Basketbalisté pokazili závěr a prohráli kvalifikaci v Gruzii

10. 8. 2014 19:21
Čeští basketbalisté vstoupili do kvalifikace o mistrovství Evropy 2015 porážkou 62:73 na hřišti Gruzie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Tbilisi - Čeští basketbalisté vstoupili do kvalifikace o mistrovství Evropy 2015 porážkou 62:73 na hřišti Gruzie. V papírově nejtěžším utkání skupiny E se jim nepovedlo uhlídat hvězdného pivota Zazu Pačuliju, navíc jim nevyšla poslední čtvrtina, ve které se jim nedařilo v útoku a prohráli ji o devět bodů.

Nejlepším českým střelcem byl s 18 body Patrik Auda, o dva body méně dal Luboš Bartoň.

Češi začali poměrně nervózně, chybovali a v obraně nedokázali zastavit klíčového hráče soupeře Pačuliju. Gruzínci se snažili odříznout od hry českou hvězdu Tomáše Satoranského kombinovanou obranou, což se jim dařilo a rychle získali osmibodově vedení.

Češi chvíli vedli

Trenér Ronen Ginzburg zareagoval střídáními a přechodem na zónovou obranu, díky které se povedlo utlumit Pačuliju a snížit na 14:12. Chytil se zejména Auda, který dobře spolupracoval se Satoranským a naznačil, že by mohl nahradit chybějícího Jana Veselého.

Hra se vyrovnala, ale Gruzínce nadále táhl Pačulija, který má na kontě 782 zápasů v NBA. Dal 17 z úvodních 30 bodů svého týmu.

Na problémy pod košem Češi ve druhé půli zareagovali zónovou obranou 2-2-1, což pomohlo zlepšit i doskoky a při chvilkové absence Pačuliji se podařila šňůra 10:0, po které otočili nepříznivé skóre na 46:43.

V závěru selhal český útok

Jenže Gruzínci odpověděli dvěma trojkami a rychle získali vedení zpět. I na české straně je vyhlášený střelec z dálky Bartoň, který v posledních vteřinách třetí čtvrtiny rovněž mířil přesně za tři body a zařídil, že Češi šli do poslední čtvrtiny pouze se ztrátou dvou bodů.

Osm minut před koncem se povedlo českému týmu vyrovnat na 55:55, ale v poslední části se mu nedařilo v útoku, hodně chyboval a čtyři minuty před koncem se Gruzínci dostali do desetibodového náskoku. Ten už si zkušeně pohlídali.

Druhé utkání čeká na český výběr ve středu doma v Nymburce proti Portugalsku. Ve skupině je ještě Maďarsko. Na šampionát postupují vítězové sedmi skupin a šest nejlepších celků na druhých místech.

Kvalifikace basketbalistů o ME 2015 - skupina E:

Gruzie - ČR 73:62 (17:12, 36:32, 55:53)

Nejvíce bodů: Pačulija 19, Cincadze, Sanadze, Šengelija po 10 - Auda 18, Bartoň 16, Balvín 9, Hruban 8. Fauly: 19:20. Trestné hody: 22/16 - 10/9. Trojky: 5:5.