Vakoč má bronz, Kubala s Hadravou také

Aktualizováno 21. 6. 2015 18:15
Cyklista Petr Vakoč a beachvolejbalisté Přemysl Kubala s Janem Hadravou shodně na premiérových Evropských hrách v Baku získali bronzovou medaili.
Přemysl Kubala v akci.
Přemysl Kubala v akci. | Foto: Aktuálně.cz

Baku 21. června - Cyklista Petr Vakoč a beachvolejbalisté Přemysl Kubala s Janem Hadravou shodně na premiérových Evropských hrách v Baku získali bronzovou medaili. Česká výprava má po polovině soutěžích dnů na kontě pět cenných kovů. Ty předchozí získali dvojnásobný medailista v rychlostní kanoistice Martin Fuksa a družstvo stolních tenistek, bilance ČR je po dnešku 0-1-3.

Kubala s Hadravou, které od sebe dělí 17 let, se prodrali na stupně vítězů z pozice náhradníků. V boji o třetí místo porazili švýcarskou dvojici Alexei Strasser, Gabriel Kissling 21:17 a 21:15.

Čeští volejbalisté nejprve prohráli v semifinále s lotyšským párem Martins Plavinš, Haralds Regža 14:21 a 17:21, ale své účinkování v Baku zakončili vítězně. V duelu o bronz proti Švýcarům mnohem účinněji útočili a tlak si vytvořili i díky třem esům.

Vakoč se prosadil na pódium v závodu s hromadným startem. Po 215 kilometrech dojel ve spurtu čtveřice uprchlíků za Španělem Luisem Leónem Sánchezem a Ukrajincem Andrijem Grivkem.

Vakoč podnikl rozhodující únik

Dvaadvacetiletý český jezdec tři týdny po absolvování Gira d'Italia potvrdil roli velkého talentu. V posledním kole byl člen belgického týmu Etixx-Quick Step v rozhodujícím úniku.

"Asi bych to zařadil na druhé místo ve své kariéře, hned po vítězství v etapě a držení žlutého trikotu na Okolo Polska v loňském roce," řekl Vakoč po náročném závodě. "Moc jsem si ho neužil a dost jsem trpěl. Jednak kvůli náročné trati a taky kvůli vedru. Jeden z nejtěžších, co jsem jel," přiznal český reprezentant.

Do Baku jel s cílem uspět a pokud možno získat medaili. "A jsem moc rád, že se to povedlo," uvedl Vakoč, jenž se v závěrečném finiši rozhodl vsadit na Grivka. "Myslel jsem si, že bude nejrychlejší, tak jsem zůstal v háku a čekal jsem na dvoustovku, kdy začnu spurtovat. Fyzicky už jsem na tom ale byl špatně, přesto jsem doufal, že je přespurtuju," dodal Vakoč.

Střelec Sychra ve skeetu pátý

Sportovní střelec Jan Sychra skončil ve skeetu pátý, nevyšel mu rozstřel čtyř závodníků o postup do bojů o medaile. V semifinále ze 16 střel udělal dvě chyby a v rozstřelu netrefil čtvrtý terč. Předtím v dvoudenní kvalifikaci v silném větru minul jen dvakrát.

"Měl jsem to hodně blízko, ještě blíže než na Světovém poháru v Al-Ajnu a na Kypru, ale prostě nemám štěstí. Chtěl jsem to v tom větru střelit rychle, aby to bylo na tutovku. Bylo to hop, nebo trop, bohužel to bylo trop," řekl Sychra. V 46 letech nejstarší člen české výpravy v Baku nezvládl rozstřel v této sezoně již potřetí.

O účast ve finále rychlopalné pistole usilovali dva Češi, ale marně. Martin Podhráský obsadil osmé místo, postup mu utekl o dva body. Martin Strnad byl třináctý.

Pelc a Ashhab na čtvrtém místě

Těsně pod stupni vítězů skončili Martin Pelc a Naim Ashhab, kteří obsadili v synchronizovaných skocích na trampolíně dvojic čtvrté místo. Medaile jim utekla o desetinu bodu. "Uniklo to o malinký kousek," litoval Pelc. "Je to vlastně pohled, nálada rozhodčího. Hrozně málo," doplnil Ashhab.

Přestože je pro české reprezentanty čtvrté místo úspěchem, po soutěži převládalo zklamání. "Sestava se nám povedla, utvořili jsme si osobní rekord, ale bohužel to nevyšlo," řekl Pelc. "Pro nás byl úspěch, že jsme se propracovali do finále. Předvedli jsme životní sestavy, čtvrté místo je super," uvedl Ashhab.

Evropské hry v Baku:

Cyklistika - muži:

Silniční závod (215,8 km): 1. L. L. Sánchez (Šp.) 5:27:25, 2. Grivko (Ukr.), 3. Vakoč (ČR), 4. Herrada (Šp.) všichni stejný čas, 5. Nizzolo (It.), 6. Boonen (Belg.) oba -4.

Skoky na trampolíně:

Muži: 1. Ušakov (Rus.) 60,090.

Dvojice: 1. Melnik, Ušakov (Rus.) 51,100, 2. Hančarov, Kazak (Běl.) 50,800, 3. Gromowski, Sonn (Něm.) 48,800, 4. Ashhab, Pelc (ČR) 48,700.

Ženy: 1. Pavlovová (Rus.).

Dvojice: 1. Korněcká, Pavlovová (Rus.).

Sportovní střelba - muži:

Libovolná malorážka 3x40 ran: 1. Sauveplane (Fr.) 456,2, 2. Gorša (Chorv.) 454,0, 3. Bubnovič (Běl.) 444,5.

Skeet - finále: Luchini (It.) - Nilsson (Švéd.) 16:14, o 3. místo: Kemppainen (Fin.) - Hansen (Dán.) 15:13, 5. Sychra, ...v kvalifikaci 16. Tomeček (oba ČR).