Češi jsou po 4 letech v semifinále.´Pomstili se´ Finsku

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
20. 5. 2010 18:55
Česko - Finsko 2:1 SN (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Praha - Tři měsíce čekali čeští hokejisté na to, až vrátí Finům čtvrtfinálovou porážku 0:2 z olympijských her ve Vancouveru. Dočkali se rovněž ve čtvrtfinále na MS v Německu, ve kterém tradičního severského soupeře porazili 2:1 na nájezdy.

Překonali tak metu, která jim byla čtyři roky zapovězena, tedy postup mezi čtyři nejlepší týmy turnaje.

V sobotu od 14:00 se opět v kolínské Lanxess Areně utkají v semifinále se Švédy, kteří ve čtvrtfinále porazili 4:2 Dánsko.

Zápas Česko - Finsko jsme sledovali online ZDE
Rusové odklidili Kanadu. Německo sní dál svůj sen
Penaltový střelec Marek: Konečně se na mě usmálo štěstí
Růžička: Za postup může hlavně Vokoun, Jágr a bojovnost

Češi si naposledy zahráli v semifinále na MS v Lotyšsku před čtyřmi lety. Tehdy se probojovali až do finále, kde je porazil právě příští český soupeř ze Švédska.

Se Švédy si Češi zahráli i v základní skupině a jako dosud jediný tým na šampionátu je porazili (2:1).

Aniž by se Češi stačili rozkoukat, v 55. sekundě už prohrávali. Niskala poslal Kontiolovi ideální kolmou přihrávku mezi obránce Němce s Čáslavou, Vokoun mu sice snížil střelecký úhel, Kontiola si toho však všiml a forhendovým blafákem otevřel skóre.

Divoký úvod však nebral konce. Ve 3. minutě Vokoun zlikvidoval dvojnásobnou příležitost obránce Osaly, Imonen se o minutu později ocitl zcela sám před českou brankou, v ideální pozici však mířil mimo.

Po počátečním útlumu se probudili i Češi. Klepišova střela z mezikruží skončila na Rinneho betonech, Jágrova dělovka z první těsně minula Rinneho bránu, stejně jako Rachůnkova bomba od modré.

V 9. minutě se objevil před bránou po Němcově přihrávce zpoza brány Kašpar, ačkoliv byl před Rinnem dlouhou dobu sám, protlačit puk za jeho betony se mu však nepodařilo.

Český tlak však neutichal. O minutu později bekhendem těsněl minul branku Vampola, Rinne poté zlikvidoval dvě Markovy střely v rychlém sledu.

Hru poté provázela řada nepřesností, a tak se muselo čekat na další šance až do druhé třetiny.

Nejdříve ve 25. minutě trefil jen boční konstrukci finské brány Klepiš, na druhé straně zaváhal na obranné modré obránce Mojžíš, Pihlström jej obral o puk, a i když byl poté hákován, dostal se až před Vokouna. Ten ale měl betony u sebe včas.

V polovině zápasu měla obrovské šance dvojice Marek - Rolinek. Prvně jmenovaný nedokázal zpoza brány zasunout puk za Rinneho, český kapitán si pak najel do ideální pozice před branku, byl ale faulován finským obráncem a Rinneho nepřekonal.

V následné české přesilovce však pádil na Vokounovu bránu Korpikoski, český brankář však vytáhl výborný zákrok.

V závěru třetiny se pak od Čechů odvrátilo i štěstí, když Blaťákovu střelu od modré vyrazil Rinne jen do Markovy brusle, od níž se puk došoural těsně mimo tyče.

Hned v úvodu třetí třetiny to však přišlo. Jokinen nejdříve za cenu faulu zabránil ve skórování Klepišovi, v následující přesilovce pak právě Klepiš využil nahrávky Blaťáka a bombou od modré čáry trefil do levého horního rohu Rinneho branky.

Češi poté vzali svého soupeře do kleští. Jenže Voráčkova střela i Markova teč z bezprostřední blízkosti skončily mimo bránu, Červenka bekhendem nepřelstil Rinneho, který zasáhl proti Jágrově střele i následné dorážce Vampoly.

Finové v té době nevěděli, kde jim hlava stojí. Novotný v polovině třetí třetiny tečoval Červenkovo nahození těsně mimo bránu, Rolinkovu střelu z mezikruží stihl brankář Nashvillu vykopnout betonem.

V 51. minutě však Čechům zatrnulo. Střelec vyrovnávací branky Klepiš při vyvážení puku zamíchal před Vokounem s kotoučem tak nešťastně, že jej nasměroval na vlastní branku. Jen díky velké porci štěstěny však branku minul.

To Finy nakoplo a začali se dostávat z českého sevření. Necelých šest minut před koncem vypálil zpoza kruhů na Vokouna Immonen, český brankář puk vyrazil nad sebe tak, že jej ztratil z dohledu. Naštěstí puk spadl těsně mimo bránu.

Čtyři minuty před koncem naopak rozpoutala kolotoč před Rinnem Vampolova formace. Finský brankář si však poradil jak s Jágrovým pokusem, tak Vampolovou dorážkou.

Čtěte dále:
Hrajete jako Slováci, vzkazují Čechům Finové
Pátý pokus přejít propast. Zvládneme to, věří Bukač
Jako na OH? Ne. Vokoun: To se nedá srovnávat
Růžička: Musíme být ještě lepší. Pak můžeme postoupit
Revanš za olympiádu? Máme Finům co vracet, míní Růžička

Závěr už hrály oba týmy na jistotu, a tak dospěl zápas do prodloužení. Hned v jeho úvodu se dvakrát objevil před Rinnem Jágr, ale dnes mu snad nebylo souzeno skórovat.

V 64. minutě však Čechům zatrnulo. Za hákování byl vyloučen Voráček, a Finům se tak naskytla ideální možnost rozhodnout zápas v přesilovce čtyři na tři.

Češi se však obětavě vrhali do střel a Finy prakticky nepustili ke střele. Zatrnulo jim až po návratu Voráčka z trestné lavice. Sám hříšník však svůj trest odčinil, když nadzvedl hokejku Mietinenovi před opuštěnou brankou.

Když gól nepadl ani po Blaťákově ráně od modré, musely o vítězi rozhodnout samostatné nájezdy.

Na české straně se hned v první sérii prosadil střelou mezi Rinneho betony Kašpar, Finové sice hned vzápětí díky Immonenově střele mezi betony vyrovnali, vzápětí se se štěstím střelou mezi betony prosadil Marek, jehož trefa byla rozhodující.

Čechy pak nemusel mrzet ani nedotažený blafák Klepiše, proti Vokounovi se totiž stejným způsobem neprosadili Jokinen ani Kontiola.

Výsledek:

Česká republika - Finsko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 42. Klepiš (Blaťák), rozhodující sam. nájezd Marek - 1. Kontiola (Niskala, Nummelin). Proměněné nájezdy: Kašpar, Marek - Immonen. Neproměněné nájezdy: Klepiš - J. Jokinen, Kontiola. Rozhodčí: Savage (Kan.), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Bechard (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9258.
Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek, Gřegořek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Finsko: Rinne - Nummelin, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Vatanen, Niskala, Mäenpää - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - Aaltonen, Korpikoski, Kontiola - Pihlström, Hytönen, S. Kapanen - Komarov, Osala, Hahl - Lehterä. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.