Arsenal? Rosický si počká na leden. Pekhart a Sparta = fáma

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 12. 2014 6:02
Vztah s Arsenalem, kde nehraje, si chce fotbalista Tomáš Rosický vyhodnotit na konci ledna.
Vyčká dva měsíce, jestli nezačne hrát. A na konci ledna zaujme stanovisko k dalšímu působení v londýnském klubu
Vyčká dva měsíce, jestli nezačne hrát. A na konci ledna zaujme stanovisko k dalšímu působení v londýnském klubu | Foto: Reuters

Praha - Tomáš Rosický má plán, podle kterého bude řešit svou situaci v Arsenalu, kde prakticky nehraje. Ten plán je velmi jednoduchý. "Vyčká, co se bude dít v prosinci a v lednu. A až pak situaci vyhodnotí," říká Pavel Paska, šéf agentury ISM, jež kapitána české reprezentace po celou jeho kariéru zastupuje.

Václav Kadlec či Tomáš Pekhart na tom v Německu nejsou o moc lépe. U nich ale jejich manažer Pavel Paska jakékoli zimní přesuny vyloučil. Tím padá pod stůl fáma nedávných dnů o údajných přípravách Pekhartova návratu do Sparty.

Na Letné a v Plzni touží po jabloneckém Janu Kopicovi. A právě jablonecký boss Miroslav Pelta už má v hlavě sesumírované i další tahy téhle dominové hry. Jihlavu už totiž oslovil se zájmem získat Lukáše Masopusta.

K lavičce Arsenalu je jako přikovaný

Pojďme si teď jednotlivé případy probrat detailněji. Herní zátěž Tomáše Rosického v podzimních zápasech Arsenalu by hravě sečetli i ti nejmenší žáčci. Jde totiž o matematiku velmi nízkých čísel: 22 minut v lize, 33 v Champions League, pak ještě 21 v boji o anglický Superpohár. A jednu jedinou devadesátiminutovku, jíž se však dočkal v Ligovém poháru, soutěži s nejnižší prioritou.

Tomáš Rosický je nejdéle sloužícím hráčem na současné soupisce Arsenalu. Že by se s tím mohlo spojovat snad i trochu úcty? Tak asi Arséne Wenger nepřemýšlí.

Je to paradoxní. Rosického kariéru až nehorázně sužovaly po léta časté zdravotní problémy. No vidíte. A teď je náhodou zrovna chvíli zdravý, jenže se zase Wengerovi nikdy nevejde do sestavy. Teď už ho neuplacíruje ani mezi nastupující náhradníky, v lize mu svěřil alespoň minutový štěk naposledy 25. října v Sunderlandu. Od té doby ani ťuk, tedy vyjma další obligátní minutky v Lize mistrů s Anderlechtem. To bylo 4. listopadu a tenkrát byl Rosický v dresu Arsenalu v soutěžním utkání na hřišti naposled. Nic na tom nezměnil ani včerejší střet se Southamptonem. Rosický lavičku neopustil.

V Arsenalu je prostě v kádru velmi silná konkurence, v lize sice úplně nezáří, ale na postupové pozici do osmifinále Ligy mistrů se klub objevil už popatnácté v řadě, to je pořád známka vysoké kvality, řeknou si k tomu možná mnozí.

Jenže zároveň platí, že i letos Arsenal provází jeho tradiční bezuzdná série zranění. Ty se vůbec nevyhýbají ani středopolařům. Na nějaký čas postavilo zranění mimo plochu Artetu, Ramsayho, dlouhodobě Özila a nedávno Wilshera. Jenže ať už v danou chvíli chybí Wengerovi záložníků kolik chce, na Rosického stejně nikdy neukáže.

A teď velké finále. Pokud nějaké bude

Takže, co s tím? Rozladěností nad Rosického titěrnou minutáží se totiž netají ani reprezentační kouč Pavel Vrba.

"Takže za prvé: Platnost kontraktu mezi Tomášem a Arsenalem vyprší až v létě 2016. Když Arsenal řekne, že ho před tímto datem neuvolní, tak s tím nikdo nic nenadělá. A za druhé: Řekli jsme si s Tomášem, že teď tu věc nijak řešit nebude a vyčká ještě, jak se věci vyvinou v prosinci a v lednu. Až podle toho si pak situaci komplexně vyhodnotíme," říká Pavel Paska, manažer, který vyprojektoval celou Rosického kariéru. Otazník teď ale visí nad jejím finále.

Přestupní okno se otevře 1. ledna, v Anglii ho pak přibouchnou 31. ledna, v jiných silných ligách, třeba v německé či španělské, až 2. února. Zatlačí tedy případně Rosický na svůj odchod z Arsenalu až na samém konci transferního období? Uvidíme.

Mistr světa Lukas Podolski, kterého Wenger dusí mizivou minutáží podobně jako Rosického, měl v létě 2013 našlápnuto k zápůjčce do Schalke. Nevyšlo to. Letos už měl od Wengera slíbeno, že ho na přestup pustí do italské Serie A. Jenže ouha! Na poslední chvíli pana Wengera vystrašila další kalamita se zraněními, a Podolského odchod tak Francouz na poslední chvíli stopnul.

Lze očekávat, že Rosického případ by se teď v zimě, případně v létě 2015 mohl řešit v podobných intencích. Čili finální stanovisko hráče i Arsenalu lze nejspíš očekávat opravdu až na časové hraně zabouchnutí transferové okenice. Na její druhé straně by totiž ještě nesměl scházet klub, který by byl co do úrovně ambic a kvality hry podle Rosického gusta, k tomu dostatečně solventní v otázce jeho vysokého platu. A navíc by ještě musel být ochoten čekat na něj do poslední chvíle, s vysokým rizikem, že to nevyjde. Tak mi prosím takový klub ukažte...

Bílkův kůň Pekhart živoří i v Ingolstadtu

S Rosického (ne)vytížeností v Arsenalu (celkem 165 minut) si příliš nezadají ani dva fotbalisté, co s ním ještě nedávno nastupovali v barvách reprezentace. A teď se nudí v Německu.

Václav Kadlec se za třináct odehraných kol proskotačil na trávníku jen třikrát, za 116 minut dal v barvách Frankfurtu jeden gól, v poháru hrál jedinkrát, a to 43 minut, přičemž skóroval rovněž. V součtu je to ale jedna velká bída, která netěší ani Jakuba Dovalila, který v létě v domácím prostředí povede lvíčata do boje o titul mistrů Evropy do 21 let. Kadlec u toho nemíní scházet, nicméně jeho agent Pavel Paska variantu hráčova útěku za větší rozehraností odmítá.

"Václav je pořád velmi mladý, ve 22 letech má před sebou ještě vysoký potenciál pro další zásadní rozvoj jeho výkonnosti. Teď už to tam musí nějak do Vánoc přetlouct. A pak začít makat. A to ve Frankfurtu. V bundesligovém týmu, se kterým uzavřel dlouhodobou smlouvu (do léta 2017), a já jsem stále přesvědčen, že se v něm také nakonec výrazně prosadí. Nicméně maximálním úsilím v tréninku na tom musí pracovat především on, to za něj nikdo neudělá," uzavírá Paska.

Ještě hůř dopadl Tomáš Pekhart, u trenéra Bílka svého času Numero Uno českého útoku.

V květnu 2014 smutnil nad sestupem Norimberka do druhé bundesligy. On sám, jakožto útočník, co ve 23 zápasech vsítil jediný gól, nemohl popřít spoluvinu, byť "jen" jako častý náhradník, co odkopal  818 minut.

Novou sezonu tedy v dresu Norimberka rozehrál ve druhé bundeslize, na konci srpna se pak v rámci téže soutěže přemístil do Ingolstadtu. No a tady už se koná definitivní peklo: 58 minut, sbíraných nejčastěji po jedné, to je vážně prudký pád talentu, jehož přitom svého času piplal i Tottenham Hotspur.

Šuškandu, v níž kdosi vypustil do světa, že charitativního pokusu o reinkarnaci "minutového" náhradníka Ingolstadtu by se snad měla zhostit pražská Sparta, ale shodí Paska ze stolu  ve vteřině. Pekhart se totiž v zimě nehne ani do Sparty, ani nikam jinam. Neumožňuje mu to  přestupní řád FIFA.

"V soutěžní sezoně 2014/15 už Pekhart nastupoval za dva kluby, za Norimberk a Ingolstadt. A za třetí klub už v jediné sezoně hrát nesmí, takže tam s tím prostě nikdo nic nenadělá," vysvětlí Paska.

Prodá Pelta Kopice přímé konkurenci?

Dvě zajímavé figury ze své stáje nabízí tradičně i k přestupovým hrátkám, které by se v zimě mohly odehrát na špičce Synot ligy. Nutno podotknout, že se jména Jana Kopice a Lukáše Masopusta skloňovala v podobných souvislostech už mnohokrát a vždy naprázdno.

O služby jabloneckého Jana Kopice se tradičně zajímají ve Spartě i v Plzni. Ale pozor! Tomu, že tentokrát už je uskutečnění přestupu nejspíš opravdu blízko realitě, nasvědčuje tahle informace od Pavla Pasky: "Jablonec už se s Jihlavou začal oficiálně bavit o možném přestupu Lukáše Masopusta.

Kariéru jmenovce držitele Zlatého míče 1962 zbrzdilo vážné zranění, než k němu došlo, byl o hráče české "21" zájem i v bundeslize. Teď by se Masopust mohl usídlit u pravé postranní lajny v Jablonci, tím spíš, že právě tenhle plac by mohl osiřet po Kopicovi.

"Celé to ale vůbec není postavené tak, že by se ty transfery navzájem podmiňovaly. Za Jablonec klidně mohou hrát, jeden zleva, druhý zprava," přibaluje Pavel Paska ke svému fotbalovému zboží i nezbytnou dobrou radu zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy