Cink dosáhl na životní úspěch, z MS horských kol má bronz

5. 9. 2015 16:21
Mistrem světa se stal loni druhý Švýcar Nino Schurter, který z nejvyššího stupínku sesadil obhájce prvenství Juliena Absalona z Francie
Ondřej Cink
Ondřej Cink | Foto: ČTK

Vallnord - Biker Ondřej Cink získal na mistrovství světa horských kol v Andoře bronz v olympijské disciplíně cross country. Mistrem světa se stal loni druhý Švýcar Nino Schurter, který z nejvyššího stupínku sesadil obhájce prvenství Juliena Absalona z Francie. Olympijský šampion Jaroslav Kulhavý závod již na začátku vzdal.

Čtyřiadvacetiletý Cink měl povedený start a velmi záhy převzal v závodě prapor českých barev po Kulhavém, jenž se ho zúčastnil pouze úvodních pár minut. Podmínky závodu, který se jel ve vysoké nadmořské výšce, s níž Kulhavý mívá problémy, mu nesedly. Poté, co absolvoval výjezd na první kopec, slezl z kola a trať opustil.

Cink se naproti tomu pohyboval v čele spolu se Schurterem, těsně za nimi jel Absalon. Právě hlavní favorité Schurter s Absalonem poté převzali otěže a Cink začal ztrácet. Dvanáctý muž loňského šampionátu a čtrnáctý z olympijského závodu v Londýně se však přesto držel nedaleko za vedoucí dvojicí.

Nakonec Cink vydržel třetí až do cíle, což pro mistra světa do 23 let z roku 2012 znamenalo životní úspěch a pro českou cyklistiku první medaili v této kategorii od roku 2011, kdy se stal Kulhavý mistrem světa. Cink dojel do cíle se ztrátou minuty a čtvrt na Schurtera, na čtvrtého Manuela Fumice z Německa najel sedm vteřin.

Schurter s Absalonem si to podle očekávání rozdali o zlato, Schurter však lépe zvládal technické pasáže a nakonec v pátém z šesti okruhů velkému soupeři ujel. Po letech 2009, 2012 a 2013 si tak vyjel čtvrtý světový titul a završil skvělou sezonu, v níž opanoval Světový pohár i například Evropské hry v Baku.

"Byl to těžký závod, zejména kvůli té nadmořské výšce, v níž se hůř dýchá. Snažil jsem se ale jet svým tempem bez ohledu na ostatní a dařilo se mi oproti Julienovi lépe ve sjezdech. V pátém kole jsem zaútočil a vyšlo to," pochvaloval si Schurter v televizním rozhovoru. "Jsem hrozně šťastný za tohle vítězství. Byl to pro mě fantastický rok a jsem vážně moc rád, že mi tahle sezona takhle vyšla," dodal.

Z českého kvarteta už kromě Cinka dokončil závod pouze třiatřicátý Nesvadba, Jan Škarnitzl stejně jako Kulhavý vzdal.

Ženám kralovala Prévotová

Třiadvacetiletá Francouzka Ferrandová-Prévotová stihla za necelých dvanáct měsíců získat světový titul v silničním závodě, cyklokrosu i na horských kolech. České reprezentantky neuspěly; Karla Štěpánová dojela na 37. místě, Tereza Huříková skončila pětačtyřicátá.

Na velmi náročné trati v lyžařském středisku Vallnord se Ferrandová-Prévotová záhy začala ostatním vzdalovat a sólo dotáhla do zlatého konce. Na druhou příčku se dokázala prodrat Ruska Kalentěvová a obhájila loňské stříbro. Třetí dojela Ukrajinka Bělomojnová, na Kanaďanku Pendrelovou zbyla při obhajobě prvenství až pátá příčka.

Ferrandová-Prévotová měla v cíli k dobru 58 vteřin a z Pyrenejí si odveze dvě zlaté medaile, neboť byla ve středu i členkou vítězné štafety Francie. "Dala jsem do toho naprosto všechno. Na té klouzavé trati a v této nadmořské výšce to bylo opravdu hodně náročné. Je to pro mě obrovský úspěch, moc jsem chtěla vyhrát," uvedla talentovaná Francouzka.

Češkám se od začátku příliš nevedlo. Lépe umístěná Štěpánová dojela do cíle s propastnou ztrátou na vítězku téměř 17 a půl minuty, Huříkovou rozhodčí zastavili, ve výsledkové listině má manko jednoho kola.

Mistrovství světa horských kol ve Vallnordu (Andorrra) - cross country:

Muži: 1. Schurter (Švýc.) 1:29:22, 2. Absalon (Fr.) -10, 3. Cink (ČR) -1:15, 4. Fumic (Něm.) -1:22, 5. M. Flückiger (Švýc.) -2:08, 6. Marotte (Fr.) -2:25, 7. Näf -3:13, 8. Vogel (oba Švýc.) -3:14, 9. Drechou (Fr.) -3:48, 10. Van Hoovels (Belg.) -3:54, ...33. Nesvadba -8:20, Kulhavý, Škarnitzl (všichni ČR) nedojeli.

Ženy: 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 1:52:44, 2. Kalentěvová (Rus.) -58, 3. Bělomojnová (Ukr.) -1:36, 4. Dahleová-Flesjaaová (Nor.), 5. Pendrelová (Kan.) obě -2:15, 6. Wloszczowská (Pol.) -2:52, ...37. Štěpánová -17:29, 45. Huříková (obě ČR) -1 kolo.