Česká osmnáctka bude na MS po osmi letech hrát o medaile

24. 4. 2014 20:22
Čeští mladíci ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do osmnácti let porazili Rusko 3:2 v prodloužení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Imatra - Poprvé od roku 2006 si čeští hokejisté zahrají na mistrovství světa hráčů do osmnácti let o medaile. Ve čtvrtečním čtvrtfinále totiž svěřenci Jakuba Petra porazili Rusko 3:2 v prodloužení.

Vítězný gól vstřelil Jakub Vrána, nejlepší kanonýr šampionátu. Velký podíl na vítězství měl ovšem také brankář Vítek Vaněček, který zneškodnil pětadvacet střel soupeře včetně jednoho trestného střílení.

V semifinále na český tým čeká v sobotu obhájce titulu Kanada, která zdolala Švýcarsko 3:2 gólem půl minuty před koncem.

"To jsou ty chvíle, pro které sport děláme, ať už to jsou kluci na ledě, nebo my trenéři na střídačce. Je to obrovská euforie. Jsme rádi, že se nám po takové době povedlo dostat se do semifinále přes tak těžkého soupeře, kterým Rusové určitě jsou," radoval se trenér Jakub Petr.

Češi dvakrát vedli, ale Rusové srovnali krok

Český tým v dnešním zápase šel hned dvakrát do vedení, ale ani jednou se mu ho nepodařilo udržet.

V první třetině se prosadil nejlepší kanonýr šampionátu Jakub Vrána, který doklepl vyraženou střelu za záda nejistého Treťjaka, vnuka legendárního brankáře Sborné Vladislava. Rusové ovšem vyrovnali v druhé třetině, kdy potrestali vyloučení Pavla Zachy trefou Igora Korškova.

Hned v úvodu třetí části se trefil z další dorážky Ondřej Kaše, ale ani tato branka nebyla vítězná. V polovině závěrečné části totiž velký závar využil Kirill Pilipenko.

Vaněček čaroval

Rusové poté byli o něco lepším týmem, ale gólově to vyjádřit nedokázali, a to i přes velký tlak těsně před třetí sirénou, který nakonec vyřešil jistý Vaněček.

Ten následně předvedl možná nejdůležitější zákrok večera, když v prodloužení vychytal trestné střílení Svečnikova famózním zákrokem vyrážečkou.

Čeští mladíci se k pořádné šanci dostali během celého nastavení jen jednou, ale hned z toho byla branka.

Od modré čáry vítěznou akci hodně drzou přihrávkou založil kapitán týmu Dominik Mašín, po jehož přihrávce vystřelil Filip Pyrochta. Jeho pokus sice Treťjak ještě vyrazil, ale k dorážce se dostal Jakub Vrána, který svým sedmým gólem na turnaji rozhodl o prvním českém postupu do semifinále od roku 2006.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Lappeenrantě a Imatře (Finsko):

Čtvrtfinále:

ČR - Rusko 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 19. J. Vrána (Mikliš, D. Kaše), 42. Kaše (Rašner, Špaček), 66. J. Vrána (Pyrochta, Mašín) - 33. Korškov (Pilipenko, Kameněv), 50. Pilipenko (Svečnikov, Kameněv). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Kaukokari - Pesonen (oba Fin.), Penkivech (USA). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 1116.

USA - Slovensko 6:2 (3:0, 1:0, 2:2)

Branky: 4. a 49. MacLeod, 1. Eichel, 18. Bjork, 24. Matthews, 53. Stevens - 47. Ferleťák, 56. Halama.

Finsko - Švédsko 0:10 (0:3, 0:2, 0:5)

Branky: 1. a 46. Nylander, 11. a 21. Lagesson, 53. a 55. Holmström, 8. Rosdahl, 23. Pettersson, 42. Andersson, 46. Elgestal.

Kanada - Švýcarsko 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky: 18. Virtanen, 32. Quenneville, 60. Konecny - 8. Diem, 56. Fiala.