Česko má nový sprinterský talent. Běžkyni s veverkami

29. 6. 2015 11:04
Jmenuje se Nikola Bendová, je jí patnáct let a v neděli vyhrála na mistrovství republiky v Plzni závod na 200 metrů. Výkonem 23,76 sekundy navíc vyrovnala národní dorostenecký rekord Hany Benešové.
Nikola Bendová na MČR 2015
Nikola Bendová na MČR 2015 | Foto: ČTK

Praha - Česká atletika má nový sprinterský talent. Jmenuje se Nikola Bendová, je jí patnáct let a v neděli vyhrála na mistrovství republiky v Plzni závod na 200 metrů. Výkonem 23,76 sekundy navíc vyrovnala národní dorostenecký rekord Hany Benešové, která však byla při svém běhu v roce 1992 o dva roky starší.

Zkušenosti bude letos Bendová poprvé sbírat na mistrovství světa do 17 let, které se koná od 15. do 19. července v kolumbijském Cali.

Místo tenisu atletika

Narodila se v listopadu 1999 v Ostravě bývalé překážkářce a čtyřstovkaři. Na severu Moravy žila do čtyř let, pak se přestěhovala s rodiči k Praze. Do devíti let hrála tenis, pak ale kvůli kondici začala koketovat s atletikou. "Asi jsem to kvůli rodičům měla předem jasné," řekla novinářům s úsměvem Bendová.

V Žebráku tráví většinu týdne, do Prahy na tréninky jezdí do Stromovky na Olymp ke kouči Miroslavu Záhořákovi jen dvakrát týdně. "Jinak trénuji u nás na poli. To je nejlepší, běhám kopce a tak," překvapila po vítězství na plzeňském stadionu. Ovál je i v Žebráku, ale ne příliš vyhovující. "Příroda je lepší než tartan. Běhám s veverkama," usmívala se sprinterka.

Spravila si náladu

Loni ještě jako žákyně běžela závod na 200 metrů jen jednou a ani na ostatních tratích nelámala historické tabulky této věkové kategorie. Až letos. Nejprve při extralize v Ostravě vylepšila 24 let starý dorostenecký rekord Benešové na stovce, který časem 11,67 sekundy v Kladně ještě zlepšila, a v neděli si osobní rekord na dvoustovce vylepšila při pátém startu na této trati v kariéře.

"Je to úžasné," pochvalovala si v Plzni. Tam si totiž v sobotu prožila další premiéru, ve finále stometrového závodu byla diskvalifikována za předčasný start. "Byla jsem hodně nahecovaná, chtěla jsem běžet dobře a vystartovala jsem dřív. Tohle bylo napravení nálady, nečekala jsem to," uvedla po dvoustovce. "Čas je nad očekávání," řekla sprinterka, která měla do neděle osobní rekord o 18 setin horší.

Rosolová: Snad to není hormonální porucha

Česká atletika měla v minulosti plno podobných talentů, jejichž výkonnost se však zadrhla a mezi seniory už se neprosadily. Denisa Rosolová nedávno v rozhovoru pro iDnes hovořila o MS do 17 let jako o šampionátu hormonálních poruch, neboť některé dorostenky bývají hodně vyspělé. "Snad jí to vydrží," věřila Rosolová.

Bendová je nyní jedenáctá na stovce v redukovaných tabulkách do 17 let na světě, na dvoustovce na tom je po neděli ještě lépe. Může tak i podle výsledků minulých šampionátů mládeže myslet na finále. "Cíl je minimálně semifinále, za finále bych byla hodně ráda," řekla Bendová.

Jejím vzorem je Bulharka Ivet Lalovová, mistryně Evropy z Helsinek 2012 na stovce. Hlavně kvůli tomu, že to není sprinterka tmavé pleti a běhá rychle. I ona začala kariéru na MS do 17 let v roce 2001, kde byla čtvrtá na dvoustovce. "Budu trénovat a třeba to půjde," řekla Bendová, která by se ráda v budoucnu věnovala kromě sprintu i překážkám.