Australanky nedaly Kanadě na MS šanci a zahrají si o medaile

Aktualizováno 3. 10. 2014 22:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Istanbul - Basketbalistky Kanady, které v osmifinále mistrovství světa vyřadily českou reprezentaci, neměly v dnešním čtvrtfinále šanci a prohrály s Austrálií 52:63, když velké manko stáhly až v závěru.

Australanky si v Istanbulu zahrají o finále proti obhájkyním titulu z USA, druhou semifinálovou dvojici tvoří Španělsko s domácím Tureckem.

Domácí hráčky potěšily své fanoušky, když v dramatickém zápas porazily Srbky o jediný bod 62:61. Jihoslovanky sice  skvěle zvládly závěr první poloviny zápasu a šňůrou 15:1 se dostaly až do desetibodového vedení. Zaskočeným Turkyním však pomohla vyprodaná istanbulská hala a dotlačila je k obratu.

Austrálie zabrala v druhé půli

Kanadě se tentokrát nedařilo v útoku tak jako proti českým reprezentantkám. První čtvrtina ještě byla vyrovnaná a Kanaďanky si dokonce udržovaly těsné vedení, jenže v úvodu druhé části čekaly pět minut na koš a Australanky utekly na rozdíl osmi bodů. A jelikož se severoamerickému celku stále nedařilo, do poločasu byla ztráta dvouciferná.

Ani po změně stran si Kanada nevzpomněla na útočný festival z osmifinále a Austrálie si v poklidu hlídala vedení, které vzrostlo až na 20 bodů. V závěru si tak mohla dovolit šetřit opory, čehož Kanada využila alespoň ke zmírnění porážky. Nejlepší hráčkou zápasu byla australská pivotka Marianna Tolová, která za 20 minut hry stihla 13 bodů a devět doskoků.

Uspěly vítězné týmy ze skupin

Američanky prošly do semifinále po hladké výhře 94:72 nad Francií. Ta přitom v přípravě dokázala doma výběr USA porazit jako jediná za poslední roky, jenže mistryně světa a olympijské vítězky se poučily a v Istanbulu od začátku vicemistryně Evropy drtily. Už po první čtvrtině vedly o 15 bodů a postupně odskočily až na 27 bodů.

Hráčky Španělska hladce přehrály Čínu  71:55. Vítězky rozhodly zápas už v první čtvrtině, kde si vybudovaly 11bodový náskok a ten průběžně navyšovaly.

Do semifinále tak postoupili všichni čtyři vítězové základních skupin, kteří tak nemají na kontě ještě ani jednu porážku.