Američané si poradili s Mexikem a postoupili do čtvrtfinále

Aktualizováno 7. 9. 2014 0:01
Američtí basketbalisté podle očekávání přehráli Mexiko 86:63 a postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa.
Basketball: Puerto Rico vs USA (Kyle Irving)
Basketball: Puerto Rico vs USA (Kyle Irving) | Foto: Reuters

Barcelona - Američtí basketbalisté podle očekávání přehráli Mexiko 86:63 a postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa. V něm je čeká Slovinsko, které si po boji poradilo s Dominikánskou republikou 71:61. Do čtvrtfinále se rovněž probojovali mistři Evropy z Francie, kteří udolali Chorvatsko 69:64 a nyní vyzvou Španělsko, s nímž už v základní skupině prohráli 64:88. Domácí favorit v osmifinále porazil Senegal 89:56.

Američané začali utkání šňůrou 13:2, ale Mexičanům se podařilo únik favorita zastavit. Ve hře se drželi až do druhé čtvrtiny, kdy Američanům začaly padat trojky a odskočili až na 17 bodů.

Protože Mexičané neproměňovali ani otevřené střely a s Američany dokázal držet krok jen pivot Gustavo Ayón, manko postupně narůstalo. Zvláště když svou trojkovou show rozjel ve druhé půli Stephen Curry, který dal celkem šest tříbodových košů a zaznamenal 20 bodů. Američané si tak mohli dovolit v závěru šetřit síly a na postup jim stačilo nejméně bodů v dosavadním průběhu turnaje.

Favorizovaní Slovinci měli s Dominikánskou republikou překvapivě problémy. V úvodu zápasu se nedařilo jejich hvězdě Goranu Dragičovi, který měl navíc potíže s fauly. Dominikánci toho dokázali využít a vedli už o sedm bodů. Pak však přišla slovinská šňůra 19:2 a obrat ve skóre.

Outsider, který na MS startuje teprve potřetí, však po změně stran urputně stahoval ztrátu a bojoval o historický postup do čtvrtfinále. Jenže za stavu 57:55 pro Slovince začal úřadovat druhý z bratrů Dragičů Zoran a čtyřmi koši v posledních čtyřech minutách dovedl tým k vítězství.

Ani 27 bodů Bojana Bogdanoviče nepomohlo Chorvatsku k postupu přes Francii. Kromě pivota Anteho Tomiče už mu totiž v útoku nikdo příliš nepomohl, a tak kolektivně hrající Francie ve třetí čtvrtině výrazněji odskočila. Ještě šest minut před koncem vedla o 10 bodů, pak však Bogdanovič s Tomičem zaveleli a 52 vteřin před koncem to bylo o jediný koš. Jenže další body už Chorvaté nepřidali a Francie těsnou výhru uhájila.

Na Španěly jako by dolehl psychický tlak vyřazovacích bojů a proti Senegalu byli hodně podráždění. Dělali dost chyb, tvrdě faulovali a zápas si komplikovali i technickými chybami a diskuzemi s rozhodčími. Definitivně tak soupeře zlomili až ve druhé půli. A to zejména výraznou převahou pod košem, kde se Španělé zocelení NBA prosazovali mnohem snáze než pivotu Senegalu a dali téměř tolik bodu, co celý africký celek dohromady.