Basketbalistky USK překvapivě prohrály v Gironě 52:54

3. 2. 2016 22:24
Ženy pražského USK Praha překvapivě prohrály ve španělské Gironě. V rámci Evropské ligy padly 52:54.
Basketbalistka USK Praha Laia Palauová.
Basketbalistka USK Praha Laia Palauová. | Foto: Zlata Vostrá

Girona - Basketbalistky ZVVZ USK Praha překvapivě prohrály v Evropské lize 52:54 na hřišti Girony a nevyužily tak možnost posunout se na druhé místo v tabulce skupiny B, znamenající výhodu domácího hřiště pro čtvrtfinále. Druhý Orenburg totiž rovněž překvapivě prohrál v Krakově 51:54 a nabídl českým mistryním šanci, kterou však odmítly. Na druhé místo tak už dosáhnou, jen když v posledním kole doma porazí vedoucí Jekatěrinburg a Orenburg zároveň prohraje s Castors Braine.

Pražanky nastoupily bez srbské mistryně Evropy Sonji Petrovičové, která si z minulého utkání odnesla zraněné rameno. A absence nejlepší střelkyně se na hře týmu výrazně projevila. Obhájkyně titulu se proti nepříjemné obraně Girony těžko prosazovaly a střílely velmi nepřesně.

Už v první čtvrtině tak začaly ztrácet, ve druhé se jejich krize prohloubila natolik, že se dokázala bodově prosadit jediná hráčka. A to česká reprezentantka Alena Hanušová, která dala 16 bodů USK v řadě. Na všechno ale byla sama, a tak domácí hráčky navýšily náskok až na 24 bodů.

Pak však přišel mohutný obrat. K Hanušové se přidala Kateřina Elhotová a společně nastartovaly tým ke šňůře 20:0, která vrátila USK do hry. Girona nedala osm minut ani bod a hodně znervózněla.

V poslední čtvrtině se navíc probrala hvězda USK Candice Dupreeová, která neproměnila předchozích sedm střeleckých pokusů, ale pak pěti body v řadě pomohla USK do vedení 49:48.

Jenže 70 vteřin před koncem dala domácí rozehrávačka Jordanaová trojku, stejnou mincí sice odpověděla Hanušová, avšak sedm vteřin před koncem přišel rozhodující moment, když se i přes faul Hanušové prosadila Kněževičová a zajistila Gironě vítězství. Poslední snahu o zvrat zhatila ztráta míče Laii Palauové. Hráčky USK tak prohrály popáté v sezoně, vždy maximálně o čtyři body.

Evropská liga basketbalistek - 13. kolo:

Skupina A:

Šoproň - Dynamo Kursk 68:102, Fenerbahce Istanbul - Schio 60:66, Villeneuve - Košice 48:78 (za hosty Stehlíková 5 bodů, 1 doskok, 1 asistence), Salamanca - Galatasaray Istanbul 49:62 (za hosty Kulichová 6 bodů, 9 doskoků).

Skupina B:

Girona - ZVVZ USK Praha 54:52 (18:9, 39:20, 46:39)

Nejvíce bodů: Kněževičová a Kuktieneová po 11, Jordanaová 9 - Hanušová 22, Kateřina Elhotová 12, Dupreeová 9.

Jekatěrinburg - Kayserispor 93:48, Wisla Krakov - Orenburg 54:51, Castors Braine - Bourges 63:55.

1. Jekatěrinburg 13 11 2 981:802 24
2. Orenburg 13 9 4 844:774 22
3. USK Praha 13 8 5 885:757 21
4. Wisla Krakov 13 6 7 756:879 19
5. Bourges 13 5 8 774:794 18
6. Kayserispor 13 5 8 836:890 18
7. Castors Braine 13 4 9 798:883 17
8. Girona 13 4 9 758:853 17