Vítková si doběhla pro nejlepší výsledek sezony, Moravec vystřelil o 29 míst

Aktualizováno 15. 12. 2018 15:22
Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová vyhrála stíhací závod Světového poháru v Hochfilzenu a slaví třetí vítězství v sezoně. Veronika Vítková se oproti sprintu posunula o jedenáct příček a dojela na 14. místě, což je její nejlepší individuální umístění v tomto ročníku. Mezi muži triumfoval Francouz Martin Fourcade. Češi skončili ve třetí desítce pořadí, Michal Krčmář čtyřiadvacátý a Ondřej Moravec o čtyři příčky za ním.
Veronika Vítková na Světovém poháru v Hochfilzenu.
Veronika Vítková na Světovém poháru v Hochfilzenu. | Foto: ČTK

Mäkäräinenová, která po sprintu startovala ze druhého místa, musela po chybách na střelnici na tři trestná kola, díky výbornému běhu se ale v závěru posunula do čela. Slovenku Paulinu Fialkovou porazila o 1,5 sekundy, třetí skončila se čtyřmi chybami vítězka sprintu Dorothea Wiererová.

Italka po čtvrtém umístění na stupních vítězů v řadě uhájila vedení v průběžném pořadí SP. Mäkäräinenová se jí ale přiblížila na rozdíl sedmi bodů.

Vítková do závodu odstartovala z 25. místa a po první střelbě, kde jednou minula, si boj o vylepšení pozic zkomplikovala. Dál už ale byla na střelnici bezchybná a solidním výkonem v běhu se posunula do první patnáctky. V průběžném pořadí SP si polepšila o devět míst na 39. příčku.

Stíhačku mužů ovládl Martin Fourcade, který se oklepal z nevydařených závodů v Pokljuce a i zásluhou čisté střelby vybojoval 76. vítězství v SP v kariéře. Michal Krčmář, který startoval z 20. místa, doběhl s třemi trestnými koly na 24. místě. Ondřej Moravec, jenž byl po sprintu sedmapadesátý, se propracoval až na bodované 28. místo.

Fourcade odstartoval do závodu z druhého místa, díky bezchybné střelbě se po druhé střelecké položce posunul do čela a vedení s přehledem uhájil. Na střelnici se rozplynuly naděje na dobrý výsledek pro vítěze sprintu Johannese Thingnese Böa, který minul celkem šest terčů a propadl se na deváté místo. I tak udržel vedení v průběžném pořadí SP, na druhé místo se posunul úřadující šampion Fourcade.

Druhé místo ve stíhačce vybojoval v posledním běžeckém kole Arnd Peiffer z Německa před Vetlem Sjaastadem Christiansenem z Norska, který se na stupně vítězů v SP dostal poprvé v kariéře.

Krčmář minul po jednom terči na první, třetí i čtvrté položce a oproti sprintu si o čtyři místa pohoršil. Startovním polem naopak stoupal čistě střílející Moravec. Poprvé chyboval až první ranou na poslední položce vestoje, i tak si ale polepšil celkem o 29 míst.

Stíhací závod měla běžet ještě Eva Puskarčíková, ale kvůli nemoci nenastoupila. Zdravotní potíže mají podle sportovního ředitele biatlonového svazu Ondřeje Rybáře před nedělní štafetou i další členky týmu. Síly na týmový závod šetřil také Michal Šlesingr, který do stíhačky rovněž nenastoupil.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Mäkäräinenová (Fin.) 30:53,1 (3 trestné okruhy), 2. P. Fialková (SR) -1,5 (2), 3. Wiererová (It.) -2,8 (4), 4. Hojniszová (Pol.) -8,7 (0), 5. Kuzminová (SR) -13,3 (3), 6. Vittozziová -20,2 (3), 7. Sanfilippová (obě It.) -20,7 (1), 8. Starychová (Rus.) -24,8 (0), 9. Hildebrandová (Něm.) -25,4 (1), 10. Simonová (Fr.) -42,2 (2), …14. Vítková (ČR) -1:09,9 (1).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů):

1. Wiererová 252, 2. Mäkäräinenová 245, 3. P. Fialková 219, 4. Vittozziová 202, 5. Hojniszová 187, 6. Starychová 158, …32. Davidová 57, 37. Puskarčíková 52, 39. Vítková 47, 57. Jislová (všechny ČR) 10.

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 32:22,3 (0 trest. okruhů), 2. Peiffer (Něm.) -13,7 (1), 3. Christiansen (Nor.) -16,1 (0), 4. Eberhard (Rak.) -37,4 (3), 5. Hofer (It.) -42,2 (2), 6. Weger (Švýc.) -42,6 (2), 7. Loginov (Rus.) -43,0 (2), 8. Schempp (Něm.) -59,6 (0), 9. J. T. Bö (Nor.) -1:00,0 (6), 10. Claude (Belg.) -1:00,1 (0), …24. Krčmář -2:02,9 (3), 28. Moravec (oba ČR) -2:14,7 (1).

1. J. T. Bö 248, 2. M. Fourcade 191, 3. Guigonnat (Fr.) 187, 4. Loginov 178, 5. Eder (Rak.) 177, 6. Eberhard 151, …14. Krčmář 119, 27. Moravec 63.