Švýcaři porazili 1:0 Němce a utekli Čechům v tabulce

5. 5. 2015 18:11
Výsledky skupiny B na hokejovém mistrovství světa v Praze a Ostravě.
Hokejisté Švýcarska.
Hokejisté Švýcarska. | Foto: Reuters

Praha - Hokejisté Švýcarska porazili v důležitém utkání základní skupiny A světového šampionátu v Praze Německo 1:0. Dlouho bezgólové utkání rozhodl až v 53. minutě Denis Hollenstein, čisté konto vychytal Leonardo Genoni. Vítězové si upevnili třetí příčku, na kontě mají sedm bodů.

V druhém zápase skupiny A porazila Francie 2:0 Rakousko a na šampionátu tak získala první body.

Švýcaři rozhodli jedním gólem

Němci šli do utkání o body, jež mohou sehrát klíčovou roli pro postup do čtvrtfinále, po krutém debaklu 0:10 s Kanadou. A zadní vrátka v čele s gólmanem Pielmeierem uzamkli tentokrát pečlivě. Sami byli v první třetině dokonce aktivnější ve střelbě, brzkou přesilovku však nevyužili. Soupeř zahrozil v 10. minutě díky Brunnerovi, těsně však minul.

Na začátku druhé části mohl poslat Němce do vedení Kink, jenže minul také. Pielmeiera prověřil ostrou ranou švýcarský kapitán Streit. Německý gólman se po polovině základní hrací doby vyznamenal proti Bieberovi a Švýcaři následně nedokázali zužitkovat přesilovku. I proto se bezbrankové skóre nezměnilo ani před druhou přestávkou.

Gólu se přes deset tisíc diváků v pražské O2 areně dočkalo až v 53. minutě, kdy zůstal Hollenstein trestuhodně zapomenutý před německým brankovištěm, bleskovým blafákem do bekhendu si pohrál s Pielmeierem a otevřel skóre. Snahu o závěrečný nápor si Němci sami zkomplikovali, protože byl za podražení vyloučen právě gólman Pielmeier a v poslední minutě i Goc.

První body pro Francii

Úvodní dějství opatrně hraného zápasu moc šancí nenabídlo. Rakušané se po vyloučení Desrosierse rychle připravili o početní výhodu hned po 16 vteřinách po faulu Petera. Skóre se neměnilo ani po vyloučení Mühlsteina na konci první třetiny a po nevyužité přesilovce Francouzů málem otevřel skóre nováček elitní kategorii. Ve 24. minutě skončila na boční síti Fischerova tečovaná střela.

Francouzům nevyšla ani početní výhoda při pobytu Michaela Raffla na trestné lavici a pak měli zase příležitosti Rakušané. Nejdříve nepřekonal Hueta Lebler a ve 30. minutě Komarek trefil skrytou střelou od pravého mantinelu levou tyč. Na druhé straně zahrozil Lamperier, Huet zase musel řešit nebezpečné situace po zakončení Michaela Raffla a Rottera.

Oba brankáři měli stále více práce. Největší šanci měl ve 44. minutě při francouzské přesilovce Sacha Treille, ale bývalý hráč Kladna a Sparty Starkbauma mezi betony neprostřelil. Za tři minuty při další přesilovce při trestu Michaela Raffla už nestihl rakouský brankář lapačkou vytěsnit ránu Stéphanea da Costy z levého kruhu tečovanou Fleuryem.

Rakušané z tlaku vyrovnání nevytěžili. Huetovi v 52. minutě pomohla pravá tyč po Altmannově pokusu tečovaném Michaelem Rafflem. Francouzi odolali i při Rousselově trestu. V závěru sáhli Rakušané k power play, ale jejich risk potrestal druhým gólem do prázdné branky 58 vteřin před vypršením základní hrací doby Meunier.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A:

Švýcarsko - Německo 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 53. Hollenstein (Brunner, Romy). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Bulanov (Rus.) - Puolakka (Fin.), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 10.253.

Švýcarsko: Genoni - Geering, Streit, Blum, Josi, Helbling, Grossmann - Hollenstein, Romy, Brunner - Bieber, Ambühl, Bodenmann - Fiala, Almond, Suri - Wieser, Trachsler, Walker - Schäppi. Trenér: Glen Hanlon.

Německo: Pielmeier - Krueger, Müller, Kohl, Goc, Daschner, Köppchen, Krupp - Oppenheimer, Hospelt, Plachta - Wolf, Hager, Rieder - Reimer, Pietta, Ehliz - Siedenberg, Raedeke, Kink - Krämmer. Trenér: Pat Cortina.

Rakousko - Francie 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 47. Fleury (S. da Costa, Auvitu), 60. Meunier (Y. Treille, Hecquefeuille). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Pihlblad (Švéd.), McIntyre (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 5857.

Rakousko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Altmann, Mühlstein, Iberer, Schumnig, Peter - Lebler, M. Raffl, Herburger - T. Raffl, Komarek, Latusa - Rotter, Hundertpfund, Geier - Petrik, Fischer, Cijan. Trenér: Daniel Ratushny.

Francie: Huet - Auvitu, Manavian, Besch, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Diedue Fauvel - A. Roussel, S. da Costa, Fleury - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Bertrand, Raux, S. Treille - T. da Costa, Lamperier, Guttig - Claireaux. Trenér: Dave Henderson.

1. Kanada 3 3 0 0 0 22:4 9
2. Švédsko 3 2 1 0 0 20:7 8
3. Švýcarsko 3 2 0 1 0 7:5 7
4. ČR 3 1 0 1 1 12:14 4
5. Francie 3 1 0 0 2 4:5 3
6. Německo 3 1 0 0 2 2:12 3