1:1. Sparta slaví postup, jenže v Tallinu jen remizovala

22. 7. 2014 18:49
Sparta chtěla splatit dluh českému fotbalu a dohnat body do koeficientu, jenže v oslabené sestavě v Tallinu jen remizovala. I tak však postupuje do 3. předkola Ligy mistrů.
Kanonýr David Lafata nastoupil až na posledních deset minut. Možná i proto Sparta v Estonsku jen remizovala 1:1. | Foto: CPA Eduard Erben

Tallin - O postupu do třetího předkola Ligy mistrů bylo předem rozhodnuto. Sparta jela k odvětě do Tallinu s náskokem 7:0 splácet dluh českému fotbalu. To se nepovedlo. Letenští v improvizované sestavě složené výhradně z náhradníků jen remizovali 1:1 a bodů do koeficientu moc nepřidali.

O jedinou branku českého celku se na kocni prvního poločasu postaral hlavou Lukáš Mareček, domácí Levadia však po hodině hry vyrovnala.

Ve třetím předkole na Spartu čeká lepší z dvojice Malmö – Ventspils.

"Sparta trošku dluží českému fotbalu body do koeficientu, takže doufám, že v předkolech jich nasbíráme co nejvíc a tím mu pomůžeme," prohlásil před zápasem záložník Bořek Dočkal, jenže to se nepovedlo.

Sparta přijela do Tallinu bez pěti hráčů základního kádru. Doma zůstali kvůli zdravotním problémům Bednář, Costa, Hušbauer, Krejčí a Matějovský, až deset minut před koncem zápasu se dostal na trávník kanonýr a kapitán David Lafata.

Na Spartě byla vidět nesehranost

Šanci tak dostali hráči, kteří do dosavadních dvou soutěžních utkání nezasáhli. Do Estonska navíc kvůli zdravotním potížím ani neodcestovali tradiční opory Josef Hušbauer, Ladislav Krejčí, Marek Matějovský, Costa a Roman Bednář.

Levadia vstoupila do zápasu zostra, zatímco na Spartě byla dlouho vidět nesehranost. Nadějný brejk nejprve zastavil na poslední chvíli Kováč, pak se dvakrát vyznamenal brankář Štěch, když konečky prstů vyrazil střelu Ivanova a poradil si i s Teeverovou dorážkou.

Nešpor trefil břevno, Breznaník kaštany za bránou

Pražné se do hry dostávali pomalu. Před Breznaníkovou a Dočkalovou střelou ještě stihla obrana míč zblokovat, v 38. minutě se ale hosté přece jen ujali vedení. Po spolupráci Kadeřábka s Konatém se hlavou prosadil Mareček.

Hned po přestávce mohla jít Sparta do dvougólového vedení, Nešpor však trefil jen břevno. O chvíli později neuspěl ani Breznaník, protože jeho tvrdý volej z hranice vápna skončil v kaštanové aleji za domácí brankou.

Bez šancí však nebyla ani Levadia a v 68. minutě se dočkala vyrovnání. Štěch nejprve vyrazil Tipuričovu hlavičku na roh, po něm už ale hostujícího brankáře překonal Teever.

Sparta nakonec málem prohrála. I jí zachránila tyč

Pět minut před koncem mohla jít Levadia do vedení, střelu Al Husianího totiž zastavila tyč. Na druhé straně neuspěl z úhlu střídající Lafata a nerozšířil tak sbírku pěti gólů, kterými v prvním zápase výrazně přispěl k vítězství.

Remíza ani rozpačitý výkon náhradníků však nic nezměnily na postupu Sparty do třetího předkola, kde narazí na Ventspils, nebo Malmö. Jejich první zápas skončil bez branek a odveta se hraje ve středu v Lotyšsku, kde ji budou sledovat i sparťanští trenéři v čele s Vítězslavem Lavičkou. K postupu do základní části LM, v níž se naposledy představili v roce 2005, potřebují Letenští zvládnout vedle třetího ještě čtvrté předkolo.

Odveta 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Levadia Tallinn - Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 68. Teever - 38. Mareček. Rozhodčí: Damato - Manganelli, Preti (všichni It.). ŽK: Vácha (Sparta). Diváci: 2000. První zápas: 0:7, postoupila Sparta.

Levadia: Pikker - Podholjuzin, Artjunin, Tipurič, Pikk - Raudsepp, Antonov (84. Kaljumäe), Penič (82. Marin), Subbotin - Ivanov (61. Al Husianí), Teever. Trenér: Kristal.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, Brabec, Kováč, Hybš - Mareček, Vácha, Dočkal (78. Lafata) - Konaté, Breznaník (76. Přikryl) - Nešpor (84. Holek). Trenér: Lavička.