Anglie vyhání Blattera z hotelu, Rusko velebí Putina

Tomáš Fránek
6. 12. 2010 15:00
Katar prý měl Argentině nabídnout za hlas peníze
Foto: Reuters

Londýn -  Volba Ruska a Kataru jako pořadatelů fotbalových mistrovství světa v letech 2018 a 2022 stále vyvolává ostré reakce a obvinění z korupce.

Katar, který překvapivě získal pořadatelství mistrovství v roce 2022, měl podle zjištění amerických novinářů slibovat zadlužené argentínské fotbalové federaci téměř 79 milionů dolarů na úhradu dluhů.

A právě šéf argetínské federace Julio Grondona patří mezi členy výkonného výboru Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), kteří hlasovali o tom, kde se mistrovství uskuteční.

Slibovali, nesplnili

Svoji porážku naopak nezkousli Angličané. Starosta Londýna Boris Johnson totiž stáhl nabídku na bezplatné ubytování prezidenta FIFA Seppa Blattera a dalších funkcionářů v jednom z luxusních londýnských hotelů při olympiádě v roce 2012.

Johnson společně s premiérem Davidem Cameronem, princem Williamem a Davidem Beckhamem patřil mezi osobnosti, kteří lobovali za přidělení mistrovství v roce 2018 Anglii.

"Minimálně pět členů výboru ujistilo osobně o podpoře Anglie prince Williama i Beckhama. Svoje slovo nedodrželi," uvedla BBC.

Johnson zrušení nabídky pro členy FIFA nijak nekomentoval.

V obou případech, jak katarských peněz, tak slibu hlasování pro Anglii, ale zatím chybí důkazy, které by obě verze potvrzovaly.

Americký deník Wall Street Journal sice zveřejnil svědectví jednoho z bývalých členů 'katarského' týmu, že arabský stát sliboval peníze pro Argentinu, šéf tamního svazu to ale popírá.

"Nezískali jsme žádnou pomoc z Kataru, nejsme zadluženi. Takové zprávy poškozují naše dobré jméno," uvedl Grondona. Volba byla tajná, a tak se nedá zjistit, kdo a jak hlasoval.

Putin byl hlavní trumf

Zákulisí volby poodhalil i bývalý šéf ruského fotbalu Vjačeslav Koloskov. Podle něj za neúspěchem Anglie byly především zprávy o korupci, které zveřejnily britská média těsně před volbou.

BBC totiž obvinila prezidenta brazilského svazu Ricarda Teixeiru, šéfa Africké fotbalové konfederace Issa Hayatoua a lídra Jihoamerické konfederace Nicoláse Leoze.

Trojice údajně přijala úplatky, aby při výběru marketingového partnera FIFA hlasovala pro společnost ISL. K odložení volby vyzvala fotbalovou federaci i protikorupční organizace Transparency International.

K vítězství Ruska nad Anglií a dalšími uchazeči o uspořádání mistrovství světa v roce 2018 podle Koloskova pomohly i utajované schůzky premiéra Vladimira Putina se špičkami FIFA.

"Výbor dostal kolosální a každodenní podporu od vedení a vlády země. Prezident Dmitrij Medveděv při schůzkách s hlavami cizích států sváděl řeč na naši přihlášku. Premiér Vladimir Putin nejenže vyjadřoval podporu jako šéfové vlád jiných zemí usilujících o turnaj, ale během kampaně se setkal přinejmenším se třetinou členů výkonného výboru FIFA. Drželi jsme to v tajnosti, ale teď už to lze odhalit. Putinova podpora byla nejen deklarativní, ale každodenní," prohlásil v rozhovoru, který otiskl list Sport-Express.

 

Právě se děje

Další zprávy