Atlanta a Golden State jsou zápas od postupu

14. 5. 2015 9:15
Ve středečních pátých zápasech 2. kola play off basketbalové NBA uspěly shodně domácí týmy a ujaly se vedení 3:2 v sérii.
NBA: Play off - Washington Wizards vs. Atlanta Hawks ( Paul Millsap a DeMarre Carroll ) | Foto: Reuters

New York - Ve středečních pátých zápasech 2. kola play off basketbalové NBA uspěly shodně domácí týmy a ujaly se vedení 3:2 v sérii. Ve Východní konferenci si Atlanta v koncovce poradila s Washingtonem 82:81 a hráči Golden State porazili 98:78 Memphis.

Wall Wizards nespasil

Washingtonu se vrátil do základní pětky hvězdný rozehrávač John Wall, který vynechal předchozí tři zápasy série kvůli pěti zlomeným kůstkám v levé ruce. Nastoupil se zatejpovanou rukou a dodal Wizards od začátku velkou energii. Ti přestáli nástup domácích a díky velmi dobré druhé čtvrtině šli do přestávky s mírným náskokem.

V druhém poločase ubylo na obou stranách ztrát, ale nadále se nedařila střelba ani jednomu z celků. Hosté si dokázali vytvořit dvouciferný náskok, ale domácí ho rychlou šňůrou v závěru třetí části vymazali.

Hawks se ze střeleckého trápení neprobrali ani v poslední čtvrtině, když jim trvalo sedm minut dát první koš z pole. Wizards si mezitím vytvořili devítibodový náskok, ale i o ten po rychlých trojkách domácích přišli a rozhodovalo se tak až v koncovce.

Nejdříve to vypadalo, že podruhé v sérii porazí Atlantu veterán Wizards Paul Pierce, když po výborně sehrané akci osm sekund před koncem trojkou přímo před lavičkou Hawks otočil na 81:80 pro hosty. Jenže na druhé straně doskočil neúspěšný nájezd Schrödera pivot Al Horford a sekundu před koncem překlopil skóre na stranu Atlanty.

"Vůbec jsem v té akci, kterou jsme si domluvili na koncovku, neměl figurovat, ale když jsem viděl, že se vystřelilo, běžel jsem ke koši a dobře to dopadlo," zhodnotil závěrečnou akci Horford. "Máme velkou radost, ale víme, že nám pořád ještě jeden krok chybí," dodal nejlepší hráč Hawks, který nakonec zaznamenal 23 bodů, 11 doskoků a pět bloků.

Bradley Beal vedl Washington s 23 body, John Wall si připsal 15 bodů a sedm asistencí. "Bojujeme a dáváme do toho maximum, takže jsem spokojený. Byl to velký zápas a oni prostě byli o jednu akci lepší než my," řekl trenér poražených Randy Wittman.

Warriors vyhráli týmovým výkonem

Když Golden State prohráli třetí zápas v Memphisu, vypadalo to s nimi špatně, ale poté předvedli druhý skvělý výkon ve třech dnech a v pátek v Memphisu mohou potvrdit postup do finále konference.

Warriors udrželi Memphis na pouhých 78 bodech, vylepšili střelbu z dálky a týmovým výkonem zničili bojovné Grizzlies. Ti nastoupili bez hlavního obranáře Tonyho Allena, jehož trápí natažený sval a jeho služby hodně chyběli.

Grizzlies do zápasu skvěle vstoupili a vedli už o třináct bodů, ale nejužitečnější hráč ligy Stephen Curry čtyřmi rychlými trojkami pomohl otočit skóre na 26:25 po první čtvrtině. To bylo také naposledy, kdy se měnilo vedení mezi týmy. Když se poté vydařil domácím nástup do druhé půle, zvýšil se rozdíl nad patnáct bodů a Memphis jakoby rezignoval.

V úvodu poslední čtvrtiny to bylo až o 24 bodů a zaplněná hala v Oaklandu sledovala jasný závěr zápasu, jako už tolikrát v téhle sezoně.

Curry se zapsal do statistik 18 body, šesti zisky, sedmi doskoky a pěti asistencemi, Klay Thompson prolomil střelecké trápení 21 body a Harrison Barnes dal většinu ze svých čtrnácti bodů v důležité první půli. Hosty tradičně táhla podkošová dvojice Gasol, Randolph. Španělský pivot si připsal 18 bodů a 12 doskoků, jeho parťák 13 bodů a 10 doskoků. Grizzlies ale dali svůj nejnižší počet bodů v play off, když trefili jen čtyři trojky a naopak domácí proměnili čtrnáct dlouhých pokusů.

"Myslel jsem, že jsme v prvních zápasech slušně bránili a že to tak bude stačit. Mýlil jsem se, bude potřeba taková obrana jako dnes," řekl trenér domácích Steve Kerr. "Byl to zázrak, že jsme vedli po první čtvrtině, ale pak už to bylo docela jasné," dodal nejlepší střelec vítězů Klay Thompson.

"Všichni říkali, že když hraje Tony Allen, tak nedáváme body. Dneska nehrál a dali jsme 78, tak to asi nebude pravda," poznamenal trenér Memphisu Dave Joerger.