Slavia poprvé ztratila, přehrály ji nadšené Teplice

FOTO  Smutný klokan. Jablonec sebral Bohemce všechny body
Přitom svěřenci Jaroslava Šilhavého měli venku hodně nepříznivou sérii, už osm zápasů čekali na výhru. Naposledy zvítězili na hřišti soupeře loni v listopadu právě na Bohemce.
Fanoušků do Ďolíčku dorazilo něco přes čtyři tisíce,...
... ale už v 10. minutě museli přihlížet jablonecké radosti.
Po Kopicově akci otevřel skóre Rossi.
16. 8. 2014 18:53
Jablonec ve 4. kole Synot ligy vyhrál nad Bohemians Praha 1905 2:1, Mladá Boleslav rozstřílela Příbram 4:1, Teplice porazily Slavii 2:1.

Praha - Ve 4. kole Synot ligy skončila spanilá jízda suverénní Slavie. Sešivaní po třech výhrách prohráli 1:2 v Teplicích. S devíti body ale stále vedou tabulku, o lepší skóre před druhou Spartou.

Jedinou branku poražených vstřelil v nastavení Milan Škoda, jenž se zatím trefil v každém utkání a na kontě má už pět gólů.

Vysokou výhrou 4:1 se blýskli fotbalisté Mladé Boleslavi, kteří porazili Příbram. Na kontě mají sedm bodů stejně jako Jablonec, jenž zvítězil na hřišti Bohemians Praha 1905 2:1.

Stejný zisk má také Slovácko, které využilo dvou vyloučení Jihlavy k triumfu 2:0. Smírně se rozešly týmy Brna a Českých Budějovic poté, co remizovaly 2:2.

Skvělý úvod Teplic rozhodl

Pro Teplice to byla dnes opožděná domácí premiéra. Důvod odkladu si diváci připoměli ještě před začátkem zápasu. Stadion zmlkl při vzpomínce na Františka Hrdličku, který jako ředitel vyvedl Teplice ze třetí ligy zpět na výsluní a před dvěma týdny náhle zemřel.

Minutu ticha ale vzápětí vystřídala pořádná vřava devíti tisíc diváků. Slavie nedokázala navázat na suverenitu předchozích zápasů, zatímco Tepličtí se předháněli v nápaditých akcích. A ve 12. minutě šli do vedení. Po Krobově centru vyšachovali Mahmutovič s Litsingim kompletní obranu Slavie a konžský střelec zblízka překonal Hrubeše.

Slavie v úvodu směrem dozadu vůbec nestíhala. Za dalších pět minut se uvolnil na pravém rohu šestnáctky Nivaldo, odolal pokušení spadnout přes nohu chybujícího Baéze a jeho střela díky teči stopera Bílka zapadla do sítě.

Slavia snížila až v závěru

Trenér Slavie Miroslav Beránek se na převahu Teplic vydržel dívat jen půl hodiny, než stáhl prakticky neviditelného útočníka Balaje. Změna pomohla, jeho tým dokázal hru vyrovnat, jenže si vypracoval jediný záblesk šance: Juhar se dostal k vyboxovanému míči, ale vrátil ho jen do náruče brankáře Grigara.

Po přestávce se už nehrál zdaleka tak ofenzivní fotbal jako v první půlhodině. Tepličtí bez větších potíží drželi hru daleko od své branky a ještě dál zaměstnávali obranu soupeře. Změna přišla až pár sekund před koncem - Škoda vybojoval brejkem roh, po němž se sám dokázal prosadit v nepřehledné skrumáži.

Příbram srazil dvojitý trest

Příbram hrála v Boleslavi od 15. minuty bez vyloučeného Husára, který na brankové čáře rukou zastavil Ščukovu střelu. Z penalty otevřel skóre Wágner a stejný hráč vzápětí dorážkou zvýšil.

Záhy snížil po chybě domácí obrany Řezníček, ale dvě minuty nato přidal třetí gól Boleslavi Bořil. Po změně stran se krásným obloučkem z pětadvaceti metrů trefil o břevno Skalák a bylo definitivně rozhodnuto. Boleslav slaví první domácí výhru v sezoně, naopak Příbram stále čeká na úvodní vítězství v novém ligovém ročníku.

Jablonec ukončil venkovní sérii bez výhry

Jablonec naposledy venku vyhrál loni v listopadu na hřišti Bohemians, od té doby čekal na tři body z venku marně. Až právě opět v Ďolíčku svou nelichotivou osmizápasovou sérii ukončil.

Jablonec hned z první povedenější akce v desáté minutě udeřil. Kopic na levé straně přešel přes Pauscheka a předložil míč volnému Rossimu, který zamířil přesně k tyči. Převaha Jablonce postupně přerostla až v dominanci. Nováka ještě v dobré pozici vychytal Švenger a Crnkič trestuhodně přestřelil, ovšem po změně stran se už Severočeši podruhé radovali. Jablonci výborně vyšel i vstup do druhé půle. Kopic se po centru Crnkiče z levé strany obtočil kolem bránícího Engelmanna a chladnokrevně zvýšil.

Klokani dlouho tápali, ale v polovině druhé půle se nadechli k velkému náporu a po několika náznacích v 60. minutě snížili. Po akci Mosquery si Bratanovič poradil s Novákem a překonal brankáře Hrubého. Pražané už se však na konci utkání nedokázali dostat do souvislejšího tlaku a doma v lize podlehli Jablonci popáté za sebou.

Slovácko vysvobodila přesilovka

Z herního projevu Jihlavy na Slovácku byla od úvodních minut patrná snaha o ofenzivní pojetí, které ale do brankových příležitostí nevedla. Jedinou vážnější šanci měli ve 12. minutě, kdy po rohovém kopu hlavička obránce Kryštůfka tečovala břevno.

Slovácko spoléhalo na rychlou kombinační hru, kterou prokládalo po pravé straně průniky obránce Kuncla. V úvodním poločase však vyzkoušel brankáře Hanuše pouze dvěma střeleckými pokusy zdálky Valenta. Domácím stále častěji vázla souhra a jejich chyby se snažili hosté využít k rychlým brejkům, jímž však scházelo přesné zakončení. Jihlavskou aktivitu ukončil zbytečným faulem Kučera, který v 63. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen.

Za pouhé dvě minuty Slovácko početní převahu využilo. Trávník našel volného Doška, který přízemní střelou k tyči překonal brankáře Hanuše. Deset minut před koncem uviděl červenou kartu i Jungr a Slovácko využilo v poslední minutě po sólovém útoku Doška přesilovku i podruhé. Vysočina tak zůstává stále bez bodového zisku na posledním místě.

Vysoce efektivní Budějovice

Brňané začali velmi svižně a už v páté minutě po centru Kaščáka a střele Sýkory si Klesa srazil míč do vlastní branky. Hosté byli jako opaření a mohli podruhé kapitulovat, po rohu Zavadila střílel těsně nad branku Markovič. Tlak domácích další gól nepřinesl, naopak první ojedinělý brejk Budějovic skončil vyrovnáním. Do trestuhodně otevřené obrany vletěl Koreš, obelstil obránce Buchtu a přízemní střelou poslal míč za Hladkého záda.

Šest minut před koncem prvního dějství však Brňané znovu udeřili. Na nadýchaný centr Zavadila si vyskočil Vávra a připsal si první ligovou branku. Po změně stran mohl hned přidat druhou, kdyby nezahrál rukou, mohl sám běžet na domácího brankáře. Brňané i pak mohli vedení pojistit, ale Hyčka při dvou nadějných šancích na brankáře Křížka ani jednou nevyzrál.

Domácí sice byli po celý zápas lepším týmem, ale soupeř ukázal neuvěřitelnou produktivitu. I druhá střela na Hladkého branku skončila v síti. V 73. minutě si na levou stranu šestnáctky naběhl Hora a tvrdou střelou vyrovnal. Osm minut před koncem mohl být velký obrat dokonán, ale Podstavkova hlavička skončila na břevnu brněnské branky.

Výsledky 4. kola Synot ligy:

Teplice - Slavia Praha 2:1 (2:0)
Branky: 12. Litsingi, 18. Nivaldo - 90.+3 Škoda. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Černý. ŽK: Litsingi, Mahmutovič - Baéz, Kodr. Diváci: 8680.

Teplice: Grigar - Matula, Lüftner, Jablonský, Krob - Takács, Ljevakovič - Vůch (83. Vondrášek), Litsingi (90. Salami), Nivaldo - Mahmutovič (62. Táborský). Trenér: Ščasný.
Slavia: Hrubeš - Nitrianský, Bílek, Kodr, Juhar - Vukadinovič (62. Piták), Baéz (78. Diop), Černý, Zmrhal - Balaj (30. Boudjemaa) - Škoda. Trenér: Beránek.

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 2:0 (0:0)
Branky: 65. a 90. Došek. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kříž. ŽK: Košút, Šumolikoski, Došek - Kučera, Jungr, Kukol. ČK: 63. Kučera, 80. Jungr. Diváci: 4248.

Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Reinberk - Šumulikoski - Diviš, Trávník, Valenta, Havlík (59. Kalouda) - Došek. Trenér: Habanec.
Jihlava: Hanuš - Vidlička, Kryštůfek, J. Krejčí, Marek - Kukol, Kučera, Jánoš, Vaculík - Harba (84. Mešanovič), Jungr. Trenér: Rada.

FK Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 4:1 (3:1)
Branky: 16. z pen. a 18. Wágner, 29. Bořil, 56. Skalák - 27. Řezníček. Rozhodčí: Houdek - Štěrba, Kotík. ŽK: Bartl - Neves. ČK: 15. Husár (Příbram). Diváci: 3150.

Mladá Boleslav: Hruška - Bartl, Rosa, Smejkal, Bořil - Skalák, Ščuk, Tavares, Milla (25. Magera) - Wágner (71. Šisler), Ďuriš (62. M. Vukadinovič). Trenér: K. Jarolím.
Příbram: Boháč - Sus, Zápotočný, Neves, Husár - Tarczal, Hnaníček - Jiří Mareš (59. Danoski), Fillo (83. Tregler), Pilík - Řezníček (61. Slepička). Trenér: Čuhel.

Zbrojovka Brno - Dynamo České Budějovice 2:2 (2:1)
Branky: 5. vlastní Klesa, 39. Vávra - 13. Koreš, 73. Hora. Rozhodčí: Ardeleanu - Jiřík, Hrabovský. ŽK: Kaščák, Hyčka - Volešák, Vošahlík, Hála. Diváci: 3418.

Brno: Hladký - Buchta, Košťál, Jugas - Fischer, Kaščák (75. Mezlík), Zavadil, Hyčka - Vávra (74. Pašek), Markovič, Sýkora (85. Šumbera). Trenér: Kotal.
Č. Budějovice: Křížek - Klesa, Lengyel, Podstavek, Machovec - Hora, Benát (62. Hála), Volešák, Koreš (70. Novák) - Vošahlík, Linhart (89. Brunclík). Trenér: Urban.

Bohemians Praha 1905 - Baumit Jablonec 1:2 (0:1)
Branky: 60. Bratanovič - 10. Rossi, 46. Kopic. Rozhodčí: Hrubeš - J. Paták, Mokrusch. ŽK: Pauschek - Pernica. Diváci: 4103.

Bohemians: Švenger - Pauschek, E. Brabec, Šmíd, Engelmann - Moravec, Jindřišek, J. Rada - Mosquera (82. Bartek) - Bratanovič (73. Lietava) - Mikuš. Trenér: Pivarník.
Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Mišůn, F. Novák - Hübschman, Rossi - Kopic (90. Moulis), Pospíšil (74. Čížek), Crnkič (81. Kubista) - Doležal. Trenér: Šilhavý.

1. Slavia 4 3 0 1 10:5 9
2. Sparta 4 3 0 1 6:2 9
3. Plzeň 3 2 1 0 9:3 7
4. Slovácko 4 2 1 1 8:4 7
5. Mladá Boleslav 4 2 1 1 5:2 7
6. Jablonec 4 2 1 1 6:5 7