Bolt obhájil zlato. Ve finále běžel stovku za 9,63

Finále sprinterů bylo vrcholem nedělního programu atletiky i celé olympiády
Bolt: Jsem zpátky, jsem šampion.
Bolt: Jsem zpátky, jsem šampion. | Foto: Reuters

Londýn – Jamajský šíp jménem Usain Bolt stále létá nejrychleji na světě.

Ve finále stovky mužů na olympijských hrách v Londýně porazil Bolt všechny konkurenty, včetně největšího soupeře, kolegu z jamajské reprezentace Yohana Blakea.

Bolt ve finále překonal časem 9,63 sekundy o šest setin svůj olympijský rekord z Pekingu.

Bolt: Startu jsem se trochu obával

Pouze při svém světovém rekordu z MS v roce 2009 v Berlíně běžel Bolt rychleji (9,58).

"Trochu jsem se obával startu, dokonce jsem v blocích maličko podklouzl. Nemám nejlepší reakci, ale ten start byl dobrý a to bylo dnes klíčové," řekl v cíli Bolt, který byl loni na MS v Tegu diskvalifikován za předčasný start.

"Trenér říkal, že se mám přestat bát startu a mám se koncentrovat na druhou polovinu závodu, protože to je to, co umím," dodal.

Na druhém místě skončil úřadující mistr světa Blake (9,75), bronzová příčka patří Američanovi Justinu Gatlinovi (9,79), olympijskému vítězi z Atén.

Až za ním skončil jeho krajan a druhý nejrychlejší muž světa Tyson Gay.

"Blake byl víc vystresovaný než já"

Byla to úchvatná show už od představování běžců.

Tři Jamajčané posílali na velkoplošnou obrazovku obvyklá teatrální gesta, tři Američané působili přísnějším dojmem - Gatlin například salutoval jako voják.

Z Boltovy radosti v cíli bylo patrné, jak tentokrát šel do závodu pod mnohem větším tlakem než jindy. V letošních tabulkách vedl totiž dosud Blake, který Bolta porazil i na jamajském šampionátu.

"Cítil jsem se extrémně dobře a mám radost. Když jde o titul, jsem připravený. Věděl jsem, na co mám."

"Yohan Blake trénoval víc než já, ale já jsem věděl, co jsem potřeboval a co ve mně je. Určitě se mu bude dařit příště víc, protože byl tentokrát asi víc vystresovaný," řekl Bolt.

Blake: Být druhý za ním je pocta

Ve finále se zranil třetí z Jamajčanů Asafa Powell, takže pouze dokulhal do cíle. Ale jinak úplně všichni sprinteři se dostali časem pod deset vteřin.

Bolt obhájil zlato z Pekingu, a i to je nevídaná událost. Povedlo se mu to jako teprve druhému muži historie.

"Je to zkrátka nejrychlejší muž světa. Ale já mám ze svojí první olympiády medaili a je to z velké části i zásluha Usaina a našeho trenéra. Být druhý za Boltem je pocta," uznal Blake.

O obhajobu se pokusí Bolt i na další sprinterské trati, na dvoustovce (na programu Her je její finále ve čtvrtek, tentýž den, kdy své finále bude házet i Barbora Špotáková). Zlato bude obhajovat i ve sprintérské štafetě.

Nejsledovanější sportovní přenos historie

Finále sprintu je podle odhadu expertů událost, na kterou se dívalo nejvíce lidí v historii sportovních přenosů.

Pokud se tyto odhady potvrdí, pak souboj Bolt – Blake viděly přes dvě miliardy lidí.

Právě tolik se dívalo například na zahajovací ceremoniál her v Londýně i v Pekingu.