Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 9. 11. 2014 15:02
Alex Marquez slaví svůj první titul mistra světa.
Alex Marquez slaví svůj první titul mistra světa. | Foto: Reuters

Valencie - Poprvé v historii světového šampionátu se mistry stali bratři. K už jistému králi MotoGP Marcu Marquezovi se dnes po dramatické Velké ceně Valencie přidal v Moto3 jeho mladší bratr Alex.

Spolu s Esteve Rabatem v Moto2 Španělé druhý rok po sobě a třetí celkově ovládli kompletně všechny třídy.

Marquezovi stačilo k titulu v nejslabší třídě dnes dojet na třetím místě, jeho vyzyvateli Jacku Millerovi tak bylo málo i vítězství. V konečném hodnocení MS je dělily pouhé dva body.

Španělští fanoušci zažili infarktové předpoledne, protože Marquez se po několika kolizích ocitl mimo virtuální vedoucí příčku šampionátu, ale jezdec sedlající Hondu se pokaždé dokázal vrátit do hry a v cíli mohl slavit titul.

Marquezům patřilo i MotoGP

Bratrský triumf završil vítězstvím v MotoGP starší Marc, který vyhrál před Valentinem Rossim a Dani Pedrosou. Rossi si druhou pozicí pojistil druhé místo v konečném pořadí seriálu, když jeho rival a týmový kolega Jorge Lorenzo závod nedokončil.

Ve Valencii dnes v Moto3 bodovali oba čeští jezdci, Karel Hanika obsadil desátou příčku, Jakub Kornfeil dojel na 13. pozici. V konečném hodnocení seriálu byl Kornfeil s 97 body dvanáctý, nováčku Hanikovi stačilo 44. bodů na 18. pozici.

Karel Abraham ukončil sezonu v MotoGP na nebodovaném 17. místě a v celkovém hodnocení seriálu mu s 33 body patří také 17. pozice. Mezi jezdci motocyklů specifikace Open byl brněnský závodník pátý.

Rekordy padaly také v Moto2

Pro druhé vítěství v této sezoně si v závodě Moto2 dojel Švýcar Thomas Lüthi, jistý šampion Rabat dojel druhý a na stupně vítězů oba jezdce doprovodil Francouz Johann Zarco. Rabat ziskem 346 vytvořil historický rekord prostřední třídy a 14. umístěním na stupních vítězů vyrovnal předchozí výkon Marca Marqueze.

Souboj Miky Kallia a domácího Mavericka Viňalese o druhou příčku v MS skončil vzájemnou kolizí, která tak zajistila titul vicemistra světa finskému závodníkovi.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 40:10,983, 2. I. Viňales (Šp./KTM) -0,155, 3. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,955, 4. Kent (Brit./Husqvarna) -1,572, 5. Rins (Šp./Honda) -2,251, 6. Vázquez (Šp./Honda) -2,508, ...10. Hanika -4,363, 13. Kornfeil (oba ČR/KTM) -5,959.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Á. Márquez 278, 2. Miller 276, 3. Rins 237, 4. Vázquez 222, 5. Fenati (It./KTM) 176, 6. Masbou (Fr./Honda) 164, ...12. Kornfeil 97, 18. Hanika 44.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Suter) 43:08,366, 2. Rabat (Šp./Kalex) -0,133, 3. Zarco (Fr./Caterham Suter) -10,728, 4. Salom (Šp./Kalex) -13,014, 5. Simeon (Belg./Suter) -13,689, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -14,706.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Rabat 346, 2. Kallio (Fin./Kalex) 289, 3. M. Viňales (Šp./Kalex) 274, 4. Lüthi 194, 5. Aegerter 172, 6. Zarco 146.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 46:39,627, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,516, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -14,040, 4. Dovizioso (It./Ducati) -16,705, 5. Crutchlow (Brit./Ducati) -16,773, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -37,884, ...17. Abraham (ČR/Yamaha) -1:02,389.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 362, 2. Rossi 295, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 263, 4. Pedrosa 246, 5. Dovizioso 187, 6. P. Espargaró 136, ...17. Abraham 33.