Český judista Jurečka zahynul v Itálii při potápění

Ondřej Kuchař ČTK Ondřej Kuchař, ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2015 12:51
Obrovská tragédie zasáhla české judo. 24letý havířovský rodák Alexandr Jurečka nečekaně zemřel, když se v Itálii potápěl. Příčina úmrtí zatím není známa. Na sprnovém MS skončil Jurečka devátý a snil o olympiádě v Riu. Teď už však žádný další start ani vítězství nepřidá.
Alexandr Jurečka.
Alexandr Jurečka. | Foto: ČTK

Itálie - Obrovská tragédie postihla české judo. Ještě na srpnovém Mistrovství světa obsadil Alexandr Jurečka 9. místo v kategorii do 90 kilogramů, teď už však žádné další vítězství nepřidá. Osudným se mu stalo hloubkové potápění a nejspíše závada na technice.

"Potápěl se v rámci kondičního soustředění v Itálii. Byl to zkušený potápěč, bohužel mu ale asi selhala technika," řekl generální sekretář Českého svazu juda Pavel Volek. "Je to obrovská ztráta nejen proto, že to byl výborný judista, ale také lidsky to byl skvělý kluk," dodal.

Úmrtí reprezentačního kolegy zasáhlo i nejlepšího českého judistu Lukáše Krpálka. "Opustil nás velký bojovník, velký srdcař a kluk, který se nikdy nebál velké výzvy. Právě možná i proto se stalo to, co se stalo," napsal facebooku. "Kdykoliv člověk něco potřeboval, tak Saša byl ten, kdo vždycky přijel a pomohl, ať už to bylo třeba o půlnoci. Budeme se všichni judisté snažit dokázat to, co ty jsi dokázat chtěl, ale už si to nestihl. Myslíme na TEBE a hrozně nám tu chybíš!!! RIP můj druhý bráško!!!" dodal Krpálek.

Na nedávném Mistrovství světa v Astaně vyhrál Jurečka dva zápasy, padl až se světovou jedničkou, Maďarem Krisztiánem Tóthem. "Jsem rád, že jsem šel tři zápasy, i když jsem chtěl ještě alespoň jedno vítězství. Snad se tu nejlepší osmičku povede udělat jindy. Třeba na Grand Slamu v Paříži,“ řekl tehdy Jurečka v rozhovoru pro ČTK a Radiožurnál.

V roce 2013 byl světovou osmičkou, teď snil o Riu

Jinak získal za svou krátkou kariéru čtyři "velké" medaile. V jeho nejlepší roce 2013 získal bronz na Grand Slamech v Moskvě a v Baku, na Grand Prix v Samsunu byl rovněž třetí, to vše dosáhl v kategorii do 90 kilogramů. V roce 2012 byl národním šampionem a získal bronz na Světovém poháru v Ulánbátaru.

Jurečka byl naposledy ve světovém žebříčku na 69. místě, před zraněním však byl stabilním členem první desítky. Závodil na dvou mistrovstvích světa a třech mistrovstvích Evropy, včetně letošních Evropských her v Baku a Mistrovství světa v Astaně.

V roce 2013 byl v anketě Judista roku druhý za Lukášem Krpálkem. Poslední rok a půl jej však provázela zranění. Nejdříve pochroumané rameno, potom přetrhané křížové vazy v koleni. Letos se vrátil a snil o účasti na Olympijských hrách v Riu. Bohužel se jich nakonec ani nedožil.