Baník konečně slaví, Boleslav vyhrála přestřelku s Jabloncem

19. 4. 2014 22:04
Václav Svěrkoš
Václav Svěrkoš | Foto: Dalibor Sosna

Brno - Fotbalisté Baníku Ostrava po trenérské výměně nečekaně ožili a ve 25. kola první ligy zvítězili v Brně nad Znojmem vysoko 4:0.

Baník čekal na vítězství patnáct kol a o svém tříbodovém zisku rozhodl odvážnou útočnou hrou. V úvodním poločase se střelecky prosadili Davor Kukec a Tomáš Vengřinek. Po změně stran přidali další dva góly Jan Baránek a Ján Greguš.

Pohlednou přestřelku viděli diváci v Mladé Boleslavi, kde domácí tým porazil Jablonec 3:2 a upevnil si tak třetí místo v tabulce. Na čtvrtou příčku mají v neúplné tabulce Středočeši náskok pěti bodů.

Také fotbalisté Liberce v premiéře pod novým koučem Davidem Vavruškou, který v týdnu nahradil Jaroslava Šilhavého, porazili Slovácko 2:1.

Baník zůstal i po dnešním vítězství na posledním místě v tabulce, ale na Slavii, Bohemians 1905 a Znojmo ztrácí už pouhý jeden bod. Znojmo má za sebou už šestizápasovou sérii bez vítězství.

Baník v nezvykle červených dresech vstoupil do utkání aktivně a už v úvodní čtvrthodině několikrát zaskočil značně tápající znojemskou obranu. První velkou šanci měl Svěrkoš, jenž snadno pronikl obranou soupeře. Brankář Hrubý se snažil akci zachránit skokem pod nohy ostravského útočníka, který po pádu uviděl žlutou kartu za filmování.

Znojmo se hledalo, ale nenašlo

Vzápětí po další hrubce domácích obránců Kukec trefil tyčku a po dalších přímočarém útoku Baníku Vengřinkovu akci zachraňoval Hrubý.

Ostravský tlak zužitkoval v 19. minutě úvodním gólem Kukec. Jeho střelu z trestného kopu nadzvedl ve zdi jeden ze zadáků Znojma, míč se odrazil od břevna a po dalším odrazu od zad Hrubého se dokutálel kousek za brankovou čáru.

Znojmo se kombinačně hledalo, útočným akcím chyběla rychlost i přesnost. Jedinou šanci k vyrovnání měl ve 36. minutě nejlepší znojemský střelec Vašíček, který po úniku oklamal i brankáře Pavlenku a jeho střelu stačil před cestou do sítě ještě vyrazit skluzem stoper Baránek. Děravá znojemská obrana nezachytila ve 45. minutě únik Vengřinka, jenž přidal druhou branku.

Po změně stran se Znojmo částečně zlepšilo, územní převaze ale chybělo přesnější zakončení. Baník k pozorné obraně přidával rychlé protiútoky. Další dva góly však ostravským fotbalistům přinesly rohové kopy. V 63. minutě nechala znojemská obrana hlavičkovat volného Baránka. Devět minut před koncem uzavřel střelecký účet Baníku stejným způsobem Greguš. Znojmo už v závěru zcela rezignovalo.

Slovan je minimálně do neděle čtvrtý

Liberecký kouč Vavruška po necelých dvou letech znovu usedl na prvoligovou lavičku a udělal několik změn v sestavě. Jen na střídačce nechal Ukrajince Rybalku či Ghaňana Sackeyho a na levý kraj obrany nasadil mladíka Pokorného, který si připsal teprve druhý ligový start.

Hosté ve 25. ligovém kole vedli po Kerbrově trefě, po změně stran ale srovnal Rajnoch a v 82. minutě z penalty otočil stav Jarolím. Liberec jako třetí tým v samostatné ligové historii překonal metu 1000 bodů a minimálně do neděle se dostal na čtvrté místo tabulky. Slovácko v Liberci ani ve dvanáctém duelu nezvítězilo a zůstalo sedmé.

Vítězství Boleslavi vystřelil Magera

V předchozích čtyřech vzájemných ligových duelech mezi Boleslaví a Jabloncem padlo dvanáct branek a ofenzivně se hrálo i tentokrát. Domácí povzbuzeni týden starou kanonádou 5:1 se Znojmem začali velmi aktivně a už v osmé minutě vedla.

Boleslav díky trefám Zahustela a Ščuka z penalty vedla dokonce dvakrát, Baumit však dokázal vždy odpovědět po brankách Loučky z penalty a Moulise.

Třetí náskok po Magerově gólu z 54. minuty už ale Mladoboleslavští nepustili a vrátili tak soupeři nedávné vyřazení ze čtvrtfinále domácího poháru. Středočeský celek doma vyhrál pošesté za sebou.

Fotbalová Gambrinus liga - 25. kolo:

1. SC Znojmo - Baník Ostrava 0:4 (0:2)

Branky: 19. Kukec, 45. Vengřinek, 63. Baránek, 81. Greguš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kotík. ŽK: Odehnal - Svěrkoš, Narh, Sukup. Diváci: 1285.

Znojmo: Hrubý - Helísek, Hnaníček, Odehnal (55. Diarrassouba), Mudra - Gál-Andrezly, R. Buchta, Lacko, Crnkič (77. Cihlář) - Vašíček (66. Zeba), Reljič. Trenér: Kalvoda.

Ostrava: Pavlenka - Vengřinek, Kaša, Baránek, Sukup - Štěpán, Lindpere (84. Šichor), Greguš, Kukec (46. De Azevedo) - Narh, Svěrkoš (77. Foltýn). Trenér: Bernady.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 2:1 (0:1)

Branky: 67. Rajnoch, 82. M. Jarolím z pen. - 22. Kerbr. Rozhodčí: K. Hrubeš - Kordula, Filípek. ŽK: Diviš, Petr, Šimko. ČK: 81. Kuncl (všichni Slovácko). Diváci: 3480.

Liberec: Kovář - Coufal, Pimpara, Rajnoch, Pokorný - Kolár (46. Douglas), Pavelka, M. Jarolím (89. Sackey), Obročník (75. Budnik), Frýdek - Luckassen. Trenér: Vavruška.

Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Šimko - Diviš (77. Trávník), Petr, Šumulikoski, Valenta (86. Lukáš), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Mladá Boleslav - Jablonec 3:2 (2:2)

Branky: 8. Zahustel, 24. Ščuk z pen., 54. Magera - 18. Loučka z pen., 31. Moulis. Rozhodčí: L. Kovařík - Blažej, Vlasjuk. ŽK: D. Jarolím - Beneš. Diváci: 2579.

M. Boleslav: Diviš - J. Kysela, Kúdela, Dosoudil, Bořil - Ščuk, D. Jarolím - Zahustel (83. Bartl), Magera (74. Štajner), Koreš (46. Štohanzl) - Šultes. Trenér: K. Jarolím.

Jablonec: Špit - P. Eliáš (78. Doležal), M. Kysela, Beneš, Novák - Rossi, Loučka - Kopic, Čížek, Moulis (68. Fantiš) - M. Hubník (83. Třešňák). Trenér: Skuhravý.

1. Sparta 24 20 4 0 57:13 64
2. Plzeň 24 16 6 2 54:18 54
3. Mladá Boleslav 25 13 7 5 51:28 46
4. Liberec 25 12 5 8 31:36 41
5. Teplice 24 11 6 7 45:28 39
6. Dukla 24 9 7 8 29:27 34