Češi vedli nad Švédy za 10 minut o dva góly, pak přišel kolaps a debakl

Tři korunky zneuctily českou vlajku, přišla nejvyšší porážka v sezoně
Český tým nasadil poprvé v přípravě na blížící se vrchol sezony další dvě posily ze zámořské NHL, útočníky Plekance a Pastrňáka.
Již v první třetině však kouči Vladimírovi Vůjtkou přidělal starosti forvard z kanadsko-americké soutěže Sekáč, jenž.z duelu odstoupil. Teoreticky může český tým o jednu ze čtyř posil z NHL i přijít.
Do první šance se dostal v úvodní přesilovce Kovář, ale přestřelil.
Více štěstí v koncovce měl o minutu později Zohorna, který po rychlém protiútoku využil Gulašovu přihrávku a usměrnil puk za záda brankáře Fastha.
27. 4. 2016 21:42
Krutý debakl schytali čeští hokejisté v utkání Euro Hockey Tour proti Švédům.

Znojmo - Krutý debakl schytali čeští hokejisté v utkání Euro Hockey Tour proti Švédům. Ve Znojmě Češi sice vedli po deseti minutách 2:0, pak už se ale neprosadili, naopak inkasovali sedm gólů a ostudně prohráli 2:7.

"Nemůžeme být vůbec spokojeni, kromě prvních 25 minut. Švédové ukázali, že jsou dnes asi nejlepší mužstvo v Evropě. V přesilovkách nás prakticky nepustili k puku," uvedl po utkání kouč Vladimír Vůjtek.

"Nebylo to dobré. V pátek musí být na ledě úplně jiný mančaft a hrát daleko lépe. A celý zápas, ne jen dvacet minut," dodal kapitán Tomáš Plekanec.

Výborný start Švédové včas přibrzdili

Návrat před české fanoušky svěřencům trenéra Vůjtka vyšel skvěle. Po faulu Larssona sice přesilovku nevyužili, ale o několik sekund později už se radovali po trefě Zohorny, jenž poslal puk mezi betony Fastha.

V následném oslabení ujel Filippi, nedokázal však zakončit přesně. Nygren pak nastřelil břevno a pozitivní desetiminutovku ze strany Čechů dovršil v desáté minutě Koukal, který dorazil Kempného střelu a využil přesilovou hru.

Švédové se v další části první třetiny trochu probudili. Dokázali ubránit další českou přesilovku a sami začali být nebezpečí. Cehlinovu střelu z kruhu ještě Furch udržel, o něco později už mu ale Larssonova střela vypadla a nedůrazní obránci pustili k dorážce Roséna. Švédové se udrželi v kontaktu, což bylo pro další vývoj utkání možná klíčové. V samém závěru první periody hosté ještě přečkali Červenkovu šanci.

Ani vstup do prostřední třetiny nebyl ze strany domácích hokejistů zlý. Kovář ovšem nadějné přečíslení nedotáhl do šťastného konce, proti Červenkově teči výborně zasáhl Fasth. Před polovinou zápasu pak hokejisté Tre kronor vyrovnali. Furch nedosáhl na Hultströmovu dělovku od modré čáry.

Pastrňák neproměnil trestné střílení

Za dalších pět minut mohli vést zase Češi. Pastrňák byl před brankou při zakončení faulován a ruští rozhodčí nařídili trestné střílení. Debutant v A-mužstvu reprezentace si rozhýbal Fastha, ale vylámal si zuby na levém betonu. Fasth se rozchytal a poradil si také s nepříjemným nahozením Kováře z ostrého úhlu.

Dvě minuty před koncem druhé části Češi poprvé v zápase prohrávali. Martinssonovu ránu od modré čáry šikovně tečoval Cehlin. Ve třetí třetině čeští hokejisté zpočátku drželi naději na dobrý výsledek. Dobře sehraná přesilovka však vyrovnáním neskončila. Fastha nepřekonal Kovář ani Zaťovič.

A to bylo ze strany domácích vše. Nygren potrestal další vyloučení v českém týmu přesnou bombou od modré čáry, za dalších dvanáct sekund ztrestal hrubku v rozehrávce Kempného s Kundrátkem svým druhým zásahem Cehlin. Rázem vedli Švédové o tři branky.

Místo korekce potupný debakl

České reprezentaci se poslední třetina vůbec nepovedla. Defenziva se úplně rozsypala, za zády Voráčka zůstal Sörensen a jel sám na branku. Furch jeho střelu vytěsnil. V závěru ale lovil puk ze sítě pošesté. Rosén změnil směr Hultströmovy střely a český brankář neměl žádnou šanci.

Aby toho nebylo málo, využili Švédové minutu před koncem ještě jednu přesilovku. Backlund dostal na pravém křídle příliš mnoho prostoru, protlačil se před branku a se štěstím dosáhl sedmého švédského gólu. Češi utrpěli nejhorší porážku v letošní sezoně Euro Hockey Tour, Švédové si předčasně zajistili triumf v tomto seriálu.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Hokejový seriál Euro Hockey Tour ve Znojmě:

ČR - Švédsko 2:7 (2:1, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. T. Zohorna (Gulaš), 10. Koukal (Kempný) - 16. Rosén (Gygne), 28. Hultström (Forsling, Klasen), 38. Cehlin (Martinsson, Omark), 47. Nygren (Omark), 47. Cehlin (Omark), 58. Rosén (Hultström), 59. Backlund (Omark, Cehlin). Rozhodčí: Anisimov, Ravodin (oba Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:3. Diváci: 3642.

ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný, Hrabal, Kolář, Zámorský, T. Voráček - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Kašpar, Koukal, Vincour - Gulaš, Jan Kovář, T. Zohorna - Sekáč (18. D. Kubalík), Filippi, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Vůjtek, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Fasth - Larsson, Gustafsson, Johansson, Fransson, Hultström, Forsling, Nygren, Martinsson - Cehlin, Backlund, Omark - Klasen, Wennberg, Westerholm - Gynge, Rosén, Sörensen - Sandberg, Ljungh, Sjögren - Wallmark. Trenér: Pär Marts.