Basketbalistky v přípravě na MS přehrály i Japonsko

2. 9. 2014 17:52
České basketbalistky v přípravě na mistrovství světa zůstávají nadále neporaženy. Na turnaji v Ankaře zdolaly 67:51 Japonsko.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ankara - České basketbalistky v přípravě na mistrovství světa zůstávají nadále neporaženy. Na turnaji v Ankaře zdolaly 67:51 Japonsko, které bude jedním ze tří soupeřů v základní skupině MS.

Připsaly si tak už sedmou výhru v řadě, když prohrály pouze neoficiální modelované zápasy na červnovém soustředění právě v Japonsku. V jediném naplno hraném utkání tam ale vyhrály 59:51. Před vzájemným soubojem na šampionátu tak dnes získaly výrazné sebevědomí.

Češky rychle prohrávaly 2:9, ale pak na vydařenou pasáž z pondělního duelu s Běloruskem navázala Kateřina Elhotová a pěti body v řadě nastartovala šňůru 11:0, která znamenala obrat ve skóre.

"Klíčová byla ale naše obrana, kde jsme dokázaly eliminovat jejich hru jedna na jednu a dvojičky po cloně. Dokázaly jsme na ně hrát rychlé protiútoky, díky nimž pro nás bylo snazší skórovat. Vycházela nám i střelba. Tím jsme se chytly a pak už jsme hrály v klidu," zhodnotila utkání Hanušová.

Klíčová však byla druhá čtvrtina, která začala českou šňůrou 10:0. Rázem z toho byl dvouciferný náskok, který do poločasu narostl na 19 bodů. Japonky ničila zejména Alena Hanušová, která dala v druhé čtvrtině 14 bodů včetně tří trojek. Na konci utkání měla 21 bodů, což je její nejlepší výkon v reprezentaci.

Po změně stran se Japonky pokusily ještě zápas zdramatizovat, ale české reprezentantky to nedovolily zejména velmi dobrou obranou. Naopak soupeřky deptaly rychlými protiútoky, do kterých se zapojoval celý tým včetně pivotek a skóre narostlo až na rozdíl 25 bodů. Japonky snížily až v závěru, kdy trenér Lubor Blažek dal prostor hráčkám bojujícím o udržení se v konečně nominaci pro šampionát.

Kromě Hanušové k výhře výrazně přispěla Elhotová, která zaznamenala 13 bodů a pět asistencí. Deset bodů a sedm doskoků přidala pivotka Petra Kulichová.

Česky si na turnaji v Ankaře, kde se rovněž koná letošní světový šampionát, ještě zahrají s domácím Tureckem o celkový triumf. Předtím vyhrály i domácí turnaj v Karlových Varech za účasti Srbska, Kanady a Koreje a dva přípravné zápasy s Mosambikem.

Přípravný turnaj basketbalistek před MS v Ankaře:

ČR - Japonsko 67:51 (23:19, 47:28, 58:35)

Nejvíce bodů: Hanušová 21, Elhotová 13, Kulichová 10, Burgrová a Hejdová po 6 - Asaková 12, Tokašikiová a Mijamotová po 9. Fauly: 13:8. Trestné hody: 4/4 - 9/6. Trojky: 5:1.

Turecko - Bělorusko 57:40.