Bayern vyhrál, ale od zázraku byl daleko. Barca je ve finále

12. 5. 2015 22:37
Do finále Ligy mistrů postoupila podle očekávání Barcelona.
Neymar a Messi se radují v Allianz aréně.
Neymar a Messi se radují v Allianz aréně. | Foto: Reuters

Mnichov - Do finále Ligy mistrů postoupila podle očekávání Barcelona. Španělský velkoklub sice prohrál v odvetě na hřišti Bayernu Mnichov 2:3, po domácí výhře o tři góly ale jednoznačně triumfoval.

Ve finále 6. června v Berlíně vyzve Barcelona lepší tým z dvojice Juventus Turín a Real Madrid, před středeční odvetou má italský celek náskok 2:1.

Barcelona vrátila Bayernu vyřazení v semifinále ze sezony 2012/13 a postoupila do svého osmého finále Ligy mistrů. O vítěznou trofej si zahraje poprvé od roku 2011.

Iniesta: Tituly jsou to, co se počítá

"Ještě nemůžeme být spokojeni, nemáme splněno. Musíme se pokusit vyhrát finále, protože tituly jsou to, co se počítá," řekl záložník Barcelony Andrés Iniesta.

Třígólové manko z prvního duelu dokázala ve vyřazovací fázi Ligy mistrů v odvetě dosud otočit jen La Coruňa, která v roce 2004 vyřadila AC Milán. Bayern stále bez zraněných opor Robbena a Ribéryho mohl o něčem podobném snít jen v úvodu.

V sedmé minutě si naskočil na rohový kop Benatia a překonal Ter Stegena, který v soutěžním utkání inkasoval po dlouhých 645 minutách. Mnichovský klub dal v této sezoně LM už sedmý gól hlavou.

Barcelona ale za osm minut odpověděla a jasně ukázala, že nepřipustí podobný debakl jako před dvěma lety, kdy v Mnichově padla 0:4. Na vyrovnávací brance se podíleli všichni tři útočníci - Messi vysunul Suáreze a ten předložil balon Neymarovi, který jej pohodlně uklidil do prázdné branky.

Neymar už dal v LM letos 9 gólů

Bayern byl v odvetě mnohem nebezpečnější než před týdnem na Nou Campu, ale neproměňoval šance. Neprosadili se Müller ani Lewandowski, a tak po půlhodině udeřila z rychlého brejku znovu Barcelona. Suárez obloučkem přihrál Neymarovi, který si zpracoval míč a střelou na přední tyč otočil skóre. Vstřelil svůj devátý gól v této sezoně Ligy mistrů.

"Udělali jsme dvě chyby v obraně a sami jsme zahazovali šance. To bylo frustrující," podotkl útočník Bayernu Müller.

Vyrovnat mohl ještě do pauzy Lewandowski, ale Ter Stegen zastavil jeho pokus na brankové čáře. Polský útočník se dočkal až v 59. minutě, kdy si obhodil Mascherana a technickou ranou k tyči z hranice vápna nedal hostujícímu gólmanovi šanci.

I když o postupujícím už bylo rozhodnuto, Bayern nesložil zbraně a v 74. minutě otočil stav. Z podobné pozice jako předtím Lewandowski se prosadil i Müller, a Barcelona se tak ani tentokrát nedočkala výhry v Mnichově.

Luis Enrique: Tři trofeje, to je naše mise

Ale mrzet ji to nemuselo. Na dosah má hned tři trofeje, vedle Ligy mistrů ji čeká finále i ve Španělském poháru a nakročeno má také k titulu v domácí lize. "Jsme velmi spokojeni. Jsme jedno vítězství od všech tří trofejí a to je teď naše mise," prohlásil trenér Luis Enrique.

Bayern naopak získal "pouze" titul v německé lize. "Věřili jsme, že bychom to mohli dokázat otočit, ale bylo to nemožné. Takové hráče, jako má Barcelona, prostě nejde na 90 minut zastavit. Neprohráli jsme si to dnes, ale v prvním zápase," řekl kapitán Bayernu Philipp Lahm.

Na trávník se čtvrt hodiny před koncem dostal hostující Xavi, který jako první hráč v historii dosáhl na 150. start v Lize mistrů. Ve středu ho může dorovnat brankář Realu Madrid Iker Casillas.

Odveta semifinále fotbalové Ligy mistrů:

Bayern Mnichov - FC Barcelona 3:2 (1:2)

Branky: 7. Benatia, 59. Lewandowski, 74. Müller - 15. a 29. Neymar. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin (Angl.). ŽK: Rafinha, Thiago Alcántara, Lewandowski, Xabi Alonso, Rode - Rakitič, Pedro. Diváci: 70.000 (vyprodáno). První zápas: 0:3, postoupila Barcelona.

Bayern: Neuer - Rafinha, Benatia, Boateng, Bernat - Lahm (68. Rode), Schweinsteiger (87. Javi Martínez), Xabi Alonso, Thiago Alcántara - Müller (87. Götze), Lewandowski. Trenér: Guardiola.

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Rakitič (71. Mathieu), Busquets, Iniesta (75. Xavi) - Messi, Suárez (46. Pedro), Neymar. Trenér: Enrique.