Cleveland po dalším prodloužení srovnal finále NBA

8. 6. 2015 8:15
Basketbalisté Clevelandu vyrovnali stav finále NBA s Golden State na 1:1. I druhý zápas rozhodlo až prodloužení, po němž Cavaliers slavili vítězství na palubovce soupeře 95:93.
LeBron James.
LeBron James. | Foto: Reuters

Oakland - Basketbalisté Clevelandu vyrovnali stav finále NBA s Golden State na 1:1. I druhý zápas rozhodlo až prodloužení, po němž Cavaliers slavili vítězství na palubovce soupeře 95:93. LeBron James k výhře přispěl 39 body, 16 doskoky a 11 asistencemi. Série o ligové šampiony se nyní přesune do Clevelandu a pokračovat bude v noci na středu SELČ.

Tým Clevelandu potřetí v letošním play off nastoupil bez rozehrávače Kyrieho Irvinga a potřetí dokázal zvítězit. Irving stejně jako Kevin Love bude chybět kvůli zranění do konce sezony, ale Cavaliers opět ukázali týmového ducha.

Po vyrovnané první čtvrtině favorizovaní domácí Warriors vedli ještě 33:32, ale od té chvíle až do konce základní hrací doby prohrávali. Cleveland výborně bránil a v útoku ho držel James. Dvojnásobný mistr NBA s Miami, který se vrátil do Clevelandu před touto sezonou, zaznamenal pátý finálový triple-double v kariéře.

Hráči Golden State se trápili na útočné polovině, poprvé v sezoně se za tři čtvrtiny nedostali ani na 60 bodů. Bídný střelecký večer prožil nejužitečnější hráč této sezony Stephen Curry, jenž proměnil pouze pět z 23 pokusů z pole a trefil jen dvě z 15 trojek. Ještě nikdo v historii NBA neminul tolik trojkových pokusů v jednom finále.

Jedinou výjimkou v ofenzivě domácích byl Klay Thompson, který si 34 body vyrovnal osobní rekord ve vyřazovacích bojích.

Cleveland postupně navyšoval náskok a po dalekonosné trojce Jamese vedl tři minuty a 14 sekund před koncem už o 11 bodů. Domácí ale předvedli velkou stíhací jízdu a osm vteřin před sirénou dokázali srovnat Curryho zásluhou na 87:87.

Cavaliers měli stejně jako v prvním finále k dispozici poslední útok. Pro nájezd do tří hráčů se rozhodl James, který levou rukou zakončoval neúspěšně a neujal se ani doskok Tristana Thompsona. Poprvé v historii ligy tak dospěl do prodloužení i druhý zápas finálové série.

V poslední minutě otočil Curry trestnými hody na 93:92, vedení hostům však vrátil australský bojovník Matthew Dellavedova, jenž byl faulován při útočném doskoku a 10 vteřin před koncem proměnil oba trestné hody.

Curry chtěl odpovědět střelou z odskoku, ale netrefil ani zařízení a Warriors museli faulovat Jamese. Ten jedním trestným hodem završil skóre na 95:93. Domácím zbývaly jen čtyři sekundy, neměli k dispozici oddechový čas, aby se posunuli do přední poloviny hřiště a nakonec ani nevystřelili.

"Nechali jsme na hřišti všechno. Bylo to týmové a hodně emotivní vítězství. Dellavedova opět ukázal, že se na něho můžeme spolehnout," řekl James. Australský rozehrávač, který v základní sestavě nahradil Irvinga, sice přispěl jen devíti body, ale v obraně vymazal Curryho a při jeho pobytu na hřišti byli Cavaliers 15 bodů v plusu.

Druhým nejlepším střelcem hostů byl Timofej Mozgov se 17 body, J. R. Smith přidal 13 bodů. Za Warriors se díky trestným hodům dostal Curry na 19 bodů, Harrison Barnes nastřílel 11 bodů.

Finále play off NBA - 2. zápas:

Golden State - Cleveland 93:95 po prodl. (20:20, 45:47, 59:62, 87:87)

Nejvíce bodů: Thompson 34, Curry 19, Barnes 11, Green 10 - James 39, Mozgov 17, Smith 13, Dellavedova 9. Fauly: 31:24. Trestné hody: 25/19 - 40/28. Trojky: 8:9. Doskoky: 45:55. Diváci: 19.596. Stav série: 1:1.