Češi smetli italského outsidera, pálil bek Čáslava

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 5. 2012 18:19
Dva góly dal Čáslava, po jednom Nedvěd, Novotný, Hemský a Erat
Aleš Hemský (vlevo) právě vstřelil gól Italům. Gratulovat přijíždí Jiří Novotný. | Foto: Reuters

Stockholm - Čeští hokejisté s přehledem zvládli svůj pátý zápas na světovém šampionátu. Největšího outsidera "stockholmské“ základní skupiny, Italy, smetli 6:0.

Poprvé na letošním šampionátu nastoupili útočník Martin Erat a obránce Jakub Krejčík. Podruhé na MS chytal Jakub Štěpánek, který si připsal první čisté konto na MS.

Dvě branky vstřelil netypický střelec, obránce Petr Čáslava, který se jednou prosadil dokonce ve vlastním oslabení.

Další góly přidali Petr Nedvěd, Jiří Novotný, Aleš Hemský a právě nová posila Erat. Český celek dokázal proměnit hned tři přesilové hry.

Další zápas sehrají Češi v neděli, kdy budou čelit mnohem věhlasnějšímu soupeři, ruské Sborné.

Michálek: Zvedli jsme si sebevědomí

Herně však obhájci světového bronzu znovu nepřesvědčili. V útočné fázi chyběla svěřencům trenéra Aloise Hadamczika lehkost, klid a kvalitní kombinace.

"Ze začátku jsme museli hrát naplno, abychom dali jeden dva góly a měli klid. Snad nám to vítězství pomůže, zvedli jsme si sebevědomí," hodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi útočník Milan Michálek.

"Někdy máme pasáže, kdy se uspokojíme a přestáváme hrát. Dnes to tam bylo znovu. To si s kvalitnějšími týmy nesmíme dovolit, protože bychom byli okamžitě potrestání," přidal Jiří Novotný.

Česko nastartoval Nedvědův gól

Češi na soupeře vlétli a chtěli brzy udeřit. Krejčí našel před brankou osamoceného Tenkráta, toho však vychytal italský brankář Tragust.

Gól přišel při první přesilové hře. Byl u toho znovu Krejčí, který se prosadil individuálněa jeho přihrávku usměrnil bruslí do branky veterán Nedvěd. Rozhodčí na videozáznamu neviděl úmyslný pohyb bruslí a gól uznal.

Ve 13. minutě předvedlo parádní kombinaci duo z KHL. Novotný vybojoval puk, přihrál na střed Petružálkovi a ten mu nezištně vrátil před prázdnou italskou svatyni.

Italové se snažili bojovat, brzy však zjistili, že v utkání proti favoritovi nemají na body šanci. A s ojedinělými výpady si spolehlivě poradil gólman Štěpánek.

Druhá třetina: Tři góly během pěti minut

Ve druhé třetině český tým navýšil skóre o další tři branky, které nasázel během pěti minut. V 28. minutě zahájil gólovou smršť Čáslava ve vlastním oslabení. Při přečíslení třech proti jednomu zvolil překvapivě místo přihrávky střelu a mířil naprosto přesně.

Ve 32. minutě přišla druhé potrestané vyloučení Italů. Hemský přihrával před branku Novotnému a obránce Plastino si puk srazil do vlastní sítě. Útočník Edmontonu zaznamenal čtvrtý gól na turnaji a vévodí tabulce střelců.

Obránce Čáslava nejlepším hráčem

O chvíli později zvýšil na 5:0 střelou od modré čáry Čáslava, který poprvé v reprezentační kariéře zažil dvougólový zápas a po utkání dostal cenu pro nejlepšího hráče českého týmu.

Ve třetí třetině už se utkání pouze dohrávalo. Štěpánek ustál zvýšené úsilí Italů a udržel čisté konto. A na konečných 6:0 zvýšil Martin Erat. V přesilové hře pálil z dálky přesně do horního růžku.

Výsledek:

Skupina B:

Česko - Itálie 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. P. Nedvěd (Krejčí, Nakládal), 13. Novotný (Petružálek), 28. Čáslava (Tenkrát), 32. Hemský (Erat), 33. Čáslava (Petružálek, Koukal), 55. Erat (Krajíček). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Olenin (Rus.) - Semjonov (Est.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2753.

Česko: Štěpánek - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš, Krejčík - Erat, Plekanec, M. Michálek - Hemský, Krejčí, Tenkrát - Frolík, P. Nedvěd, Průcha - Petružálek, Novotný, Koukal - od 41. navíc Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Itálie: Tragust - Plastino, De Marchi, Marchetti, Johnson, Egger, Larkin, od 21. navíc Hofer - Ansoldi, Tudin, Scandella - Sirianni, Rocco, Fontanive - Insam, Felcetti, Iannone - Iori, De Toni, Bernard - Edwardson. Trenéři: Rick Cornacchia a Fabio Polloni.

1. Švédsko 4 4 0 0 0 18:8 12
2. Rusko 4 4 0 0 0 14:5 12
3. Česká republika 5 3 1 0 1 16:8 11
4. Lotyšsko 4 2 0 0 2 11:10 6
5. Norsko 4 1 0 1 2 12:13 4
6. Německo 4 1 0 0 3 7:10 3