Slováci otočili zápas se Slovinskem, Bělorusové jsou ve hře

5. 5. 2015 22:40
Výsledky skupiny B na hokejovém mistrovství světa v Praze a Ostravě.
Radost hráčů Slovenska.
Radost hráčů Slovenska. | Foto: Reuters

Ostrava - Hokejisté Slovenska museli na mistrovství světa v Ostravě otáčet nepříznivý stav proti Slovinsku, se kterým prohrávali ještě dvanáct minut před koncem 1:0. Nakonec dokázali skóre otočit a potřetí na turnaji se radují z výhry.

Utkáni jsme sledovali živě ZDE.

Běloruští hokejisté zvládli své třetí vystoupení na šampionátu a po vítězství 5:1 nad Dánskem živí reálnou šanci na postup do čtvrtfinále. Klíčem k úspěchu byla druhá část, v níž obrátili skóre během necelých devíti minut třemi góly. Dvakrát se mezi střelce zapsal Jevgenij Kovyršin. Dánsko je po třech zápasech s jediným bodem bez výhry.

Slováci museli otáčet zápas

Slovákům se ve vřavě vlastních fanoušků ani do třetice nepovedlo dát první gól, který by zklidnil jejich herní projev. Odpor papírově slabšího protivníka naopak ještě víc vyztužil v sedmé minutě Urbas, jenž v přesilové hře kousek před Lacem tečoval Kranjcův nástřel od modré čáry.

Vůjtkův tým navzdory evidentnímu úsilí nemohl najet do správných kolejí a jako by mu armáda vlastních příznivců spíše svazovala ruce i nohy. Mohlo být ještě hůř, ale po zaváhání Kopeckého proti další gólové ráně Urbase Laco vykopl levý beton. Ryzích šancí měli Slováci poskrovnu. O vyrovnání mohli uvažovat až v 16. minutě, ale Jurčo vykličkoval beka, brankáře a přestřelil bránu.

Nováček elitní divize hrál i ve druhé části absolutně vyrovnané utkání a favorit si s jeho úpornou defenzivou nevěděl vůbec rady. Ve dvou přesilovkách dokonce víc přituhovalo před slovenskou brankou, ale Laco několik ran Kopitarovy řady pochytal.

Až se sílící hrozbou blamáže Slováci v třetí části pořádně rozhýbali hru a hrnuli se před slovinskou branku. Pardubického gólmana Kristana zbavil neprůstřelnosti ve 48. minutě v přesilovce bombou od modré čáry Meszároš, který dal už třetí gól na turnaji. S vypětím všech sil Slovensko dostalo hokejového trpaslíka na lopatky pět minut před koncem zásluhou své největší hvězdy Gáboríka, který příklepem propálil Kristana. Gáborík tři body stvrdil sekundu před koncem při slovinské power play.

Bělorusové jsou ve hře o postup

Čekání Dánů na první vítězství se natahuje, i když v úvodní části byli na dobré cestě. Seveřané přetavili větší aktivitu ve 14. minutě, když Jakobsen završil pohlednou spolupráci s Madsenem a gólman Laland se proti jeho střele bez přípravy už nestihl přesunout.

Jenomže Bělorusové překvapili soupeře nástupem do druhého dějství a Gavrus už po 44 sekundách poslal za Galbraitha Kosticynův pas zpoza branky. A s Dány pořádně otřásl. U všeho byli později a nechali hrát soupeře, který během devíti minut vývoj otočil. Kovyršin z brankoviště doklepl do sítě vyražené nahození Kulakova a po druhém gólovém pasu nejproduktivnějšího běloruského hráče Kosticyna zblízka zvyšoval Šinkevič v půli zápasu už na 3:1.

Dánsko se z běloruské převahy vymanilo až na začátku poslední dvacetiminutovky a chvíli to vypadalo, že v závěru ještě může kousat. Ale v ofenzivě se nechávalo unést, a když Kovyršin po rychlém kontru prohodil puk bekhendem mezi Galbraithovými betony, Bělorusové mohli dohrát závěr v pohodě. Jejich úspěch po dalším dánském kiksu přikrášlil pátým gólem Usenko. Symbolické gesto dánského zmaru po něm přidal bek Lauridsen, který vzteky rozštípal hůl o tyčku.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Dánsko - Bělorusko 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Jakobsen (Madsen, Hardt) - 21. Gavrus (A. Kosticyn, Kaljužnyj), 28. Kovyršin (Kulakov, Stěpanov), 30. Šinkevič (Kaljužnyj, A. Kosticyn), 46. Kovyršin (Kulakov, Šinkevič), 55. Usenko (Kitarov, Děmkov). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Kubuš (SR) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:4, navíc M. Lauridsen (Dánsko) do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4796.

Dánsko: Galbraith - O. Lauridsen, Nielsen, J. B. Jensen, Kristensen, Boedker, M. Lauridsen, od 41. navíc Uldall - Hardt, Jakobsen, Madsen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Spelling, Green, M. Poulsen - Starkov, A. Poulsen, Hansen. Trenér: Jan Karlsson.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Stěpanov, Kovyršin, Kulakov - Děmkov, Volkov, Kitarov - Děmagin. Trenér: Dave Lewis.

Slovensko - Slovinsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 48. Meszároš (Surový), 55. Gáborík (L. Hudáček, Surový), 60. Gáborík - 7. Urbas (Kranjc, Kovačevič). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Jánošík, Baranka - Daňo, Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - od 41. navíc Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Slovinsko: Kristan - Kranjc, Pretnar, Gregorc, Robar, Kovačevič, Vidmar, Štebih, Tavželj - Urbas, Kopitar, Muršak - Jeglič, Tičar, Sabolič - Razingar, Mušič, Pance - Goličič, Rodman, Ograjenšek. Trenér: Matjaž Kopitar.

1. USA 3 3 0 0 0 11:4 9
2. Bělorusko 3 2 0 1 0 10:5 7
3. Slovensko 3 1 2 0 0 9:5 7
4. Rusko 3 2 0 0 1 13:9 6
5. Finsko 3 2 0 0 1 9:5 6
6. Dánsko 3 0 0 1 2 4:12 1