"Celý se motám, totální kolaps." Čeští biatlonisté prožili ve sprintu špatný den

9. 3. 2019 18:33
Sprint biatlonistů na mistrovství světa vyhrál navzdory jedné chybě na střelnici favorizovaný Nor Johannes Thingnes Bö. Čeští reprezentanti v prvním individuálním závodě v Östersundu propadli, nejlepší z nich byl na 30. místě Tomáš Krupčík. Do stíhačky se dostal už jen Michal Krčmář, jenž však na 44. místě nebodoval.
Michal Krčmář při sprintu na biatlonovém MS 2019 ve švédském Östersundu
Michal Krčmář při sprintu na biatlonovém MS 2019 ve švédském Östersundu | Foto: Reuters

Král sezony Bö byl jedním ze dvou biatlonistů v první desítce, kteří udělali na střelnici chybu. Lídr Světového poháru se znovu opíral o skvělý běh, všem na trati nadělil alespoň půlminutu. Stříbro s odstupem 13,7 sekundy získal Rus Alexandr Loginov, bronzovou medaili vybojoval Francouz Quentin Fillon Maillet.

Jeho krajan Martin Fourcade navzdory bezchybné střelbě skončil až šestý. Ani v závodní pauze před šampionátem se totiž do běžecké formy nevrátil, byl bezmála o minutu pomalejší než Bö.

Češi nenavázali na přesnou mušku ze smíšené štafety. Jako jediný si solidně vedl Krupčík, který smíšenou štafetu neběžel a dnes minul pouze jeden terč vestoje. Na vítěze ztratil 1:48 minuty.

"Musím říct, že jsem spokojený. První závod na mistrovství světa je taková velká neznámá. Navíc tohle byl můj první sprint na mistrovství světa, protože jsem dřív jezdil jen individuály. Já jsem si tajně přál výsledek do dvacítky, ale i s tímhle se dá do stíhačky se něco dělat," řekl České televizi.

Krčmář rok po překvapivém zisku stříbrné olympijské medaile skončil až v páté desítce. Pomalu střílel, dvakrát minul a příliš se mu nevedlo ani na trati. "Dvě chyby bylo strašně moc, pokud chtěl dneska někdo uspět v závodě, musel střílet čistě. Ten závod nebyl těžký na střelnici," komentoval jeho výkon sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář.

Moravec prožíval na trati od poloviny druhého kola peklo, třikrát minul a propadl se až na 92. pozici. "Motá se mi hlava ještě teď, žaludek jsem měl nějaký špatný. V cíli jsem se nemohl skoro ani sebrat. Celý se motám, totální kolaps. Nevím, co se dělo. Ta střelba s tím souvisí. Já když jsem sundal flintu, tak jsem ji málem ani nemohl unést. Nic takového jsem ještě nezažil," řekl po závodě.

Benjamínek Jakub Štvrtecký musel na tři trestná kola a skončil pětašedesátý. "Mrzí mě ta ležka. Lehké to nebylo na té trati. Ten kopec vzadu je těžký a ke konci už potom ubývaly síly," řekl dvacetiletý biatlonista, který byl nejmladší ve startovním poli.

V neděli jsou na programu oba stíhací závody. Ženy včetně sedmé Markéty Davidové pojedou ve 13:45, muži od 16:30.