Plzeň proti Maccabi selhala, také ona v Lize mistrů končí!

Černá středa připravila Spartu i Plzeň o Ligu mistrů
Ještě po půlhodině hry si fotbalisté Sparty mohli v odvetě třetího předkola Ligy mistrů malovat postup do dalších bojů. Pak ale tým CSKA Moskva zabral a domácí hrající závěrečnou půlhodinu bez vyloučeného Marka Matějovského prohráli 2:3.
Plzni k postupu nestačilo ani vítězství v Tel Avivu, Maccabi rozhodlo o osudu Viktorie dvěma góly.
"Katem" plzeňského týmu se stal kapitán hostí Eran Zahavi, jenž vsítil oba góly. První branku vstřelil z pokutového kopu.
Oba české týmy si tak po vyřazení z Ligy mistrů zahrají čtvrté předkolo Evropské ligy.
Antonín Vavrda ČTK Antonín Vavrda, ČTK
5. 8. 2015 22:31
Ve 3. předkole Ligy mistrů po Spartě selhala i Plzeň, která předvedla v závěru zápasu kolaps a s Maccabi Tel Aviv na vlastním hřišti prohrála 0:2. V kvalifikaci o milionářskou soutěž končí.

Plzeň - Katastrofa. Tak by se z pohledu českého fotbalu dal popsat středeční večer. Ve 3. předkole Ligy mistrů totiž po Spartě selhala i Plzeň, která předvedla v závěru zápasu totální kolaps a s Maccabi Tel Aviv na vlastním hřišti prohrála 0:2.

Utkání jsme sledovali také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Maccabi rozhodl o svém postupu v poslední čtvrthodině hry, Štruncovy sady dvěma góly šokoval Zahávi, který v 76. minutě vykřesal Izraelcům naději gólem z penalty a v 84. minutě poslal Tel Aviv postupovým gólem na 2:0 dál. Plzni tak k postupu nestačilo ani vítězství 2:1 v úvodním zápase na hřišti soupeře.

"Hořká pilulka. Vyřazení je naprosto zbytečné. Chtěli jsme být daleko aktivnější dopředu, než jsme v zápase ukázali. Pravděpodobně jsme zápas nezvládli po psychické stránce. Taktická byla taková, že zahrajeme jinou hru. Že budeme aktivní a napadat, chtěli jsme využít jejich slabin v defenzivě. Ale celý zápas jsme byli pasivnější a soupeř nás dobrou hrou ve střední části hřiště dostal pod tlak," smutnil po zápase kouč Plzně Miroslav Koubek.

Soupeři začali hodně opatrně

Domácí začali s jasnou taktikou: opatrně zezadu a čekat na chyby soupeře. Jenže ani Izraelci se nějak přehnaně do ofenzivy nehnali a tak si z prvního poločasu zaslouží zmínku jen střela Vaňka z úvodu, kterou ale Juan Pablo s přehledem vyboxoval.

Obraz hry se příliš neměnil ani po změně stran. Také v úvodu druhého poločasu zahrozili Plzeňští, to když Mahmutovič po krásném přízemním centru orazítkoval tečí spojnici brankové konstrukce za brankářem izraelského mistra.

Domácí sebevědomým výkonem kontrovali i nadále zápas, jenže poté, co Hořava v 72. minutě nepropálil soupeřovu zeď z ideální pozice pro standardní situaci - osa hřiště a zhruba dva metry za velkým vápně - přišel trest.

Vše rozhodla zbytečná penalta

Limberský hloupě zezadu sestřelil ve vápně Zaháviho a nemohlo následovat nic jiného než penalta. Tu sám faulovaný v 76. minutě s přehledem proměnil - 0:1.

V tu chvíli domácí stále postupovali, jenže...

...O sedm minut později si kapitán Izraelců naběhl na přízemní centr z pravé strany a na rozdíl od Mahmutoviče pálil přesně - 0:2. Štruncovy sady utichly. Plzeňští se následně vrhli do ofenzivy, Hubník ale hlavičkou místo brankového prostoru hledal ještě spoluhráče a Holenda nedokázal propálil z hranice vápna houšť těl před sebou.

Dva nejlepší české kluby tak zažily po roce nepříjemné deja vu. Také tehdy ve třetích předkolech (LM a EL) se po úvodních zápasech s Malmö, potažmo Ploještí už viděli v dalším kole, odvety je ale ze sna tvrdě probraly. Jedinou změnou nyní budiž, že se oba potkají alespoň v osudí posledního předkola Evropské ligy.

Výsledek zklamal také kouče nároďáku

"Potřebujeme aby naše mužstva hrála ve skupinách. Nejlépe v Lize mistrů, ale teď budu vděčný, aby alespoň dvě tři hrála Evropskou ligu. Je to škoda, velmi mě to mrzí, protože to měly Sparta i Plzeň dobře rozjeté," okomentoval pro Českou televizi černou českou středu reprezentační trenér Pavel Vrba, který osobně sledoval zápas v Plzni.

Ve čtvrtek se pokusí vybojovat proti Kirjatu Šmoně a Kodani páteční osudí Evropské ligy Liberec, respektive Jablonec. Prvně jmenovaní jedou do Izraele s vítězství 2:1 z domácího hřiště, Jablonečtí doma padli 0:1.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň - Maccabi Tel Aviv 0:2 (0:0)

Branky: 76. z pen. a 83. Zahavi. Rozhodčí: Aranovskij - Vojťuk, Bekker (všichni Ukr.). ŽK: Vaněk, Limberský - Zahavi, Igiebor, Pablo. Diváci: 11.242. První zápas 2:1, postoupilo Maccabi.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hořava - Petržela (82. Kopic), D. Kolář (85. Holenda), Kovařík - Mahmutovič (58. Ďuriš). Trenér: M. Koubek.

Maccabi: Pablo - Špungin, Tibi, Ben Haim I, Ben Haruš - Alberman, Igiebor - Rikan (65. Vermouth), Itzhaki (73. Micha), Ben Haim II (58. Mitrovič) - Zahavi. Trenér: Jokanovič.