Arsenal v Lize mistrů posedmnácté v řadě, postoupilo i Malmö

27. 8. 2014 22:40
Arsenal po domácí výhře 1:0 přešel přes Besiktas do hlavní fáze Ligy mistrů.
Alexis Sánchez (vlevo) a Jack Wilshire slaví postupový gól Arsenalu do základní skupiny Ligy mistrů | Foto: Reuters

Praha - Jediná branka stačila londýnskému Arsenalu, aby ze 4. předkola prokouzl do hlavní fáze Ligy mistrů. Vstřelil ji v nastavení prvního poločasu domácí odvety proti Besiktasi Istanbul Alexis Sánchez.

Závěr zápasu dohrával anglický celek o desíti, po druhé žluté byl vyloučen v 75. minutě Mathieu Debuchy.

Arsenal tak nebude v základní skupině milionářské soutěže chybět už posedmnácté v řadě, naopak pro Besiktas zbyla jen účast ve skupině Evropské ligy.

Gunners tak znovu potvrdili, že v kvalifikaci Ligy mistrů se jim daří. V předkolech ještě neprohráli ani jeden ze čtrnácti zápasů a i na osmý pokus dokázal postoupit do hlavní fáze.

Na souboj českých reprezentantů Tomáše Rosického a Tomáše Sivoka nedošlo, oba dnes na stadionu Emirates zůstali jen mezi náhradníky.

Malmö si zahraje poprvé ve skupině

Odvetu zvládlo také Malmö. Přemožitel Sparty si doma poradil se Salcburkem 3:0 a přes prohru 1:2 z prvního zápasu postoupil poprvé v historii klubu do základní skupiny.

V ní se představí jako první švédský zástupce od účasti Helsinborgu v roce 2000. Stejně jako proti letenskému celku dal dvě branky Markus Rosenberg.

Leverkusen v prvním utkání porazil Kodaň 3:2, doma však německý celek žádné drama nepřipustil. V prvním poločase dal tři branky a nakonec vyhrál 4:0. Dvěma góly se na vítězství podílel útočník Stefan Kiessling.

Razgradu vychytal postup hráč z pole

V základní skupině si zahraje také Bilbao, které se do Ligy mistrů probojovalo po dlouhých 15 letech. Španělé v domácí odvetě s Neapolí prohrávali po brance Marka Hamšíka, pak ale zásluhou dvou zásahů Aritze Adurize a brance Ibaie Gómeze skóre otočili. První zápas skončil 1:1.

Nečekaným hrdinou zápasu Razgradu se Steauou Bukurešť se stal stoper Cosmin Moti. Domácí nejprve poslali zápas díky brance Wandersona z 90. minuty do prodloužení, v něm však v posledních vteřinách přišli o vyloučeného gólmana Vladimira Stojanova.

Protože měl Ludogorec vystřídáno, musel v rozstřelu do branky Moti. Rumunský obránce nejprve sám první penaltu proměnil, a když chytil dva následující soupeřovy pokusy, dovedl Razgrad k premiérovému postupu do Ligy mistrů.

Mistrovská část:

Malmö - Salcburk 3:0 (2:0)
Branky: 11. z pen. a 84. Rosenberg, 19. Eriksson. První zápas 1:2, postoupilo Malmö.

Ludogorec Razgrad - Steaua Bukurešť 1:0 (0:1, 0:0), na penalty 6:5
Branka: 90. Wanderson. ČK: 119. Stojanov (Ludogorec). První zápas 0:1, postoupil Razgrad.

Nemistrovská část:

Arsenal - Besiktas 1:0 (1:0)
Branka: 45.+1 A. Sánchez. ČK: 75. Debuchy (Arsenal). První zápas 0:0, postoupil Arsenal.

Leverkusen - FC Kodaň 4:0 (3:0)
Branky: 31. z pen. a 65. Kiessling, 2. Son Hung-min, 7. Calhanoglu. První zápas 3:2, postoupil Leverkusen.

Athletic Bilbao - Neapol 3:1 (0:0)
Branky: 61. a 69. Aduriz, 74. I. Gómez - 47. Hamšík. První zápas 1:1, postoupilo Bilbao.