Berdych vzdal, ale Rosol smetl Zvereva! Češi jsou ve čtvrtfinále Davis Cupu

Aktualizováno 6. 3. 2016 17:07
Český tenisté porazili domácí Německo 3:2 na zápasy, v poslední dvouhře exceloval Lukáš Rosol. Češi jsou ve čtvrtfinále.
Lukáš Rosol.
Lukáš Rosol. | Foto: ČTK

Hannover - Hrdinou je Lukáš Rosol! Čeští tenisté jsou díky jeho skvělému výkonu ve čtvrtfinále  Davisova poháru. Vyrovnaný duel v Německu rozhodl až pátý duel, ve kterém česká dvojka spláchla vycházející hvězdu světového tenisu osmnáctiletého Alexandera Zvereva po setech 6:2, 6:3 a 6:1.

První nedělní duel, souboj jedniček, se v Hannoveru nedohrál. Sedmý hráč světa Tomáš Berdych vzdal kvůli zranění pravé nohy zápas s Philippem Kohlschreiberem za nepříznivého stavu 3:6 a 5:7. Online reportáž jsme sledovali zde.

"Jeli jsme sem s tím, že chceme vyhrát a vyhnout se baráži, a nakonec jsme to dokázali. Ale vypadalo to po tom zranění Tomáše, že to bude otevřený zápas, a jsem velice rád, jaký Lukáš předvedl tenis pro tým. Když jsme ho tam posílali, tak jsme mu věřili a dopadlo to dobře pro nás," řekl novinářům kapitán Jaroslav Navrátil.

"Jsem rád, že jsem dostal od kapitána nominaci na poslední zápas, když se ještě nevědělo, kdo vlastně bude hrát. Byla to pro mě nová role. Jsem rád, že jsem přidal pátý bod a posunulo nás to do čtvrtfinále proti Francii," řekl Rosol.

Rosol skvěle servíroval i returnoval

Rosol vletěl do utkání se Zverevem jako v transu. Skvěle servíroval, dohromady posbíral 13 es, a hrál agresivně. Dařilo se mu i na returnu, a tak od stavu 2:2 vyhrál čtyři gemy v řadě a zvítězil v sadě 6:2.

Druhoý set nastartovala česká dvojka úplně stejně jako končil ten první. Rychlý brejk znamenal vedení 3:0. Německému mladíkovi tekly nervy a často chyboval. Naopak Rosola se drželo štěstí, často trefoval čáry a druhou sadu ovládl poměrem 6:3.

Ve třetím setu Zverev držel krok jen dva gemy. První tři brejkboly ještě odvrátil, ale v další hře už podání odevzdal a Rosol už mu další gem nepovolil. Po hodině a 38 minutách bylo rozhodnuto o tom, že Češi postupují do čtvrtfinále.

Berdych: Bylo to čím dál horší

Třicetiletý Berdych se nejspíš zranil v úvodu prvního setu. "Dobíhal jsem kraťas, pak jsem se rychle přesouval na pravou stranu na prohoz, a jak jsem se natáhl po bekhendovém voleji, tak jsem ucítil bolest v pravém stehně zezadu," popsal Berdych kritický okamžik.

V pátém gamu přišel o servis a poté se nechal ošetřit. S fyzioterapeutem Michalem Novotným byl šest minut v šatně a po návratu nevyužil pět brejkbolů. Pak měl ještě další tři, ale ani jednou neuspěl. Naopak sám podruhé v setu ztratil podání v deváté hře.

"Bylo to čím dál horší, pak jsem musel omezit absolutně pohyb. Kdybych šlápl do jedné výměny, nepohlídal si pohyb, tak bych si tu nohu urval úplně a nebylo by to úplně to nejrozumnější řešení. Snažil jsem se nějaký čas na kurtu strávit, kdyby se stalo cokoliv, nechával jsem si naději," řekl Berdych.

Ve druhém setu se Berdychův pohyb postupně výrazně zhoršoval. Za stavu 2:3 si český hráč nechal zavázat pravý stehenní sval. Nebyl prakticky schopen běhat k míčům do stran a Němec měl situaci usnadněnou. Přesto Berdych ještě odvrátil za stavu 4:5 setbol, ale o dvě hry později už podání ztratil a tím i druhý set.

Nebyl schopen hrát na dostatečné úrovni

Místo na lavičku Berdych zamířil k německému kapitánovi a podal mu ruku stejně jako poté Kohlschreiberovi. "Ošetření pomohlo na chvilku, ale jednoduše jsem nebyl schopen hrát na úrovni, na které bych si přál. Bylo to horší a horší a nebyla šance, že bych zápas mohl dokončit. Bohužel to dopadlo takhle," litoval Berdych, který vzdal podesáté v kariéře a podruhé v Davisově poháru. Poprvé se mu to stalo v Rusku v roce 2008.

Berdych původně chtěl jet do nemocnice v Německu, ale rozhodnutí změnil. Rychle se přesune do Prahy, kde podstoupí vyšetření, a poté se rozhodne, co dál. Již ve čtvrtek startuje turnaj série Masters ATP v Indian Wells.

Do rozhodující dvouhry teoreticky přicházel v úvahu Radek Štěpánek, autor dvou vítězných bodů z finále soutěže, ale ten v poslední době moc zápasů ve dvouhře neodehrál. Kapitán Jaroslav Navrátil dal ještě před koncem Berdychova zápasu pokyn Rosolovi, aby se šel rozcvičit. "V pátek odehrál velmi dobrý zápas," řekl Navrátil. Jak to dopadlo už víme. Český tým se v červencovém čtvrtfinále střetne s Francií.