Vrabcová ve stíhačce Tour de Ski jedenáctá, Jakš ztratil

Aktualizováno 4. 1. 2015 13:39
Norka Marit Björgenová vyhrála i druhou etapu Tour de Ski a potvrzuje roli velké favoritky. Mužské stíhačce panoval Northug
Eva Vrabcová-Nývltová
Eva Vrabcová-Nývltová | Foto: CPA Eduard Erben

Oberstdorf  - Norka Marit Björgenová vyhrála i druhou etapu Tour de Ski a potvrzuje roli velké favoritky. Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová skončila ve stíhacím závodu na 10 km klasicky v Oberstdorfu jedenáctá.

Zatímco Björgenová proběhla cílem s téměř minutovým náskokem, její krajan Petter Northug zvítězil na patnáctikilometrové trati až díky mohutné soupaži, díky níž ovládl finiš skupiny závodníků v závěru. Martin Jakš ve stíhačce neudržel 12. místo z prologu a doběhl jednatřicátý se ztrátou přes 1:23 minuty.

Polepšila si i Nováková

Po trápení z úvodu sezonu naznačila Vrabcová-Nývltová zlepšenou formu už 16. příčkou v sobotním prologu a dnes se posunula ještě výš. Osmá žena loňského ročníku Tour bojovala v početné skupině o umístění v elitní desítce, z které ji nakonec odsunula o jednu sekundu Norka Ragnhild Hagaová. Polepšila si i Petra Nováková, která po 43. místě v prologu obsadila 28. pozici.

"Bolí to, loni to nebolelo. Ale jsem šťastná, že jsem zpátky," uvedla na webu lyžařského svazu Vrabcová-Nývltová, které patří 11. místo i v průběžném pořadí Tour. "Určitě to zatím není taková forma jako loni. Mívám slabou chvilku a bolí to. Ale je vidět, že to jde spíš nahoru než dolů, za to jsem ráda," prohlásila dnes v cíli trutnovská lyžařka.

Do závodu vyrážela s téměř čtyřicetivteřinovou ztrátou, ale dokázala se chytit soupeřek vpředu. "Udělala jsem ale chybu ve třetím kole, že jsem si vlezla do prostřední stopy, která mi smekala, a jak jsme jely v balíku, nemohla jsem si přeskočit. Tam jsem něco málo ztratila a ubylo mi hodně sil, což pak v závěru mohlo chybět. Ale ta ztráta není velká, takže se s tím dá hodně dělat," těšilo Vrabcovou-Nývltovou.

Závod zcela ovládly norské lyžařky v čele s Björgenovou. Rekordmanka Světového poháru vybojovala 86. triumf v kariéře s náskokem 56 sekund před krajankami Heidi Wengovou a Therese Johaugovou, loňskou vítězkou Tour de Ski a držitelkou velkého Křišťálového glóbu.

Několikanásobná olympijská a světová šampionka Björgenová, která Tour ještě nikdy nevyhrála, vede průběžné pořadí o 61 sekund před Wengovou. Náskok může opět navýšit v úterním sprintu ve švýcarském Val Müstairu. Björgenová vyhrála čtvrtý závod po sobě a v této sezoně si připsala již sedmé vítězství.

Jakš nabral ztrátu

Zato Northug, jenž v letní pauze řešil i soukromé potíže po autonehodě v opilosti, stanul na nejvyšším stupni na den přesně po roce. Třetí muž prologu po taktickém výkonu přespurtoval Kanaďana Alexe Harveyho a Švéda Calleho Halfvarssona, kteří za ním zaostali o necelou sekundu.

Jakš krátce před polovinou závodu vypadl z početné vedoucí skupiny a nabral půlminutovou ztrátu, která do cíle ještě narostla.

Vítěz prologu Švýcar Dario Cologna skončil šestý, loňský vítěz Tour Martin Johnsrud Sundby byl rovněž s malou ztrátou osmý.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo):

Ženy - stíhací závod na 10 km klasicky: 1. Björgenová 29:27,6, 2. Wengová -56,2, 3. Johaugová -56,8, 4. Nilssonová (Švéd.) -1:33,5, 5. Fesselová (Něm.) -1:37,7, 6. Kowalczyková (Pol.) -1:39,6, 7. Wikenová (Švéd.) -1:41,8, 8. Tanyginová (Rus.) -1:45,3, 9. Östbergová -1:46,3, 10. Hagaová (obě Nor.) -1:47,3, 11. Vrabcová-Nývltová -1:48,3, ...28. Nováková (obě ČR) -2:50,8.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Björgenová 36:50,6, 2. Wengová -1:01,2, 3. Johaugová -1:06,8, 4. Nilssonová -1:48,5, 5. Fesselová -1:52,7, 6. Kowalczyková -1:54,6, ...11. Vrabcová-Nývltová -2:03,3, 28. Nováková -3:05,8.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 28 závodů): 1. Björgenová 949, 2. Johaugová 611, 3. Wengová 553, 4. Östbergová 538, 5. Kallaová (Švéd.) 354, 6. Fallaová (Nor.) 349, ...31. Nováková 78, 39. Vrabcová-Nývltová 47.

Muži - stíhací závod na 15 km klasicky: 1. Northug (Nor.) 42:01,2, 2. Harvey (Kan.) -0,8, 3. Halfvarsson (Švéd.) -0,8, 4. Dyrhaug (Nor.) -2,9, 5. Poltoranin (Kaz.) -2,1, 6. Cologna (Švýc.) -2,3, 7. De Fabiani (It.) -3,4, 8. Johnsrud Sundby (Nor.) -3,8, 9. Hellner (Švéd.) -5,2, 10. Nöckler (It.) -6,5, ...31. Jakš -1:23,5, 62. Kožíšek -3:22,2, Razým (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Northug 51:25,4, 2. Harvey -5,6, 3. Halfvarsson -10,8, 4. Dyrhaug -17,0, 5. Poltoranin -17,1, 6. Cologna -17,3, ...31. Kožíšek -1:38,5.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 28 závodů): 1. Johnsrud Sundby 587 b., 2. Krogh (Nor.) 505, 3. Halfvarsson 464, 4. Northug 371, 5. Cologna 303, 6. Tönseth (Nor.) 258, ...32. Jakš 74, 53. Bauer (ČR) 40, 68. Kožíšek 29.