Berdych si finále nezahraje. Murray mu nadělil kanára

29. 1. 2015 13:05
Tomáš Berdych se do vysněného finále grandslamového turnaje opět nepodívá. Na Australian Open podlehl Andy Murraymu.
Tomáš Berdych v semifinále Australian Open
Tomáš Berdych v semifinále Australian Open | Foto: Reuters

Melbourne - Tomáš Berdych si na letošním Australian Open o vysněný grandslamový titul nezahraje.

Ve čtvrtečním semifinále byl nad jeho síly skotský tenista Andy Murray, který sice prohrál první set 6:7, ale v dalších třech sadách již dominoval a i díky kanáru na účet Berdycha zvítězil poměrem 6:7, 6:0, 6:3, 7:5. Zápas jsme sledovali živě zde.

"Jsem opravdu nešťastný a bez nálady. Jsem hrozně zklamaný, že jsem tenhle zápas prohrál. Musím se vrátit silnější a lepší, tak to je," řekl Berdych na tiskové konferenci. "V čem byl rozdíl? Nepovedl se mi druhý set. Snažil jsem se využít své šance, bojoval o ně, ale nestačilo to."

"Po prvním setu jsem byl hodně zklamaný. Od druhého setu jsem hrál agresivněji a vyplatilo se. Změnil jsem trochu taktiku a přizpůsobil Tomášově hře," uvedl po zápase skotský tenista, který si v Melbourne zahraje finále počtvrté v kariéře. Nikdy ale závěrečný duel nezvládl.

Soupeřem Murrayho v nedělním finále bude buďto Novak Djokovič, nebo Stan Wawrinka, jejichž duel se hraje zítra.

Berdych měl skvělý začátek

Berdych, hrající na Australian Open druhé semifinále za sebou, přitom na začátku zápasu působil velmi suverénně. Na servisu zářil a při podání soupeře vždy dokázal uhrát stav minimálně do shody. Tato převaha vyústila v zasloužený brejk na 5:3. Následný game ale český tenista nezvládl a potvrdil, že má v klíčových chvílích velkých zápasů problémy s psychikou.

Murray se dostal zpět do první sady a nakonec ji dovedl do závěrečného tie-breaku. Ten byl hodně dramatický a vyrovnaný. První setbol vybojoval Brit, ale Berdych jej dokázal odvrátit. Následně si sám vypracoval šanci a ukončil první sadu.

Poté ale přišel Berdychův naprostý kolaps. Místo aby jej zisk první sady povzbudil, ocitl se český tenista okamžitě po zahájení druhé sady v hluboké krizi. Čech nebyl schopen čelit zlepšené hře svého soupeře, nešel mu servis a na kurtu působil, jako by už neměl žádnou energii. Výsledkem byla rychlá prohra 0:6.

Čecha limitoval horší pohyb

Ani třetí sada nepřinesla žádné výrazné zlepšení. Berdych se prezentoval horším pohybem, řadu míčů musel doklouzávat a vybírat na poslední chvíli. Naopak Murray byl u všeho včas, a pokud se přece jen ocitl pod tlakem, pomohl si svým typickým obranným slicem a vrátil se zpět do nejlepší možné pozice.

Rozhodující moment přišel v šesté hře, ve které sice Berdych první brejkbol odvrátil, ovšem druhý už nikoli. Svěřenec trenérky Amelie Mauresmové v celém setu nepustil Čecha ani k jediné šanci a zvítězil poměrem 6:3.

Náznak zmrtvýchvstání přece jen přišel ve čtvrtém dějství. Rodák z Valašského Meziříčí zlepšil hru na servisu a své podání si poměrně suverénně držel. Za stavu 3:2 si navíc došel na returnu pro dva brejkboly, jenže první mu Murray sebral fantastickým prohozem, druhý pak Berdych zahodil sám.

Rodák z Glasgow pak udeřil za stavu 5:5. Při servisu Berdycha si především díky chybám soupeře vytvořil dvě šance na brejk a druhou proměnil. Zápas pak ukončil čistou hrou na servisu a svým patnáctým esem.

56 nevynucených chyb bylo moc

Berdych ve statistikách jasně zaostal. Es trefil pouze pět, což je pro něj výrazný podprůměr. Připsal si sice 37 vítězných míčů, jen o tři méně než soupeř, nicméně 56 nevynucených chyb bylo příliš. Po prvním servisu získal jen 67 procent míčků, zatímco Murray 75. K dobru českému hráči nepřispělo ani šest dvojchyb.

Andy Murray zaslouženě postoupil a po utkání přímo na kurtu vyzdvihl práci své trenérky Amelie Mauresmové. "Mnoho lidí mě kritizovalo za to, že jsem ji angažoval. Ale myslím si, že jsme tady v Melbourne potvrdili, že i žena může být špičkovou trenérkou," podotkl Skot.