Abramovič a Křetínský? Jako dvojčata, jen počet nul se liší

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 2. 2013 6:00
Duel Sparty a Chelsea nabízí srovnání jednoho z nejbohatších Čechů a oligarchy Made in Russia.
Daniel Křetínský už sen o pravidelných startech v Lize mistrů patrně vzdal
Daniel Křetínský už sen o pravidelných startech v Lize mistrů patrně vzdal | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ti dva mají víc společného, než by se mohlo na první pohled zdát, nejen hračku jménem fotbal.

A to navzdory tomu, že se vlastník Sparty Daniel Křetínský (37 let), jakkoli je na české poměry extrémně bohatý, pohybuje ve světě, který má před desetinnou čárkou přeci jen o nějakou tu nulu méně než svět Romana Abramoviče (46), vládce Chelsea.

Abychom si to vyčíslili: majetek Daniela Křetínského odhadují česká média zhruba na 6 miliard korun. Roman Abramovič podle časopisu Forbes ovládá 12,1 miliardy, ale v dolarech, čili zhruba 228 miliard korun. To je 38x víc než pán Sparty.

Jestli si dnes večer na Letné, před duelem Evropské ligy mezi Spartou a Chelsea, stisknou ruku, není známo. Středeční oficiální večeře vedení obou klubů se Roman Abramovič patrně neúčastnil. Nelze však vyloučit, že na zápas přeci jen dorazí, byť je to podle zdrojů Aktuálně.cz spíše nepravděpodobné.

Picasso versus Šíma či Špaňhel

Kdyby se ti dva přeci jen potkali, mohli by v několika světových jazycích zakonverzovat o finančních trzích, o světě výtvarného umění, soukromých tryskáčích nebo o trýznivém pocitu z toho, že do fotbalu bezuzdně ládujete miliony - a výsledkový efekt tomu neodpovídá.

Pojďme se podívat blíž, co ty dva spojuje.

Investice do umění, to je každopádně téma velmi blízké oběma. Zatímco Abramovič má ale doma (nebo spíš někde v trezoru) několik originálů od Picassa nebo třeba Triptych Francise Bacona, který si pořídil za téměř půldruhé miliardy korun, rodák z Brna Křetínský dává přednost české moderně: Josefu Šímovi nebo svému vrstevníkovi Jakubu Špaňhelovi.

Zatímco Abramovič přiletěl v létě do Varšavy na zápas fotbalového Eura svým Boeingem 767, Křetínský si nedávno pořídil tryskáč Embraer Legacy 600. Na silnici dává první z nich přednost značce Maybach, druhý Maserati.

Do bloku, chlapci, do bloku!

Oba ale pohltilo šílenství jménem fotbal. Koho víc? Zatímco na Abramovičově tváři za neprůstřelnými, ale průhlednými skly VIP-zón na světových stadionech nebývají znát žádné velké emoce, Křetínský se jimi často nechává strhnout.

"Několikrát jsem ho viděl na tribuně vyskočit a volat: Do bloku, chlapci, vracejte se do bloku," usmívá se potutelně jeden z ligových trenérů, který měl možnost sledovat Křetínského strategické vášně opravdu zblízka.

Ať už tak či tak, za své miliony chtěli nejspíš oba muži od svých klubů víc. Ano, i Abramovič.

Je pravda, že když v roce 2003 tradiční londýnský klub za 60 milionů liber, což v té době činilo zhruba 2,73 miliardy korun, kupoval, válela se Chelsea v prachu dluhů - a on z ní učinil klub světového významu.

Jeden chtěl Ligu mistrů vyhrát, druhý aspoň hrát

Vzhledem k masivní vlně svých dalších investic do Chelsea se však nikdy netajil maximalistickými cíli. Za první čtyři roky nakoupil hráče za 520 milionů eur, celkově za své působení na Stamford Bridge za 987 milionů eur! Přišly domácí tituly a poháry, na evropské scéně však vždy krůček či dva chyběly.

V éře svého vstupu do fotbalové arény v něm z hlediska finanční síly kraloval. Ale skutečným vládcem je ten, kdo dojde až na vrchol, k trofeji určené vítězi Ligy mistrů. Abramoviče tehdy nejspíš nenapadlo, že na ni nedosáhne dřív než za dlouhatánských 9 let. A to jen jedinkrát.

Stejně tak si Daniel Křetínský v roce 2004, když pro skupinu J&T za 554 milionů kupoval Spartu, rýsoval v hlavě úplně jinou budoucnost, než přinesla realita. "Chceme, aby Sparta pravidelně hrála Ligu mistrů, podle toho bude všechno nastaveno. Když se do ní jednou za čas nedostane, nezblázníme se a nahradíme ten výpadek z jiných zdrojů." Zhruba tak tehdy 29letý byznysmen prezentoval, kde chce Spartu mít.

A této vizi odpovídal i nastavený rozpočet kolem 350 milionů korun ročně. Jenže se objevil "drobný" zádrhel: Ligu mistrů hrála Sparta za těch devět let jen dvakrát. Plánovaný příliv dvousetmilionových bonusů od UEFA se tedy nekonal a rozdíl oproti nasmlouvaným výplatám hvězdných hráčů musel (a stále musí) někdo saturovat.

Vlastníci Sparty tratí nejméně 800 milionů

A ten někdo jsou vlastníci.  Souhrnná ztráta za éru jejich působení se pohybuje přinejmenším kolem 800 milionů korun.

Jak Abramovič, tak Křetínský a J&T to řeší kapitalizací svých pohledávek. Rus si může výskat v tom ohledu, že v minulé sezoně jeho klub poprvé v abramovičovské éře vykázal účetní zisk, byť minimální.

Podstatný ale pro něj musí být fakt, že ač na ten nejtřpytivější grál za výhru v Lize mistrů dosáhl jedinkrát, ve všech jiných ohledech je jeho mise úspěšná.

"Když Chelsea kupoval, šlo veskrze o lokální značku. A on z ní učinil značku globální. To samozřejmě otevírá úplně jiné možnosti. Nevidím do jeho obchodů, ale účelem jeho spojení s Chelsea patrně bylo i zviditelnění jeho vlastní osoby. Dnes se Abramovič díky fotbalu nemusí nikde představovat. Nevím, jestli mu tenhle efekt v byznysu nějak pomáhá, ale každopádně je přítomen," říká Tomáš Klečka, český expert na sportovní marketing.

Od gumových kačenek k ropě

"Naproti tomu značka Sparty, respektive renomé jejích vlastníků, směrem ven nijak zvlášť neposílila. Kdyby Sparta hrála Ligu mistrů pravidelně, byť skromně, jako dejme tomu Olympiakos Pireus, mělo by to na západních trzích rozhodně větší lesk, než když kope zpravidla jen Evropskou ligu," dodává Klečka.

Jméno Sparty, spíše kvůli tradici, funguje lépe směrem na východ. "Když se v Moskvě zmíním, že vlastním Spartu, hned se Rusové chovají líp," řekl před časem Patrik Tkáč, jeden z vlastníků J&T, týdeníku Trend.

Už jsme si nastínili, že Abramovič s Křetínským jsou v některých ohledech skoro jako dvojčata. V mnohém se ale samozřejmě také různí.

Ten první brzy osiřel, ale už jako jinoch prokázal obchodní talent, jeho prvním artiklem údajně byly gumové kačenky...

Mnohem větší peníze se ale točily v ropném průmyslu. V něm se pozdější "car Roman" etabloval za pomoci oligarchy Berezovského. Už jako spolumajitel Sibněftu pak Abramovič, Jelcinův oblíbenec na začátku putinovské éry, přesídlil do Londýna.

Mimochodem, když 73 procent akcií zmíněného Sibněftu prodával v roce 2005 Gazpromu, zinkasovala za to Abramovičova společnost Millhouse Capital 13,1 miliardy dolarů.

Dnes Abramovič podniká především v hutnictví a na finančních trzích.

Velké obchody s Kellnerem

To Daniel Křetínský je synkem z elitní brněnské rodiny, otec je vedoucím katedry programování na Masarykově univerzitě, matka ústavní soudkyní. Vystudovaný právník a politolog Daniel se v 28 letech stal partnerem skupiny J&T.

Jeho dílem posledních let je Energetický a průmyslový holding, společný projekt Kellnerovy skupiny PPF, J&T a Křetínského, který EPH řídí. Jde o konglomerát řady středoevropských společností, zaměřených zejména na energetiku.

EPH se stále rozrůstá. Například na začátku ledna koupil EPH 49 procent firmy Slovenský plynárensky priemysel za 2,6 miliardy eur.

Zatímco Roman Abramovič se už dvakrát rozváděl a raduje se z úsměvů sedmi potomků, Křetínský zatím se svou přítelkyní Klárou Cetlovou, členkou rozkladové komise ČNB, podle dostupných informací rodinu nezaložil.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy