Paráda! Pilař v nastavení zařídil výhru nad Nizozemskem

FOTO Tak zvadly tulipány. Konec dobrý, kouč Vrba šťastný
Kouč Pavel Vrba si štěstím položil hlavu do dlaní. Nebyl totiž lepší čas, aby čeští fotbalisté po čtyřech přípravných zápasech bez výhry poprvé vyhráli.
Na vedoucí trefu Bořka Dočkala z 22. minuty odpověděl v 55. minutě Stefan de Vrij, ale v první minutě nastavení zařídil reprezentaci skalp bronzových medailistů ze světového šampionátu střídající Václav Pilař.
Český celek zvítězil v zahajovacím zápase evropské či světové kvalifikace poprvé od roku 2006 a výhry 2:1 nad Walesem.
Reprezentace navíc připravila Nizozemsku první porážku v normální hrací době po sedmnácti utkáních.
9. 9. 2014 22:40
Čeští fotbalisté na úvod kvalifikace o ME 2016 porazili Nizozemsko 2:1.

Praha - Čeští fotbalisté vkročili do kvalifikace o mistrovství Evropy 2016 skvěle. Na úvod doma porazili Nizozemsko 2:1, když v nastavení rozhodl po obrovské chybě Janmaata Václav Pilař.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

V dalších utkáních skupiny A Kazachstán remizoval s Lotyšskem 0:0 a Island přejel Turecko 3:0. O těchto zápasech čtěte ZDE. Češi jsou tak zatím o skóre druzí.

Kouč Pavel Vrba v prvních dvou zápasech u kormidla českého národního týmu čekal na výhru marně. Ve 22. minutě jej poprvé rozjásal po Lafatově přiťuknutí Dočkal a Češi byli i nadále aktivnější.

Jenže postupem času se také Nizozemci osmělili a výsledkem bylo De Vrijovo srovnání deset minut po přestávce.

Českým hráčům však remíza nestačila a po sympatickém snaze se jim podařilo vstřelil i vítězný gól. Janmaat svou malou domů nasměroval jen do tyče, odkud se míč odrazil k připravenému Pilařovi, který jej doklepl za nešťastného Cillessena.

Ten přitom naskakoval do zápasu až jako střídající hráč. "Cením si toho, kdybych tam nebyl, tak jsme ten gól nedali. Láďa Krejčí si odehrál šedesát minut a já šel na třicet, žádný souboj na dálku mezi námi není. Tady jsme tým a my získali strašně cenné tři body," usmíval se po zápase v rozhovoru pro Českou televizi Václav Pilař.

Tyče hrály s českým týmem

Český celek od úvodních minut držel s favoritem krok. Nizozemci sice chvílemi dlouze kombinovali, ale domácí dobře bránili v kompaktním bloku a nepouštěli soupeřovy ofenzivní hvězdy do šancí. Sami navíc hrozili povedenými protiútoky.

Ve 22. minutě národní tým po akci sparťanů udeřil. Lafata dobře přiťukl centr od Krejčího před šestnáctku na Dočkala a ten levačkou s pomocí tyče otevřel skóre. Češi skórovali v zahajovacím utkání kvalifikace ME či MS poprvé od roku 2006, v následných třech duelech vyšli naprázdno.

"Ta střela nebyla lehká. David Lafata mi to výborně připravil, zkusil jsem vystřelit z první, nechtěl jsem riskovat ztrátu a ono to takhle vyšlo," popisoval gólovou ránu Dočkal.

Zaskočení Nizozemci mohli odpovědět v 26. minutě, ale Wijnaldum v těžké pozici sám před Čechem mířil nad. Český gólman se poprvé výrazněji zapotil až ve 32. minutě, kdy vykopl střílený centr Janmaata.

Janmaat udělal hrozivou chybu

Nizozemcům v první půli podobně jako ve čtvrteční prohrané generálce v Itálii chyběly ofenzivní nápady zraněné hvězdy Robbena a trenér Guus Hiddink už po 39 minutách stáhl jednoho ze tří stoperů Veltmana, kterého nahradil útočník Narsingh. V závěru poločasu "Oranjes" přidali, Čech ale se štěstím vyrazil Depayovu střelu a pak přestál i Narsinghovu šanci.

Deset minut po přestávce už ale bronzoví medailisté z Brazílie srovnali. Po zmatku v českém vápně nacentroval Blind před branku a De Vrij hlavičkou k tyči srovnal. Čech se za míčem jen ohlédl.

Češi v druhé půli hrozili hlavně ze standardních situací, které po celý zápas rozehrávali velmi nápaditými signály. Po hodině hry si naběhl na zadní tyč Procházka, ale míč v těžké pozici špatně trefil. Také Nizozemci mohli udeřit ze vzduchu, Depayovu hlavičku v 79. minutě ale chytil Čech.

O tři minuty později český tým znovu zajímavě rozehrál roh, ale Procházka hlavou v záklonu přestřelil. Když už se zdálo, že si oba celky body rozdělí, udělal chybu obránce Janmaat. Místo malé domů brankáři trefil tyč a střídající Pilař z dorážky rozhodl.

"V těch přípravných utkání se nám nedařilo tolik výsledkově, ale herně někdy ano, tak teď se nám to vrátilo i ve formě tří bodů. Je to dobrý odrazový můstek, ale budeme hrát ještě spoustu zápasů, takže musíme zůstat při zemi," upozorňoval po zápase trenér Pavel Vrba.

Utkání skupiny A fotbalové kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016:

ČR - Nizozemsko 2:1 (1:0)
Branky: 22. Dočkal, 90.+1 Pilař - 55. De Vrij. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Cariolato (všichni It.). ŽK: Procházka, Limberský - Martins Indi. Diváci: 17.946.

ČR: Čech - Kadeřábek, Procházka, M. Kadlec, Limberský - Vácha (81. Kolář), Darida - Dočkal, Rosický, Krejčí (66. Pilař) - Lafata (72. Vydra). Trenér: Vrba.

Nizozemsko: Cillessen - Veltman (39. Narsingh), De Vrij, Martins Indi - Janmaat, Wijnaldum, De Jong, Blind - Sneijder - Van Persie, Depay. Trenér: Hiddink.