Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 5. 2012 20:15
Radost francouzských hokejistů v zápase Francie - Bělorusko
Radost francouzských hokejistů v zápase Francie - Bělorusko | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Francie ve skupině A porazili Bělorusko 2:1 a v úterý si zahrají v přímém souboji se Slovenskem o historický postup do čtvrtfinále na MS.

Když v 9. minutě vstřelil úvodní gól zápasu bývalý spoluhráč Jágra či Červenky z Omsku Kaljužnyj, zdálo se, že slovenští fanoušci v hledišti i hráči na hotelu mohou být klidní. Jenže ouvej...

Přišla 12. minuta, neuznaný gól a proti našim východním sousedům jako kdyby se všichni svatí spikli. Francouzi rozhádané Bělorusy přehrávali více a více ve 38. minutě se dočkali po tvrdé střele Hecquefeuilleho zaslouženého vyrovnání.

Koval se zranil, Francie vycítila šanci

Při neúspěšném zákroku se navíc "zranila" běloruská jednička Vitalij Koval, kterému sice na střídačku spoluhráči pomohli, do šatny ale už musel i přes zranění v oblasti třísel i s výstrojí sám.

Sázkaři věřící intuici či spekulacím v té chvíli museli mít jasno - Francie druhý kýžený gól prostě vstřelí. A také, že ano. V 55. minutě ještě dvojí šance Meuniera a Treilleho vyšla naprázdno, v čase 58:43 ale udeřilo.

Francouzi sice již očividně šlapali vodu, Bělorusové ale v útoku propadli a hráči ze země galského kohouta brejk 3 na 2 sehráli jako zkušení mistři - přihrávka mezi hráči vpředu, přenechání na hráče v tandemu v podobně Auvita a ten prostřelil švihem nad lapačku Milčakova - 2:1 pro Francii.

Francii čeká duel století

Svěřenci kouče Hendersona, který se pohybuje u národního týmu už přes patnáct let, tak mohou v úterý bojovat o historický postup do čtvrtfinále MS ve svém zápase století proti Slovensku.

Matematika je jasná - Vůjtkovy svěřence pošle do prvního play off na MS po pěti letech jakýkoliv bodový zisk, Francie musí k postupu vyhrát v základní hrací době.

Nejžhavější duel letošních základních skupin světového šampionátu vám na Aktuálně.cz přinese v úterý od 15:15 hodin v podrobné on-line reportáži.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina A (Helsinky):

Bělorusko - Francie 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Kaljužnyj (Ugarov, Korobov) - 38. Hecquefeuille (Bachet, Bellemare), 59. Auvitu (Bellemare, S. Da Costa). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Levonen (Fin.) - Kilian (Nor.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 5583.

Bělorusko: Koval (38. Milčakov) - Korobov, Denisov, Kosťučenok, Goroško, Černook, Stasenko, Graborenko - Ugarov, Grabovkij, Kaljužnyj - S. Kosticyn, Kovyršin, A. Kosticyn - Kolcov, Stas, Meleško - Kolosov, Kitarov, Drozd. Trenér: Karri Heikkilä.

Francie: Huet - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch, Manavian - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Bellemare, Lamperier - B. Henderson, Bertrand, Roussel - Fleury, Raux, T. Da Costa. Trenér: David Henderson.

1. Kanada 6 5 0 1 0 30:14 16
2. USA 6 3 2 0 1 27:15 13
3. Slovensko 6 4 0 0 2 16:9 12
4. Finsko 6 4 0 0 2 17:13 12
5. Francie 6 3 0 0 3 17:27 9
6. Švýcarsko 6 2 0 0 4 14:16 6