Atletika, 2. den soutěží na olympiádě

Dobrý den, vítejte online reportáž z 2. dne atletických soutěží na olympijských hrách v Londýně. Začátek dopoledního programu je naplánován na 11:00 SELČ.

Češi

ČEŠI V AKCI: V atletice uvidíte v kvalifikacích a rozbězích například Masláka na čtyřstovce, Klučinovou v druhém dni sedmiboje a tyčkařku Ptáčníkovou.

Program

PROGRAM: Poprvé se na atletickém stadionu představí sprinteři v rozbězích na 100 metrů, uvidíme tedy Usaina Bolta i jeho hlavního konkurenta, dalšího Jamajčana Yohana Blakea. Kompletní program sobotní atletiky najdete ZDE

400 m M

Pavel Maslák vylepšil v jednomo z rozběhů na 400 metrů český rekord na 44,91 sekundy a s přehledem postoupil do semifinále. Mistr Evropy se stal prvním Čechem, který tuto trať zaběhl pod 45 sekund, jeho předchozí rekord z června měl hodnotu 45,17.

Páteční první vítězka mezi atletkami, etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová, nemá dost, zdá se. Chce zopakovat unikátní vytrvalecký double z Pekingu a pak hurá na maraton. Prohlásila, že má v plánu vyhrát ještě pětku a po ní nejdelší trať vůbec, tedy maraton.

sedmiboj

Eliška Klučinová v první disciplíně sedmiboje v jeho druhém dni, ve skoku do dálky, doletěla na 6,13 m. To ji přineslo 890 bodů. Klučinová je v průběžném pořadí na 23. místě se ziskem 4455 bodů.

sedmiboj

Do čela sedmiboje se po dálce znovu vyhoupla domácí "Barbora Špotáková", čili Britka Jesicca Ennisová. Má slušný náskok na druhou Litevku Skujyteovou (5159 a 4901).

tyčka Ž

Jiřina Ptáčníková si vede zatím výborně v kvalifikaci tyčkařek. Už zdolala 440 centimetrů, stejně jako dalších 11 závodnic.

100 m M

Stejně jako včera v případě žen, i rozběhy stovky mužů byly určeny pro ty nejslabší sprintery, pro které bude úspěchem už účast v soutěži. Zatím se tedy nepředstavil Usain Bolt, ani nikdo jiný z favoritů, ty poprvíé uvidíme dnes večer. Nejrychlejším ve čtyřech dopoledních rozbězích byl časem 10.42 Kobeane z Burkyny Faso. No upřímně: co by za to leckterý český sprinter dal, mít takový čas.

3000 m Ž

Steplařky mají za sebou zatím dva ze tří rozběhů. V prvním byla nejrychlejší Němka Krauseová (9:24.91), ve druhém Etiopanka Assefaová (9:25.42).

400 m M

Pojďme se ještě výsledkově vrátit k fantastickému Maslákovu rozběhu, v němž padl český rekord na 400 metrů. Jak tedy dopadly ostatní?

1. rozběh vyhrál Dominikánec Santos (45.04), 2. rozběh Grenaďan James (45.23), 3. rozběh Belgičan Jonathan Borlee (44.43). Právě v tomto rozběhu Maslák dokázal stlačit český rekord na 44.91. Čtvrtý rozběh ovládl Bamamaňan Pinder (44.92), další jeho krajan Brown (45.40), šestku Australan Salomon (45.18) a poslední rozběh pak Kevin Borlee, bratr vítěze z Maslákova rozběhu (45.14).

tyč Ž

Jiřina Ptáčníková včera, v pátek, tedy den před svou kvalifikací, poslala do redakce Aktuálně.cz tento vzkaz: "Nasávám Olympijskou atmosféru a před zítřejší kvalifikací na mě začína lehce dopadat nervozita :)". Tak se pojďme podívat, jak se nervozita na čerstvé mistryni Evropy projevuje:
V kvalifikaci tyčkařek se skáče 440 centimetrů. Ptáčníková, to už jsme psali, 440 dala. S ní ještě dalších 13 atletek.

tyč Ž

Děvčata skáčou už 450. Zatím jsou přes tuto výšku čtyři závodnice. Čekáme na pokus Jiřiny Ptáčníkové, ale není vyloučeno, že Ptáčníková tuto výšku vynechá

sedmiboj

Sedmibojařky hážou oštěpem, ve skupině A není ani Eliška Klučinová, ani vedoucí závodnice Britka Ennisová.

100 m M

Začínají rozběhy na 100 m. V prvním například Tyson Gay. Zadrženě postupuje dál za 10.08. Postupují totiž první tři, takže Američan závěr podle očekávání vzal lehounce, bez absolutního vypětí. Rozběhů nyní uvidíme ještě šest.

Sprinter Tyson Gay během závodu na 100 metrů během americké kvalifikace v Eugene 2012.
Sprinter Tyson Gay během závodu na 100 metrů během americké kvalifikace v Eugene 2012. | Foto: Reuters
tyč Ž

A pozor. Do kvalifikace vstoupila už také Jelena Isinbajevová, 450 cm přelétla tak, že by se mezi ní a laťku vešly tak tři polštáře pod hlavu. Nadýchané!

Ptáčníková bohužel napoprvé 450 nedává.

100 m M

A je to tu, první stovka pod 10. Justin Gatlin druhém rozběhu vyhrál za 9.97! Mimochodem Gatlin měl ve svém rozběhu nejpomalejší reakci na starterův výstřel (0.2 vteřimy, ostatní všichni kolem 0.16)

Sprinter Justin Gatlin čeká na start závodu na 100 metrů během americké kvalifikace v Eugene 2012.
Sprinter Justin Gatlin čeká na start závodu na 100 metrů během americké kvalifikace v Eugene 2012. | Foto: Reuters
tyč Ž

Skvělé. Ptáčníková přelétla laťku ve výšce 450 cm na druhý pokus

100 m M

No panečku. Ryan Bailey, Američan, prolétl rozběh stovky v čase 9.88. Ten se skutečně nešetřil. Máme za sebou tři rozběhy a vítěz tohoto byl nejrychlejší.

Pro Baileyho je to nový osobní rekord.

100 m

Poprvé na olympiádě se představuje Usain Bolt. Ve čtvrtém rozběhu stovky. Bolt se proběhl za 10.08, v cílové rovince kontroloval soupeře a po doběhu si povídal několik vteřin povídal s kamerou. Kamera neodpovídala.

Boltův čas nakonec upraven na 10.09.

Jamajský sprintér Usain Bolt slaví vítězství v závodu na 200 metrů na OH 2008 V Pekingu.
Jamajský sprintér Usain Bolt slaví vítězství v závodu na 200 metrů na OH 2008 V Pekingu. | Foto: Reuters
tyč Ž

Isinbajevová s rezervou překakuje 4.55 cm.

100 m M

Asafa Powell se vyzdobil na rozběh rezavou minibradkou. Jinak ale žádná změna, svůj rozběh vyhrál časem 10.04. S Powellem postupuje další známý sprinter Churandy Martina startující za Nizozemsko.

tyč Ž

A jejej. Jiřina Ptáčníková i na ruhý pokus shazuje laťku na 450 centimetrech, to není z pohledu postupu do finále nic příjemného. Řekněme to otevřeně: situace je kritická.

100 m M

S jakou taktikou vstoupí do rozběhu Yohan Blake, podle všech předpovědí největší soupeř Usaina Bolta? Uvidíme v šestém představení sprinterů, v němž nejde o čas, ale o to postoupit mezi prvními třemi dál.

tyč Ž

Uf! Ptáčníková dává 450 cm a vrací se mezi 12 postupujících. Ale budou to ještě nervy.

100m M

Blake vypadá výborně. Kdyby se dalo soudit z dojmu, jaký vyvolal jeho rozběh (10.00), pak lépe než Bolt. Ale tato fáze závodu ještě není to pravé.

100 m M

V posledním rozběhu se představí třeba britský veterán Dwaine Chambers.  Čtyřiatřicetiletý sprinter zaběhl 10.02 a postupuje dál.

tyč Ž

Jiřina Ptáčníková se s výkonem 455 centimetrů kvalifikovala do finále z posledního, 12. místa. Všech 12 závodnic, které postupují, má stejný výkon (455). Výborně, Jiřino!

Dopoledně-odpolední blok atletiky končí, přihlásíme se vám opět večer, až bude druhý den atletiky pokračovat.

Ještě doplňme, že v hodu oštěpem si sedmibojařka Klučinová připsala jediný úspšný pokus, 45.65 m, za který bere 776 bodů.

Dobrý podvečer, hlásíme se s druhou částí dnešního atletického programu.

20 km M

Chodci se v 18:00 vydali na svou kratší olympijskou trať, na 20 kilometrů.

Program

PROGRAM: Co dnes večer uvidíme? Především pět medailových disciplín: stovku žen (finále ve 22.55), konec sedmiboje s Češkou Eliškou Klučinovou a vytrvalce na 10 km. K tomu se čtvrtá sada medailí bude udělovat za disciplínu, která už běží, zmíněnou chůzi na 20 km. Pátou sadu si rozdělí diskařky.

Dále v ženském podání uvidíme hladkou čtyřstovku, ale tady ještě o cenné kovy nepůjde.

Muže čekají ještě překážky (400 m).

20 km M

Mezi chodci se zatím skvěle drží dvojice Číňanů Chen a Wan a Rus Borchin. V popředí je ale početná skupina borců. Do cíle zbývá asi pět kilometrů.

20 km M

Další atletické medaile! Chůzi mužů na 20 km vyhrál Číňan Chen, stříbro bere Guatemalec Barrondo a bronz opět Číňan Wang. Čas vítěze 1:18:46 je novým olympijským rekordem.

 

Medailisté v chůzi na 20 kilometrů. Zleva: Barrondo (Guatemala), Čchen Ting a  Wang Čen (oba Čína)
Medailisté v chůzi na 20 kilometrů. Zleva: Barrondo (Guatemala), Čchen Ting a Wang Čen (oba Čína) | Foto: Reuters
400 př. M

První rozběh čtvrtkařů-překážkářů vyhrál podle očekávání Felix Sanchez časem 47.76 (nejlepší v sezoně). Druhý rozběh ovládl Culson (47.93 - Portoriko) před Angelo Taylorem, Američanem. A do třetice: poslední, nejpomalejší rozběh patří Američanu Michael Tinsleymu (48.18).

Finále uvidíme v pondělí večer.

Felix Sanchez, překážkář (400 m) v semifinále
Felix Sanchez, překážkář (400 m) v semifinále | Foto: Reuters
disk Ž

Začíná soutěž diskařek, bohužel už bez Věry Cechlové - Pospíšilové, která z kvalifikace nedokázala projít do finále.

100 m Ž

A jdeme na semifinále sprinterek. Nejrychlejší dámy světa se poperou o postup do finále (dnes 22.55).

100 m Ž

První semifinále patří Carmelitě Jeterové (USA), která ostatní porazila o parník. Čas 10.83. S Američankou držela krok jen Veronika Cambell-Brownová 10.89.

Semifinále se běží tři, postupují přímo vždy první dvě, ostatní nejlepším časem.

100 m Ž

Druhé semifinále sprinterek: Fracer-Pryceová z Jamajky dala 10.85, o pouhé dvě setiny pomaleji než vítězka úvodního sprintu. S Jamajčankou přímo postupuje Allyson Felixová (USA).

Stovka žen, semifinálový běh
Stovka žen, semifinálový běh | Foto: Reuters
100 m Ž

Tak a naposledy: třetí semifinálový rozběh sprinterek ovládla v čase 10.92 Nigerijka Okagbareová.

Těšte se na závěr dnešního atletického programu, finále sprintu žen na 100 metrů, mělo by se běžet přesně ve 22.55. Podobný průběh bude mít i zítřejší sprint mužů s Usainem Boltem (večer semifinále a ve 22.50 velké finále).

disk Ž

Do čela disku se dostává Chorvatka Petrovičová (68.11), na stříbrnou pozici průběžného pořadí odsouvá Číňanku Li (67.22). Bronz zatím drží Barriosová, Kubánka hodila 66.38.

400 m Ž

50.08 - to je čas Sanyi Richardsové-Rossové (USA) v prvním semifinálovém rozběhu čtvrtkařek. Richardsová je favoritkou celého závodu, suverénní postup do potvrzuje.

400 m Ž

Z druhého semifinále postupují přímo Montschoová (50.15 - Botswana) a Američanka McCororyová.

dálka M

Stadion je u vytržení, zejména britská část jeho publika. V dálce mužů jde do vedení domácí borec Rutherford (8.21), přičemž na čele vystřídal dalšího Brita Tomlinsona 8.06.

400 m Ž

Poslední semifinále hladké čtyřstovky ovládla mezi ženami Ruska Antonína Krivošapková, do cíle doběhla v čase 49.81. Nejrychlejší semifinále ze všech tří.

Krivošapková, ruská běžkyně na 400 m v semifinále své disciplíny
Krivošapková, ruská běžkyně na 400 m v semifinále své disciplíny | Foto: Reuters
disk Ž

V disku probíhají páté pokusy. Stále vede Chorvatka Perkovičová, druhá už je ale Piščalniková (67.56). Třetí Číňanka Li.

dáka M

Britský tandem na čele dálkařské soutěže rozrazil Američan Claye, výkonem 8.07 jde o pouhý centimetr před Tomilisona. Nestačí to ale na vedoucího Rutherforda (8.21)

disk Ž

U moře bude dneska večer veselo. Chorvatka Petrovičová získává zlato v disku žen. 69.11 je vylepšený chorvatský rekord, ale hlavně: první chorvatské zlato, které kdy vybojovalo nějaká žena. Gratulujeme!

Stříbro bere Ruska, bronz Číňanka.

Vítězka disku Chorvatka Petrovičová
Vítězka disku Chorvatka Petrovičová | Foto: Reuters
sedmiboj

Před poslední disciplínou sedmiboje, osmistovkou, si řekněme, že Britka Ennisová (5971 bodů) má prakticky jisté zlato. Její náskok na druhou Litevku Skujyteovou je téměř dvě stě bodů. Eliška Klučinová je prozatím 21. se ziskem 5231 bodů.

sedmiboj

V druhém rozběhu sedmibojařek jde do akce Eliška Klučinová. I kdyby běžela jak Zátopek, stejně v konečném pořadí soutěže nebude nijak vysoko.

Eliška má osobní rekord na osmistovce 2.12,82.

Její dnešní čas je 2:16,08 tedy nejlepší v sezóně. Přinese jí to 878 bodů, celkově tedy získala 6109 bodíků.

dálka M

Tak to je pecka! V dálce stále vede Brit Rutherford, ale na druhé místo poskočil Švéd Torneus (811), třetí Němec Bayer (810). Rozhoduje pouhý centimetr.

sedmiboj

Je tu poslední rozběh poslední disciplíny sedmibojařek. Stadion jásá, protože startuje Ennisová - a Britka, jejíž tvář zvala na Hry, splnila svůj úkol. Poběží si pro zlatou medaili.

2:08.65.  Britka ze sebe vymáčkla vše, co v ní zbylo, nemá sice hranici sedmi tisíc bodů, ale vytoužené zlato ano. Suverénně.

dálka M

Tak to je detektivka. Brit Rutherford se zlepšil na 831 cm, drtí soupeře, ale za ním je to napínavé. Američan skočil 812, stačí mu to na třetí místo, protože před ním 813 dal Australan Watt. Torneus (811) a Bayer (810) zůstávájí pod stupni vítězů. Zatím

 

sedmiboj

Konečné pořadí sedmiboje: 1. Ennisová (Británie) 6955 bodů, 2. Černovová (Rusko) 6628, 3. Josypenková (Ukrajina) 6618.
Klučinová končí na 17. místě se 6109 body.

10 000 m M

Předposlední disciplína dnešního večera, medaile si rozdělí vytrvalci za běh na 10 kilometrů. Kroužit po oválu se bude kolem 27 minut.

dálka M

Australan Watt si posledním pokusem pojišťuje stříbro, dává 816 centimetrů. Vzápětí skáče Švéd Torneus, zůstane na čtvrtém místě.

dálka M

Britové mají druhou zlatou během dnešního večera. Vítězem dálky se stává Rutherford, druhý končí Australan Watt, třetí Američan Claye. Jejich výkony: 831 - 816 - 812. O bronzové medaili rozhodl pouhý centimetr, čtvrtý Švé Torneus má 811, pátý Němec Bayer 810

10 000 m M

Byli jsme svědky historické události. Končí africká nadvláda mezi vytrvalci, vítězem běhu na 10 km není nikdo z Etiopie nebo Keni.

Zlatou má Mohamed Brit Farah, rodák z Mogadiša (27:30,42), na druhém místě Američan Rupp, třetí Etiopan Tariku Bekele, slavnější Kenenisa Bekele až čtvrtý, první z Keňanů Muchiri až pátý.

Výsledky běhu mužů na 10 km znamenají, že si  Britové z atletického programu dnes vzali tři zlaté! Pouze diskařka Chorvatka Petrovičová narušila britskou dominanci.

100 m Ž

Nejrychlejší ženou na olympiádě - mimochodem stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu - se ve finále stovky stává Jamajčanka Fraser-Pryceová (10.75). Stříbro dostane Američanka Carmelita Jeterová, bronz Jamajčanka Cambell-Brownová.

Program

Díky za pozornost při dnešním onlinu, zítra (v neděli) nás čeká především Usain Bolt a další sprinteři v jednom z vrcholů Her.

Právě se děje

Další zprávy