Sprint v Canmore ovládla Pidhrušná, Soukalová udržela první desítku

5. 2. 2016 20:03
Biatlonisté se přesunuli z Evropy do Severní Ameriky. Světový pohár pokračuje v kanadském Canmore, kde ve sprintu zvítězila...
Gabriela Soukalová v cíli sprintu v Canmore.
Gabriela Soukalová v cíli sprintu v Canmore. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Canmore - V kanadském Canmore se v rámci světového poháru ve sprintu na sedm a půl kilometru nejlépe dařilo Ukrajince Oleně Pidhrušné. Druhá dojela Polka Guziková a třetí skončila Italka Wierrerová. Gabriela Soukalová nakonec udržela první desítku, když obsadila sedmé místo, a navýšila vedení ve Světovém poháru už na 103 bodů.

"Závod by se dal rozdělit na dvě části. První část byla hodně větrná. Na střelnici hodně foukalo, někdy až neregulérně. Ale nechali to, jelo se to, v té druhé se to zlepšilo a už nefoukalo. Gábina tak na první položce dlouho ležela a čekala, až nepříjemné podmínky pominou, ale celkově si s tím poradila dobře," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek.

Sotva vyjely na trať první závodnice, začalo ve středisku Canmore silně foukat a především na střelnici to bylo znát. Soukalová vyrazila do závodu s číslem 13 a na ležce musela chvíli odvrátit hlavu, aby jí vítr nenafoukal sníh do očí. Poté trefila čtyři terče z pěti a musela na trestné kolo.

Na stojce už ale byla bezchybná a chvíli držela dokonce první místo. Brzy jí odtud sesadila Italka Dorothea Wiererová, která měla také jednu chybu, ale lepší běžecký čas.

Jak se vítr uklidňoval, začalo se dařit závodnicím s vysokými závodními čísly jako Pidhrušné, která zastřílela čistý závod a zaslouženě si dojela pro zlatou medaili.

Veronika Vítková na ležce mnula dva terče, ale na stojce byla bezchybná a vydřela 15. pozici. Jessica Jislová se musela spokojit s 34. a Eva Puskarčíková s 52. místem. Lucie Charvátová byla dodatečně diskvalifikovaná, protože podle rozhodčích použila náhradní náboj.

"Tam je to sporné. Lucka sama neví, jestli jednu ránu dala na sucho, protože ji náboj vypadl, nebo jestli ten jeden dobila," prohlásil Vítek.

Závod SP v biatlonu v Canmore (Kanada):

Ženy - sprint na 7,5 km:

1. Pidhrušná (Ukr.) 19:56,9 (0 trest. okruhů), 2. Guziková (Pol.) -7,5 (0), 3. Wiererová (It.) -12,4 (1), 4. Hojniszová (Pol.) -14,1 (1), 5. Bendiková (Lot.) -23,7 (0), 6. Preussová (Něm.) -33,2 (1), 7. Soukalová (ČR) -33,6 (1), 8. Varvynecová (Ukr.) -34,3 (0), 9. Horchlerová (Něm.) -47,9 (1), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -48,9 (2), ...15. Vítková -1:02,7 (2), 34. J. Jislová -1:56,5 (2), 52. Puskarčíková -2:25,5 (3), Charvátová (všechny ČR) diskvalifikována.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. Soukalová 715, 2. Wiererová 612, 3. Dorinová Habertová (Fr.) 603, 4. Hildebrandová 556, 5. Dahlmeierová (obě Něm.) 510, 6. Mäkäräinenová 510, ...8. Vítková 460, 24. Puskarčíková 243, 35. Charvátová 144, 69. Landová (ČR) 22, 85. J. Jislová 7.